19.10.2021 | Svátek má Michaela


Diskuse k článku

VíP: Aneb víkendový pokecník

Chvála bezpolštářkové náplasti, a také zpráva o jednom kocouřím potýkání s límcem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Crossette 14.11.2020 22:16

Tyhle "TrixieV" bandíže znám, jsou tu populární jak pro zvířata, tak pro lidi. Teď je dokonce používají místo náplastě po odběru krve. Jenže uzkým proužkem mi obtočí paži tak fest, že sotva vyjdu ven, obvaz sundavám a ta normální náplast mi přišla lepší. Ale jinak jsou to skvělé obvazy, hodně používané na veterině (pes je tak snadno nestrhne), myslím, že se dělají i se vzorky třeba paciček :-) Když bílé Sadie na veterině vytrhli zlomený přední dráp, také měla packu touhle páskou silně omotanou. Protože se jí rána špatně hojila (vlastně vůbec) musela jsem jí packu denně převazovat. Proto jsem nakoupili velkou zásobu právě téhle pérovací bandáže různé šíře. Část jsem pak dala Kris (majitelce Sadie), kdyby je potřebovala, zbytek jsem loni vzala do Prahy pro bratra, kdyby také potřebovali. No a zrovna minulý týden mi říkal, že si namohl kontník a tenhle pérovací obvaz velmi posloužil a pomohl otok stáhnout. Takže mohu doporučit. Hlavní nevýhoda je ta, že je to skoro na jedno použití (možná i tak myšleno). Napoprvé to skvěle lepí a drží, ale po druhé už méně, nebo vůbec, takže při častém používání by se bandáže prodražily.. Ale pérování funguje dál, jen se pak musí konec zajistit buď novým lepícím kouskem, nebo něčím jiným.

Liko, právě jsem vytáhla z trouby dva bochníčky chleba podle tvého receptu - tedy s bramborem:-) Jak jsou jen s bílé mouky jsou svělté a nádherně voní. Zítra napíšu, jak chleba chutnal, teď je moc horký na zakrojení :-)

Z. Lika 15.11.2020 8:27

Tak to jsem na chleba zvědavá :-) A ty samodržící obvazy jsou opravdu super, když si náhodou musíš něco ovázat sama, zejména na ruce, paži - klasický obvaz jednoruč utáhneš hodně těžko, když nemáš praxi.

M. Crossette 14.11.2020 18:58

Pěkné téma. Jajko, kocour je krásný macek a je vidět, že ani límec mu nezabrání přijít se pomazlit.

Lepenky a náplasti používáme hojně, v domě i na zahradě by se našlo hodně věcí, jejichž životnost je udržována či prodlužováná jednou z mnoha našich lepenek. Dokud moje švagrová pracovala jako sestra v nemocnici, při návštěvách nám vozila zbytky bílých lékařských náplastí, různé kvality a šíře. Jak pro sestry, tak doktory prý bylo rychlejší, sáhnout po nové špulce, než po té, na které už byla jen půlka a riskovat, že jim v kritickém okamžiku dojde. Ty načaté se většinou vyhazovaly a švagrová nám je vozila. Jsou tak skvělé, že když šla švagrová do důchodu, a "zdroj" vyschl, dále si náplastě (lepenky) kupujeme přes internet. Jsou úžasně pevné a i když se namočí, drží dál. Mám jimi (jako Jajka) slepené trhliny v botách na zahradu, zalepuji jimi trhlinky od koček v povlaku, když jsem líná sešít (přežijí i praní), vazby knih, prostě co je třeba. Na drsnější slepení je nejlepší a v USA nejznáměnší lepenka "Duck tape". Ta stříbrná, kterou ve filmech zalepují obětěm ústa, ruce a nohy. Nově jí konkuruje "Gorilla tape" (značka má i tekuté lepidlo). Duck lepenka má jakýsi niťový základ, takže opravdu drží. Dlouhé roky byla jen stříbrná, teď dělají spoustu jiných barev. Sytě růžovou nosila roky na krku Trixie. Všechny látkové červené a růžové obojky brzy na slunci vybledly a při procházce v dešti navlhly. Koupili jsme jí jeden vychvalovaný, z podajného plastu, zářivě růžový (z dálky viditelný), který si měl barvu udržet. Neudržel, také se vyšisoval, ale protože jinak byl pohodlný, snadno upravitelný, koupili jsme další. Když i ten vybledl, někdo mi poradil, ať ho přelepím barevnou "duck" lepenkou. Skvělá rada, koupila jsem skoro stejně zářivě růžovou. Když i ta během půl roku vybledla, strhla jsem ji (dost pracně, zbytek fak držel) a obojek polepila znovu. Jinak se občas hodí i černá instalatérská lepenka. Drží třeba na gumě a nevadí jí déšť.

Z. Lika 14.11.2020 21:11

Ty jsi úplná veteránka lepicích pásek, Maričko ;-D Ale není nad to, nějakou mít stále po ruce, a ještě když dokáže lepit i po letech skladování, je to pravý poklad. Tedy trochu jsi mi zamotala kebuli tou "kačení páskou", ale ona to asi bude Duct, jako roura, nebo se pletu? A s tou Gorillou je to dobrý tip, je možné, že se brzy objeví i u nás. Teda neonově růžová lepicí páska... je fak, že se dobře hodí třeba do mlhy ;-D

M. Crossette 14.11.2020 21:55

Liko, teď jsi zase znejistěla mne :-) Ne lepenka je opravdu "kachní" Duck tape. Ale jak jsem koukla existuje i Duct tape, což jsem nevěděla, ale ta je od výrobce 3M :-) Ovšem na Wiki píší, že je to jedno a to same - no na trhnu je lepenek strašně moc tak není divu.

Tímhle jsem obalovala Trixin obojek. MMCH dneska je to přesně rok co nám umřela V

https://www.duckbrand.com/products/duck-tape/colors/neon-pink-188-in-x-15-yd

Z. Jajka 15.11.2020 8:38

Duck tape se dá koupit i u nás: https://1url.cz/@ducktape

různí výrobci

T. Zana 14.11.2020 13:28

Jajko, máš moc pěknýho chovacího kocourka :-).

Tvoje opravy lepicí páskou tak úplně nepraktikuji, ale Franta k smrti miluje vteřinové lepidlo. Mám dojem, že když jsem zrovna nebyla v Praze, tak s ním zašíval textil, o opravách bot nemluvě ;-).

Z. Jajka 14.11.2020 21:03

Jo jo, MLP je úplně stejný co se týče vztahu k vteřinovému lepidlu.

Mám celkem bohatou sbírku lepidel, na boty jsem mu marně nabízela Chemoprén... Pak se ukázalo, že vteřiňák nebyla ta správná volba :-)...

T. Zana 14.11.2020 21:52

No, nedopadne to vždycky ideálně, ale tak nějak se k vteřiňáku stejně vrací ;-D.

L. Blaza 14.11.2020 12:52

Halo, halo, nejde mi psát komentáře na Hady, hlásí to error!

Z. Lika 14.11.2020 17:28

To musíš na toscu, má tam kontakt.

A. Lex 14.11.2020 12:40

Jajko, osvědčené z praxe. Zdravotníci lepí náplastěmi opravdu kde co, i když hlavně pacienty :-P . Doma se mi osvědčila kobercová páska a už léta říkám IZONELEPA, protože skutečně nedrží. Poslední dobou používám i tejpovací náplasti.

Z. Jajka 14.11.2020 20:59

Protože v obchodě koupíš jen tu nejobyčejnější a to je opravdu IZONELEPA. A dobrat se nějaké kvalitní je problém. Takže to jistí náplasi z lékárny a ta stříbrná.

Z. Jenny 14.11.2020 12:20

No, jo , zase jeden ubohej vychrtlej kocourek.;-DJajko, to je kus! Naše kočky už mají taky krásný podbřubšce, o kterých ještě jako nekočičí člověk jsem myslela, že je to kýla a jela na veterinu. ;-D Náplasti všeho druhu jsou vítaným pomocníkem v domácnosti. Naposledy jsem takto vyspravila zlomenou duralovou trubku ,o které prohlásil MLP, že je po ní. :-) Nebylo!

J. Fialová 14.11.2020 15:52

Nemůžu se zbavit dojmu, že někteří MLP... jsou všichni stejní ;-D

Z. Jenny 14.11.2020 17:31

Jj, bude TO nějaký zmutovaný. ;-D

L. Blaza 14.11.2020 11:18

Tyjo, Jajko, váš kocour je fakt macek! Doufám, že už jste všichni vyléčení. R^

Z. Jajka 14.11.2020 21:15

No nejsme, zase se začal škrábat... Na límec ještě nedošlo, tím zatím jen vyhrožujeme a znovu mažeme mastičkou.... Příčina nejasná. Neměl změnu v jídle -žere jen granule, jako mlsotu všelijaké sýrové a jiné kočičí bonbóny, tyčinky z DMdrogerie a "pastičky" ze Zoohitu (Miamor Cat Snack Malt-Cream). Konzervičky nechce, pokud jsme to zkoušeli, omáčku vylízal a zbytek nechal... Kočkolit má také pořád stejný.

Z. Lika 14.11.2020 21:19

Nemůže být nervózní? Má si kam důkladně zalézt? Pardon, jestli upozorňuji na samozřejmosti. Nebo nějaký materiál, nátěr?

Z. Jajka 14.11.2020 21:44

Právě že žádné změny nejsou. Zalézá na židle přistrčené ke stolu. Když vstaneme, praktikuje spánek na směny, někdy ani nestačím ustlat. S oblibou spí na mé počítačové židli...

Z. Lika 15.11.2020 7:36

A prací prášek taky stejný? Možná to přece jen bude žrádlo, resp. možná se to dá spravit žrádlem, ale to je otázka pro veterinu. Je mi to strašně líto.

Z. Jajka 15.11.2020 8:42

Prací prášek je stále stejný. Změna je v saponátu, který přidáváme do vody při vytírání podlahy. Původní se přestal vyrábět... Nechápeme, kde se špína na podlaze bere, ven se přezouváme a stále otevřená okna (přes sítě) už také nejsou.

Z. Lika 15.11.2020 10:07

Zkus vytírat vodou s octem - tedy jestli nemáte dřevěnou nebo mramorovou podlahu (na kyblík teplé vody prý čtvrt šálku obyč. octa 8%).

Jinak ta špína se bere z nás (šupinky a vlasy) a z oblečení :D, je toho docela hafol, kůže denně až 14 gramů.

A. Bytová 14.11.2020 10:52

Dostala jsem nedávno finskej nůž, kterej snad řeže i na dálku. Než jsem to opravdu pochopila, skvěla se mi na prstech levé ruce neustále sada náplasťových prstenů. Bez polštářku.

A ten "chovací kocourek", to je snad mládě pumy, ne?

Z. Lika 14.11.2020 11:03

Nejhorší je, že u těch opravdu ostrých nožů chvíli trvá, než mozku dojde, že něco není v pořádku ;-D

A. Bytová 14.11.2020 11:52

Tomu mýmu to teda trvalo dost dlouho. Teď už ho obezřetně i přenáším s rukou od těla. Vesele gestikulujíc prosekla jsem si jednou totiž i džíny. ;-D

Z. Matylda 14.11.2020 10:28

Kocour je drobeček :) Náplasti používám na drobná poranění taky radši bez polštářku- pod polštářkovými s emi rána většinou "rozmáchá". Jen tak slepená se chytí rychle a onejdu se bez bílé rozmáčené kůže kolem.

Stříbrnou páskou drží skoro cokoli :) spolu se zicherkami je základním vybavením pro každou historickou akci a vystoupení.

Dneska pomalím v troubě kachnu a mám tu velmi nervózní zvěř, kterou ta vůně tahá za nos...

A. Alimo 14.11.2020 10:22

Jenom ne límec ! Máme jeden, naprosto nevyužitej a nevyužitelnej někde na půdě (jestli jsem ho už nevyhodila). Vyfasoval ho kdysi Darek, když ho kousl pes do nohy - oba byli na vodítku, ale Darek byl ještě nevycválanej puberťák a ten druhej starej pán a kousl asi ze strachu. Kdyby byli na volno, šli by se očuchat a nestalo by se to. Darkovi jsme tu ránu museli vyplachovat a mazat a aby si to nerozlízal, dostal límec. To bylo holý neštěstí, Darek stál a s límcem se odmítal hnout z místa, oči vytřeštěný... Tak jsme ho sundali a jakmile jen oko obrátil k noze, stačilo říct - nech tu nohu a byl klid. Ani v noci si jí nevšímal, lehá vedle mé postele a slyšela bych ho. A zahojilo se to brzo.

A náplasti jsou šikovná věc, zvlášť, když MLP nabrousí nože;-D. A různých izolep a izolaček máme několik habadějů a taky se používají na cokoliv. Jen je problém je občas najít:-), zvlášť když je akutně potřebuješ:-)

A. Alimo 14.11.2020 10:29

Jo a kočce dát límec - tak to nevím, jestli bych přežila8-o;-D

Z. Lika 14.11.2020 11:05

Jsem ráda, že límec nás zatím minul (ťuk ťuk), nemusíme mít všechno. Ale po čem nic, to je hned, jak v horách, natož u lidí, zejména když se do lesa volá, tak se rozhodně něco ozve :-/