27.9.2021 | Svátek má Jonáš


Diskuse k článku

VíP: Aneb víkendový pokecník

Chvála bezpolštářkové náplasti, a také zpráva o jednom kocouřím potýkání s límcem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Matylda 15.11.2020 16:01

U nás je šedá deka a mží z ní... je to fuj, ale psice se musely aspoň trochu proběhnout. Přijel i Kuba s Ciri, tak jich běhalo víc :) Jenže jak přijeli s Bárou na oběd, tak jsem se musela posnažit a vyrobit znovu komplet oběd- v poslední době mám pocit, že furtumfurt vařím?

Z. Lika 15.11.2020 16:27

Hlavně jestli jsi měla vařit z čeho :) To vaření je z toho, že je jedna doma, ať z jakéhokoli důvodu - miminem počínaje a zlomeninou konče...

A. Zemanová 15.11.2020 13:34

Hezké nedělní odpoledne! U nás také šedivo; zajímavé je, že v noci bylo úplně jasno, spousta hvězd, a asi tak do půl deváté svítilo sluníčko, že jsem musela stáhnout žaluzie do denní polohy. A pak se zatáhlo. Do čtvrtku byla nízká inverzní oblačnost, pak se obloha trochu zvedla, ale jasno prostě není.

Co se týče pásek, nejvíc nejlepší je ta stříbrná. Na balíky používám širokou izolepu, na úzkou není spolehnutí. Náplast bez polštářku je skvělá na opravy lidí i věcí. Několik ran na obličeji jsem opravovala stehy z náplastí, dokonce i mimo rodinu, třeba na vodě. :-) Řezné rány na prstech stahuju náplastí, nejlépe se to hojí.

hojně také používám malířské pásky různých šířek při rovném quiltování dek a větších quiltů. "Narýsuju" si tak snadno diagonály nebo kontrolní "čáry" při prošívání, abych po čase neprošívala šikmo. Nebo si tím kontroluju pravidelné rozestupy, vyrobím čtvercovou síť. Pásky znovu nalepuju, dokud alespoň trochu lepí.

Odjakživa hodně věcí dělám za pomoci různých nůžtiček, pilníčků na nehty, velkých špendlíků a malých šroubováků od šicího stroje. Též hojně používám příborový nebo kuchyňský nůž, občas i vidličku. Není nad nástroje, které člověk důvěrně zná. :-)

Z. Lika 15.11.2020 16:29

Teda Vave, takže kromě štůčků a špulek máš taky vyrovnané řádky lepicích pásek... To by mě vůbec nenapadlo, co všechno použiješ. Z technologie výroby čar si akorát pamatuji motouz omatlaný barevnou křídou, kterým se brnklo na zeď...

A. Zemanová 15.11.2020 17:01

Malířská páska je vůbec skvělá, pokud potřebuješ cokoli dočasně jen tak lehce přichytit. Mám skleněná dvířka skříněk, uvnitř je vsazená bíle natřená deska. No a na ta skleněná dvířka si malířskou páskou lepím dětské výkresy ve folii, nebo své návrhy či dříve barevné obrázky variant látek či seskládaných quiltů. Také ve folii. Nebo i bez folie, páska to umožní.

Z. Lika 15.11.2020 17:19

To je asi dobrý tip, zápasím s nástěnkovými špendlíky (občas mi nějaký upadne a mám nervy kvůli kočkám).

A. Zemanová 15.11.2020 19:24

Vyzkoušej to. Já mám na chodbě nástěnku magnetickou, právě taky kvůli špendlíkům. A taky kvůli tomu, že se na ni dá přímo psát speciálním fixem.

M. Crossette 15.11.2020 17:24

Jestli je malířská páska to, čemu se tady říká "masking tape" tak potvrzuji, že je to skvělá věc, take máme doma několik kotoučků různé sire :-). Taková skoro papírová páska která se ale snadno strhne a nezanechá stopy. A ano, nejvíce se opravdu používá při malování, kdy se jí oblepí třeba hrany dveří apod. by se při malování zdí dřevo nepošpinilo.Drží na všem a nic s sebou při odlepení nestrhne.

Liko, to cvrnknutí našponovaného, pokřídovaného provázku jsem prvně viděla, když nám tu před lety dáváli dalždice na podlahu a lajnovali tak stejnoměrné vzdálenosti. Byla jsem v údivu - tak snadné a při tom genilální :-)

"Bramborový" chleba nám u snídaně moc chutnal. Nastrouhala jsem jednu uvařenou bramboru (ždibec přes 200gr) a těsto hňácala rukou, takže protlačovala mezi prsty. Nejprve to vypadalo, že ho snad ani nedám dohromady, dva hrnky vody nestačily, nakonec jsem přidala tři. Možná byla br. sušší, nebo jiná kvalita mouky. Ale pak bylo těsto krásně poddajné, hladké a nádherně 2x vykynulo (nejprve v celku, pak rozpůlené v košíčcích). Chleba má menší dirky, nejsem si jistá, jestli br. v chuti poznám, ale chleba je možná malinko vlhčí. Chuť je skvělá, jen kůrka mi přijde trošičku tužší, musím víc kousat, což mi ale vůbec nevadí, ba naopak, já kůrky ráda. Když nášeho tatínka začaly zlobit zuby, chleba si z kůrky vykrajoval a ten kůrlový oválek předával mně ;-D

Z. Lika 15.11.2020 17:30

Díky za hlášení o chlebu, jsem ráda, že chutná :-) S tou vodou máš pravdu - hodně záleží na mouce, jak je suchá, kolik vypije. Poradila sis jako pravý profík R^ Jestli ho ještě někdy budeš péct, pak po upečení ho hned potři vlažnou vodou (naposled) a hned přikryj utěrkou, a tak nechej dojít (mmch. je slyšet, jak si chleba "zpívá" a jemně pokřupává). A kůrka ztratí na tvrdosti. I když mám dojem, že "žvýkavá" zůstane :-)

A. Alimo 15.11.2020 12:58

Hezké odpoledne přeju. Je tady taky šedivo a nevlídno. Včera odpoledne na chvilku slůňo vykouklo, ještě jsme ho na chvíli stihli při povinné procházce, ale už je brzo tma a my jsme tady v takovým údolíčku, takže pak už byl vidět jen oranžový západ slunce, ale taky hezký. Jak já tu tmu nesnáším! Doma abych svítila skoro celý den. Teda já chodím a rozsvěcuju, MLP chodí a zhasíná za mnou. To je na prášky, když jdu z obýváku do kuchyně, musím před předsíň a rozsvítím, abych se nepřerazila o kočku, psa a pod. Vzápětí jdu zpátky a je zhasnuto ;-O. Já nevím, jak to dělá, vždycky už je zase někde jinde a dělá jako by tam nikdy nezhas. A to máme prosím pěkně všude úsporný žárovky !!!

Z. Lika 15.11.2020 16:31

Jestli jsou to ty úsporky, co se rozsvěcují po-ma-lu, tak to máte věčně pološero. TLP možná pamatuje tu úspornou kampaň ze sedmdesátek, jako malý šplhací hajzlík jsem tím vytáčela otce - když v křesle usnul, zhasla jsem mu.

Z. Janaba 15.11.2020 11:32

Tak mi uletěly... no ne včely, ale vrány. Už několik dní se neukázaly a já nevím proč. Předešlé roky tu byly celé zimy, teď ani zima není a jsou fuč!

Ovšem budeme mít co jíst! V místním kámku se chtěly zbavit kočičích granulí, tak jsem pro ně v záchvatu hamounství a 50% slevy zakoupila pět pytlů Purina Friskis po čtyřech kilech. Máme dvacet kilo kočičího žrádla, o které by si náš kocour neotřel ani ocas. On to někdo sežere, o to nic, ale vždycky jsem je upozorňovala, že žerou jak kyselina a teď se mi po nich stýská. Vrátí se, potvory jedny ukrákaný?!

A. Alimo 15.11.2020 13:02

Vrány tady nemíváme, ale už jsem viděla havrany. Nejdřív jsem myslela, že to jsou krkavci, ale pak mi bylo divný, proč je pohromadě asi 20 krkavců:-) a došlo mi, že jsou i menší, havrani to byli. Ale krkavci bydlí ve zdejších lesích, vídáme je běžně, jen ne 20 najednou;-D

T. Zana 15.11.2020 17:25

Krkavce v přírodě jsem snad ještě neviděla - teda pokud nepočítám siluetu ptáka někde těsně pod mraky. Často je ale slýchám :-).

Naopak havrani už jsou v Praze (tradičně) od začátku listopadu a tvoří veliká hejna společně s vránami a kavkami. Jsou to strašně chytré potvory - je jim třeba jasný princip plotu. Vletí na pozemek školky, když děti spí, nebo v současné době za plot blázince a blazeovaně si prohlížejí lidi, co jdou kolem ;-D.

A. Alimo 15.11.2020 20:26

Tak se přijeď podívat k nám:-), my je vídáme hodně často a to i v lese. Teď ne, kromě koronáče obecně je i tady šedivo a hnusno, ale na jaře... už jste tady byli, pamatuješ na Bábu a Dědka? a je to TA Ž...e :-). Ale že jste tady byli, jsem se domákla náhodou, tak jsme si nemohli popovídat, to musíte napravit !;-)

T. Zana 15.11.2020 22:07

Šmankote... já se zamyslím ;-D. To "E" na konci mě mate :-P.

A. Alimo 15.11.2020 22:43

Tak malá nápověda - Bába a Dědek jsou kameny, velké kameny a nebo se podívej na Hady, mám to v popisku:-)

Z. Yga 15.11.2020 11:12

Jenom poznámka k tomu lepení vteřinovým lepidlem - zřejmě to pomáhá. Tuhle jsem se dívala na Skvělého doktora Pola a tam zrovna řešili buldočka s roztrženou tlamou, kterou mu majitel vyspravil vteřiňákem - a prý to udělal moc dobře, pravil dr. Pol. Tak asi to funguje...

Z. Lika 15.11.2020 16:32

Tak díky za potvrzení, že to asi není úplný nesmysl. A když to udrží i uslintanou buldočí tlamu, tak to všechna čest!

A. Lex 15.11.2020 9:59

Šedohnědé nedělní dopoledne přeji. Někde vstává slůňo 8-o ?! Dnes je to přesně týden co se topíme ve tmě nízké oblačnosti prokládané mrholením.

Vzpomněla jsem si! Znáte odlehčenou sádru. Bezva věc ,když se musíte jako pravák tahat se sádrou na pravé ruce šest týdnů a jsou jihomoravská vedra. Dá se v ní i sprchovat a je lehounká, ale neúprosně pevná. Jedná se o nějaký akrylát.

Z. Xerxová 15.11.2020 10:16

je mi líto, že máte uplakaný podzim. Tady bylo šedivo jen asi dva dny -jinak se sluníčko ukázalo alespoň odpoledne.

Jsem ráda, že sádry, tejpy a koneckonců i psí límce neznáme. A doufám, že nám to vydrží

M. Skálová 15.11.2020 15:54

čím ho v Libercí podplácíte? Za kopcem už týden slunce nemáme, jen samou tmu- Je to depresivní.

Z. Lika 15.11.2020 16:45

Marsko, tady je to totéž. Chodím se utěšovat podzimními vůněmi mezi stromy.

P. Žďárský 15.11.2020 8:33

JITUR: mám podobnou zkušenost s mojí Terkou, jeden čas si začala vykusovat srst na vnitřní straně stehen až na holou kůži do krve - příčinou podle veta mohla být změna v kočičí smečce, žárlivost na nového příchozího. Po nějaké době s tím přestala. A už se to neopakovalo, ani s příštím nováčkem...

Z. Xerxová 15.11.2020 7:21

hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům :-)

Slůňo vstalo, jdeme ven

Z. Lika 15.11.2020 8:28

Tady slůňo vstalo jen dle pověsti, ale třeba ještě vykoukne.

Z. Xerxová 15.11.2020 10:13

tady je krásně - byli jsme v lese - psisko řádilo, byl dneska ve vynikajícím rozmaru. Překvapil mě, neb v noci byl chudák dvakrát rychle venku (já taky chudák - neb s ním) - protože včera vyžebral tolik mastných zbytků z husičky, že ho to prohnalo... Ale prý už pohodička pohoda a mohl by zase dostat husičku...

Z. Lika 15.11.2020 10:27

A tak promastit střeva jednou za čas snad neuškodí, a žlučník má zřejmě dobrý :-)

Z. Nelina 14.11.2020 21:50

Ano, malinký, milounký kocourek byl se zmenšeným límcem smířen s osudem a nechal se hladit, ani neměl sebemenší snahu kousnout tak, jak to někdy dovede. Drobínek, mazlínek, řeklo by se.

Z. Lika 14.11.2020 21:16

Samodržící obvazy - chtěla jsem dát odkaz na ně, protože je to super věcička pro lidi, ale když jsem to zadala do vyhledávače, tak se to snad běžně používá pro psy - znáte to?

https://tinyurl.com/y4sj5qnf