25.4.2024 | Svátek má Marek


ROZCESTNÍK: Na západ

12.4.2017

V článku o Bardovi jsem zmínila naši toulavou dovolenou po západních Čechách. Navštívili, nebo alespoň okoukli jsme spoustu hradů, zámky, lázně, muzea, rozhledny, kostely i přírodní krásy. Vybrala jsem ty nejlepší a nejpůsobivější zážitky z celého týdne.

Začnu nenápadnou přírodní památkou – viklany u Žihle. Krásné fotogenické balvany. Pojedete-li někdy kolem, určitě stojí za návštěvu!

Viklany u Žihle

Klášter v Teplé zaujal trochu netradičně – soustava vodních hrátek, expozice mlýnů, včetně funkčních modelů.

Funkční model mlýna v klášteře v Teplé

Dalším zajímavým místem je Boheminium, park miniatur u Mariánských lázní. Zmenšené stavby jsou zasazeny do prostorného parku a jsou provedeny opravdu špičkově. Ačkoliv jde o jasné turistické lákadlo, doporučuji nechat se zlákat. A když už tam budete, nevynechejte zpívající fontánu v centru Mariánských lázní, jen to chce trefit se do hodiny produkce.

Boheminium: Ještěd

Naučná stezka Kladské rašeliniště je pojata poutavě a vede zajímavou lokalitou. Právě tady začíná Dlouhá stoka, která zásobovala doly vodou a dřevem. Tento umělý vodní kanál má délku přes 24 km a je technickou a kulturní památkou. Cestou se nezapomeňte dívat i pod nohy – do dřevěného chodníku jsou občas vyryty stopy zvířat nebo listy. Tabule naučné stezky pak upozorní na obrovský čarověník.

Kladské rašeliniště

Dalším z vynikajících zážitků byla návštěva hornického muzea v Krásně. Muzea jsem z itineráře spíše vynechávala – většinou tam nesmí psi. Jenže MLP tentokrát zahlédnul směrovku, já mrkla na mapy, kde jako úvodní fotka byla krásná lokomotiva a bylo rozhodnuto. Naštěstí.

Hornické muzeum Krásno

Muzeum je zbudováno na místě bývalého cínového dolu Vilém a je v něm snad vše. Hlavní budově dominuje obrovský parní těžní stroj, venkovní expozici zase parní lokomotiva. V rozsáhlém areálu čekají další lokomotivy, všude spousta vozíků, včetně těch specifických – WC, sanitní, na výbušniny... Jedna z důlních mašinek sveze návštěvníky po krátkém okruhu s imitací důlní šachty.

Výstava uniforem, modely vlaků, dopravníku, i používaných způsobů těžby či výdřevy. Všemožné výstražné tabule, záchranné přístroje, lampy, šatna, ošetřovna. Bývalá strojovna s elektrickým těžním strojem i s obslužnou kabinou. Výstava k zaniklým obcím, které musely těžbě ustoupit. Nakonec nás čekaly nádherně zpracované modely historických důlních zařízení, replika rudné štoly a další, obrovský model celého historického dolu. Měchy, vodní kola, žentoury. Paráda.

Tohle muzeum rozhodně stojí i za samostatný výlet, doporučuji ale i blízkou kamennou rozhlednu s venkovním točitým schodištěm.

Kostel sv. Mikuláše

Nad Horním Slavkovem jsme se vydali k vykopávkám kostela sv. Mikuláše. Po archeologickém průzkumu zde byly znovu vyzděny nízké zdi a vstupní klenba. Místo má své zvláštní kouzlo a jeho návštěvou rozhodně chybu neuděláte.

Nad Karlovými Vary jsme prošli obě pozorovací lávky přes zdejší obory. Měli jsme štěstí zejména na divočáky, které jsme mohli spatřit velmi zblízka a přitom v bezpečí. Obory jsou rozsáhlé, ale kdo se umí dívat, najde tu zvěř i v parném letním dni. V blízkém Chodově jsme si pak dali večerní koupání v přírodním koupališti Bílá voda, s velkorypadlem na obzoru, sami v noční vodě.

Prase karlovarské

Muzeum v Jáchymově nás překvapilo tím, že bez problémů pustili dovnitř i oba psy. Do konce otevírací doby nezbývalo mnoho času a muzeum je rozsáhlé a rozmanité, bohužel důlní část jsme již nestihli. I tak ale mohu říct, že stojí za to a své si tam najde každý. V nedalekém údolí mlýnků jsme napočítali k osmdesátce více či méně povedených mlýnků. Některé se točily, pár jsem zprovoznila, jiné už se točit nebudou. I tak je to zajímavá přehlídka tvořivosti a vyřádí se tady nejen děti.

Muzeum Jáchymov

Mezi poslední navštívená místa patřila zřícenina hradu a tvrze Šumburk u Klášterce nad Ohří. Hradní zřícenina je rozsáhlá, s pěknými výhledy. Čtvercovým rozvalinám tvrze vévodí mohutný dub uprostřed.

Šumburk, dolní část

A co vy, navštívili jste tato místa? Doporučíte jiná?

Foto: archiv autorka. Další obrázky si můžete prohlédnout přímo tady na Rajčeti.

Petrs01 Neviditelný pes



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !