10.4.2021 | Svátek má Darja


ROZCESTNÍK: Na západ

12.4.2017

V článku o Bardovi jsem zmínila naši toulavou dovolenou po západních Čechách. Navštívili, nebo alespoň okoukli jsme spoustu hradů, zámky, lázně, muzea, rozhledny, kostely i přírodní krásy. Vybrala jsem ty nejlepší a nejpůsobivější zážitky z celého týdne.

Začnu nenápadnou přírodní památkou – viklany u Žihle. Krásné fotogenické balvany. Pojedete-li někdy kolem, určitě stojí za návštěvu!

Viklany u Žihle

Viklany u Žihle

Klášter v Teplé zaujal trochu netradičně – soustava vodních hrátek, expozice mlýnů, včetně funkčních modelů.

Funkční model mlýna v klášteře v Teplé

Funkční model mlýna v klášteře v Teplé

Dalším zajímavým místem je Boheminium, park miniatur u Mariánských lázní. Zmenšené stavby jsou zasazeny do prostorného parku a jsou provedeny opravdu špičkově. Ačkoliv jde o jasné turistické lákadlo, doporučuji nechat se zlákat. A když už tam budete, nevynechejte zpívající fontánu v centru Mariánských lázní, jen to chce trefit se do hodiny produkce.

Boheminium: Ještěd

Boheminium: Ještěd

Naučná stezka Kladské rašeliniště je pojata poutavě a vede zajímavou lokalitou. Právě tady začíná Dlouhá stoka, která zásobovala doly vodou a dřevem. Tento umělý vodní kanál má délku přes 24 km a je technickou a kulturní památkou. Cestou se nezapomeňte dívat i pod nohy – do dřevěného chodníku jsou občas vyryty stopy zvířat nebo listy. Tabule naučné stezky pak upozorní na obrovský čarověník.

Kladské rašeliniště

Kladské rašeliniště

Dalším z vynikajících zážitků byla návštěva hornického muzea v Krásně. Muzea jsem z itineráře spíše vynechávala – většinou tam nesmí psi. Jenže MLP tentokrát zahlédnul směrovku, já mrkla na mapy, kde jako úvodní fotka byla krásná lokomotiva a bylo rozhodnuto. Naštěstí.

Hornické muzeum Krásno

Hornické muzeum Krásno

Muzeum je zbudováno na místě bývalého cínového dolu Vilém a je v něm snad vše. Hlavní budově dominuje obrovský parní těžní stroj, venkovní expozici zase parní lokomotiva. V rozsáhlém areálu čekají další lokomotivy, všude spousta vozíků, včetně těch specifických – WC, sanitní, na výbušniny... Jedna z důlních mašinek sveze návštěvníky po krátkém okruhu s imitací důlní šachty.

Výstava uniforem, modely vlaků, dopravníku, i používaných způsobů těžby či výdřevy. Všemožné výstražné tabule, záchranné přístroje, lampy, šatna, ošetřovna. Bývalá strojovna s elektrickým těžním strojem i s obslužnou kabinou. Výstava k zaniklým obcím, které musely těžbě ustoupit. Nakonec nás čekaly nádherně zpracované modely historických důlních zařízení, replika rudné štoly a další, obrovský model celého historického dolu. Měchy, vodní kola, žentoury. Paráda.

Tohle muzeum rozhodně stojí i za samostatný výlet, doporučuji ale i blízkou kamennou rozhlednu s venkovním točitým schodištěm.

Kostel sv. Mikuláše

Kostel sv. Mikuláše

Nad Horním Slavkovem jsme se vydali k vykopávkám kostela sv. Mikuláše. Po archeologickém průzkumu zde byly znovu vyzděny nízké zdi a vstupní klenba. Místo má své zvláštní kouzlo a jeho návštěvou rozhodně chybu neuděláte.

Nad Karlovými Vary jsme prošli obě pozorovací lávky přes zdejší obory. Měli jsme štěstí zejména na divočáky, které jsme mohli spatřit velmi zblízka a přitom v bezpečí. Obory jsou rozsáhlé, ale kdo se umí dívat, najde tu zvěř i v parném letním dni. V blízkém Chodově jsme si pak dali večerní koupání v přírodním koupališti Bílá voda, s velkorypadlem na obzoru, sami v noční vodě.

Prase karlovarské

Prase karlovarské

Muzeum v Jáchymově nás překvapilo tím, že bez problémů pustili dovnitř i oba psy. Do konce otevírací doby nezbývalo mnoho času a muzeum je rozsáhlé a rozmanité, bohužel důlní část jsme již nestihli. I tak ale mohu říct, že stojí za to a své si tam najde každý. V nedalekém údolí mlýnků jsme napočítali k osmdesátce více či méně povedených mlýnků. Některé se točily, pár jsem zprovoznila, jiné už se točit nebudou. I tak je to zajímavá přehlídka tvořivosti a vyřádí se tady nejen děti.

Muzeum Jáchymov

Muzeum Jáchymov

Mezi poslední navštívená místa patřila zřícenina hradu a tvrze Šumburk u Klášterce nad Ohří. Hradní zřícenina je rozsáhlá, s pěknými výhledy. Čtvercovým rozvalinám tvrze vévodí mohutný dub uprostřed.

Šumburk, dolní část

Šumburk, dolní část

A co vy, navštívili jste tato místa? Doporučíte jiná?

Foto: archiv autorka. Další obrázky si můžete prohlédnout přímo tady na Rajčeti.

Petrs01 Neviditelný pes


Nastartujte svůj den kvalitní snídaní. 50 rodin otestuje Ranní chlebík s vitamínem D
Nastartujte svůj den kvalitní snídaní. 50 rodin otestuje Ranní chlebík s vitamínem D

Přihlaste se do velkého testování a ochutnejte novinku od Penamu – Ranní chlebík s vitamínem D, chia, červenou quinou a dýňovými semínky. Dodá...