13.4.2021 | Svátek má Aleš


PSI: Struvity

11.5.2017

Jako majitelka dvou fen jsem zvyklá, že některé záležitosti jsou proměnlivé. Je potřeba občas inzerovat, že dáma je k mání, jenže nadřízená alfa to musí nutně přeznačkovat, aby oznámila, že ta menší strakatá je sice k mání, ale je tu i jiná strakatá madam a s vyšším postavením.

Karamelka

Karamelka

Karamelka začala poprvé hárat loni na svatého Václava, a tak očekáváme pokračování. Světluška sice může přeznačkovávat, ale časem mi připadalo, že to nějak přehání. Po tom, na co umřela Borůvka, je pro mě takové chování noční můrou.

Vet ji prohlédl a udělal testy přinesené moči. Něco málo nebylo úplně v pořádku, ale krev nenašel. Dostala jsme doporučení vše sledovat a případně se ozvat.

Za 14 dní se situace zhoršila a dokonce se někdo vyčural doma na linu. Jelikož na důraznou otázku nad loužičkou sklopila hlavu Světluška a zajela pod pohovku, byl viník stanoven a jeli jsme opět k vetovi.

Světluška

Světluška

Pan doktor si vyslechl vývoj situace – čurá venku hodně často, nepříčetně se olizuje na zadku a je jakoby schlíplejší – a udělal testy přinesené moči, kde našel i krev. Taky radši rovnou navrhl ultrazvuk. I on si pamatoval, co bylo Borůvce, ale na mou otázku pronesl něco o tom, že dvakrát nevstoupíš do téže řeky a nádory tohoto druhu nejsou zase až tak časté. Nicméně když na utz nic nenašel, asi se nám ulevilo oběma. Centrifuga zatím utřepala vzorek a vet zajásal, když mi mohl v mikroskopu ukázat struvity – krystaly ve tvaru obdélníčků nebo rakviček.

Byla stanovena léčba – atb na zánět a pasta na okyselení moči, aby se struvity rozpustily a přestaly tvořit (jsou to jediné kameny, které je možné rozpustit, naštěstí jsme do stádia kamenů ještě nedorazili). Jednodušší volbou by byly speciální granule, jenže ty obsahují kuřata a Světluška na ně má alergii.

Světluška a Karamelka

Světluška a Karamelka

Po 10 dnech nebyly výsledky nic moc. Světluška dostala další atb a vyšší dávku pasty. Na další kontrole už byla situace mnohem lepší. Pasta nás sice čeká dál, ale Světluška je toho názoru, že je to prudce jedlá záležitost. Karamelka zvyšuje poživatelnost pasty tím, že se ji snaží z mého prstu ukrást.

Zřejmě to nebude poslední léčba. Pokud má organismus tendenci struvity tvořit, málokdy se stane, že by léčba zabrala a problém zmizel navždy. Ale to uvidíme...

Foto: autorka. Další obrázky si můžete prohlédnout přímo zde na Rajčeti.

Matylda Neviditelný pes


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!