Neděle 12. července 2026, svátek má Bořek

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

MLSOTNÍK: Zase brambory, tentokrát rozpláclé (archiv)

Lika
diskuse
Sledovat na Googlu

Dobrou chuť! foto: LikaNeviditelný pes

Původně vyšlo na Zvířetníku (Neviditelný pes) 29. listopadu 2019 (odkaz zde).

Dobrou chuť! foto: Lika, Neviditelný pes

Opět jsem narazila na inspirativní video (zde) a řekla si, že by se vám mohlo líbit. Příprava opět jednoduchá a výsledek mňamózní.

Suroviny na „rozpláclé brambory“. Čenda se nepočítá :-)

Budeme potřebovat:

  • brambory uvařené ve slupce
  • máslo
  • rozmarýn, nejlépe i tymián - snítky, nikoli drcené. Pokud nemáte koření za oknem (jako já, chlub chlub), tak použijte i drcené, ale jen špetku
  • stroužky česneku
  • sůl
  • pepř

Ze všeho nejdřív si připravíme omatlánku: na pánvi pomalu rozpustíme pořádný kusanec másla a do něj vhodíme koření a na plátky nakrájený česnek.

V horkém másle louhujeme česnek a koření

Vše po-ma-lu prohříváme, žádné prudké smažení. Proč jsou lepší snítky koření? Už takhle vsáknou dost másla, takže s drceným kořením opravdu opatrně. Pomalu směs mícháme, a v okamžiku, kdy se česnek zatáhne, sundáme pánev z ohně a necháme vychladnout. Česnek by v této fázi neměl růžovět. Už teď to ukrutně kroutí nosem.

Pak si připravíme plech na pečení, který jsem si vyložila pečicím papírem, případně možno silikonovou podložkou, která vydrží víc než 230 °C. Pečicí papír nebo podložku je doporučeno vymazat připraveným okořeněným máslem (já to neudělala, másla jsem si připravila málo, jak se ukázalo :-/

Pak se začneme věnovat bramborám. Stále ve šlupce. Nejdřív v každé naděláme mělké zářezy nožem tak nějak kolem dokola. Totiž jde o to, aby nám při následné proceduře nezůstala šlupka v jednom kuse, ale zhruba rovnoměrně se rozdělila.

Proces rozplácávání brambor - pak se pokládají na připravený plech

Takto předpřipravenou bramboru (tj. s mělkými zářezy ve šlupce) položíme na kus igelitu nebo mikrotenovým pytlík, ten přeložíme a dnem nějakého hrnce bramboru rovnoměrně rozplácneme, třeba natřikrát, tak aby ve výsledku byla cca 1-1,5 cm tlustá. Brambora zůstane hezky v kuse. Vyloupneme ji z igelitu, na dlani osolíme a opepříme, připlácneme na pečicí plech a posolíme a opepříme i z druhé strany.

Takto zpracujeme a okořeníme všechny brambory, a pokládáme je těsně k sobě, pokud jich připravujete víc než já :-) Na závěr vezmeme mašlovačku nebo štěteček a všechny brambory pořádně pomastíme a pokapeme okořeněným máslem a na závěr na ně položíme vymáslené plátky česneku, všechny. Rozmarýn a tymián už na pekáč nepůjdou.

Rozpláclé brambory na plechu pořádně promastíme okořeněným máslem a česnekem

Pečeme v troubě na 230 °C půl až tři čtvrtě hodiny, do pořádného zrůžovění. Já pekla v plynové troubě a výsledek mě mile překvapil.

Upečené rozpláclé brambory

Chutné na pohled i na skus! Další voňavá báseň do chladného počasí! Je to doporučováno jako příloha k libovějšímu masu, ale mně to stačilo jako hlavní jídlo se salátem. Dobrou chuť, ať už budete vařit cokoliv :-)

Foto: Lika

Patrik Halfar
11. 7. 2026

O tom kolik elektřiny jsme propálili zbytečně raději nepřemýšlime.

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2026

Tomio Okamura si usmyslel postavit vládu do latě

Chechtavej tygr
11. 7. 2026

Tak jsem zase začal podnikat. Otevírám obchod pro sklerotiky.

Ivo Fencl
11. 7. 2026

Vrah ji v závěrečné řeči označil za „skvělou ženskou“. Dnes je na svobodě.

ČTK
12. 7. 2026

Íránská státní média informují, že "nepřítel" dnes odpoledne zasáhl nejméně deseti projektily...

lupr Lucie Procházková
12. 7. 2026

Většinu českého území čeká od pondělka opět nadměrně teplý týden. Nejvýše se teploty dostanou...

Lidovky.cz
12. 7. 2026

Nedělní program Wimbledonu nabízí vyvrcholení i mezi muži. Ve finále travnatého grandslamu proti...

svm Matěj Svěrák
12. 7. 2026

Premiér Andrej Babiš ostře zkritizoval českého prezidenta Petra Pavla za jeho účast na summitu NATO...

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2026

V neděli odpoledne došlo v chilském přímořském městě Viňa del Mar, kde se zrovna konal pouliční...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz