24.4.2024 | Svátek má Jiří


MLSOTNÍK: Vločky, vločky a ještě jednou vločky

1.2.2008

OVESNÉ PLACIČKY SE ŠALVĚJÍ

Suroviny: 25g sádla, 90ml horké vody, 225g mletých ovesných vloček, 0,5 lžičky sušené šalvěje, 0,5 lžičky jedlé sody, špetka soli.

Postup: Sádlo s vodou ohříváme na pánvi tak dlouho, dokud se nerozpustí. Směs necháme mírně zchladnout. Do mísy dáme vločky, sodu a koření, přidáme směs a vypracujeme těsto. Z něj děláme placky asi o průměru 20 cm. Ty pečeme na plechu (pokrytém pečícím papírem), ve vyhřáté troubě při 180°C a upečeme dozlatova při 180°C.

OVESNÉ PLACIČKY DLE NAŠÍ EVIČKY I

Suroviny: 500g směsi pomletých vloček (žitné, ječné, ovesné pšeničné), 3/8 l vody, špetka soli, 1 lžíce oleje, med na oslazení, 100g spařených rozinek.

Postup: Vločky smícháme s vodou a ostatním a necháme 30 minut stát. Ze hmoty tvoříme tenké placičky , které klademe na plech pokrytý papírem na pečení. Pečeme ve vyhřáté troubě při 180°C dozlatova.

OVESNÉ PLACIČKY II

Suroviny: 1, 5 hrnku zde (hrnek= 400ml) oves. vloček, 1 vrchovatá lžička jedlé sody, 1 lžička mleté skořice, 1/3( asi 3 lžíce) hrnku oleje, 0, 5 hrnku mléka, 150 g omytých, spařených a v rumu namočených rozinek, 1 hrnek celozrnné pšeničné mouky, 3 lžíce nasucho pražených pšeničných klíčků, 2 lžíce cukru krupice, 2-3 lžíce medu, jakékoliv nasucho opražené a hrubě sekané ořechy (lískové, burské) nebo oloupané mandle a loupaná, též nasucho opražená slunečnicová semínka dle chuti.

Postup: Všechny suroviny dáme do mísy a zpracujeme v řidší, ale ne zcela tekutou hmotu, kterou necháme asi 30 minut odležet. Pak z ní namočenou rukou děláme asi 3-4 mm silné placičky, které sázíme hustě vedle sebe na plech, který jsme pokryli pečícím papírem.

POZOR!!! Dbáme, aby placičky byly jen na papíře, protože jinak se při pečení doslova přibetonují k plechu a nejdou odlepit!!!

Placičky pečeme ve středu vyhřáté trouby při 180°C dozlatova. Upečené a zchladlé se dají polévat čokoládou, která je však na cesty nepraktická. Placičky chutnají jako marokánky.

OVESNÉ KŘUPKY I

Suroviny: (1šálek = asi 250ml) 2, 5 šálku drcených nebo mletých ovesných vloček, 0, 5 šálku hrubě krájených arašídů (nesolených), 0, 5 šálku sezamových semen, 0, 5 šálku loupané slunečnice, 0, 5 šálku sušeného mléka, 0, 5 šálku obilných klíčků, 4 lžíce krupic.cukru, 2 lžičky mleté skořice, 4 lžíce oleje, 2 lžičky vanilkové esence nebo vanilinový cukr.

Postup: Všechny sypké suroviny promísíme, olej, skořici, esenci a cukr utřeme dohladka a přimícháme k ostatnímu. Vše rozprostřeme na vyšší plech a při 150°C pečeme asi 1 hodinu. Uprostřed pečení dobře vše promícháme. Křupky uložíme v dobře uzavřené nádobě, aby nezvlhly.

OVESNÉ KŘUPKY II

Suroviny: 0, 5 balení ovesných a 0, 5 balení pšeničných vloček, půl balení sójových vloček, 2-3 lžíce oleje na pražení jednotlivých druhů, 4-5 lžic krystalového cukru, nebo jen medu, 4 lžíce pšeničných klíčků, jakékoli oloupané a hrubě sekané ořechy nebo mandle.

Postup: Do vysoké nádoby se silným dnem (litinový hrnec apod.) dáme vždy jen půl lžíce oleje a za stálého míchání vždy opražíme dozlatova jeden druh vloček po druhém. Jednotlivé opražené vločky dáváme někam mimo oheň. Nakonec všechny pražené vločky smícháme a vrátíme zpět na oheň, dodáme ořechy a klíčky, přimícháme cukr a vše společně chvíli opékáme, až se začnou vytvářet hrudky a cukr mírně zkaramelizuje.

UPOZORNĚNÍ: Je žádoucí, aby se jednotlivé druhy vloček pražily zvlášť, jelikož každý druh potřebuje k dobrému opražení jinou dobu. Kdybychom vše smíchali před pražením, byly by ovesné vločky již černé, ale pšeničné a sójové by teprve začaly zlátnout.

VLOČKOVÉ ROHLÍČKY

Suroviny: 150g hladké mouky, 50g oves.vloček, 70g moučkového cukru, 25g rostlinného tuku, 1 celé vejce, špetka citrónové kůry, mléko dle potřeby, moučkový + vanilkový cukr na obalení.

Postup: Vločky nasucho opražíme a pomeleme. Všechny přísady zpracujeme v těsto, z něhož tvoříme rohlíčky. Ty upečeme při 180°C dozlatova a ještě horké obalíme ve vanilkové směsi.

RÝŽOVÝ NÁKYP S OVESNÝMI VLOČKAMI

Suroviny: 1 šálek (=250ml) rýže, 2 šálky vody, špetka soli, 0, 5 šálku oves.vloček, 0, 5 šálku celozrnné pšeničné mouky, 250 ml mléka, 50-100g cukru, 1 vejce, 50g rostlin.tuku , tuk na zapékací nádobu..

Postup: Rýži předvaříme v mírně e slané vodě, pak ji přendáme do mléka a rozvaříme skoro na kaši. Žloutek utřeme s cukrem a tukem do pěny, přidáme mouku, rozvařenou rýži, ovesné (raději mleté nebo drcené vločky) a jakékoliv kompotované, zcezené ovoce. Šťávu necháme na polévání hotového nákypu. Nakonec vmísíme tuhý sníh z bílku. Vše dáme do tukem vymazané zapékací nádoby a při 200°C upečeme dozlatova.

SLANÁ OVESNÁ KAŠE (PORRIDGE)

Suroviny: 0, 5 balení ovesných vloček, hrst pražených buráků (nejlíp jen těch, co se musí loupat, protože nejsou tak mastné a slané), 250 ml mléka, vody nebo směsi mléka s vodou (či slaným nálevem z konzervované zeleninky), špetka kari, trochu provensálského koření nebo koření adžika, špetka sladké i pálivé papriky, troška soli, 0, 5 balení mraženého hrášku nebo směsi se žampióny, l lžíce sójové omáčky.

POZOR, pokud používáme sójovku, už kaši nesolíme nebo jen velice opatrně!

Postup: Vločky s odměřenou tekutinou rozvaříme na kaši, dodáme na kousku tuku nebo olivovém oleji podušenou jakoukoli zeleninu a všechny ostatní uvedené ingredience a dobře promícháme.Tuto kaši lze jíst i studenou a obměňovat použitou zeleninu dle sezóny - drobně krájená rajčata a paprika, jemně nasekaný pórek nebo červená cibule, bazalka, nebo jen různě barevné fazole z konzervy apod.

Dobrou chuť! 

 

Lenka Svobodová



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !