20.4.2024 | Svátek má Marcela


MLSOTNÍK: Variace na téma Čína

25.2.2008

Čekáte návštěvu a chcete se blýsknout lahodnou krmí, která vypadá exoticky, není drahá a nedá velkou práci? Přijde vám nečekaně více hostů a vy nemáte tolik masa, aby každý dostal slušnou porci? Tak tady je návod, jak na to:

ZÁKLADEM JE MASO

V podstatě jakékoliv: kuřecí, kachní, krůtí, vepřové, králičí. Hovězí příliš nedoporučuji, je řece jenom tužší a pro tento způsob přípravy se až tak nehodí. Pokud by se ale pro něj přece jenom někdo rozhodl, v žádném případě nepoužijte maso obyčejně koupené v obchodě, byť by to byla svíčková nebo roštěná. Použijte pouze maso ze speciálních masných plemen, které je křehčí, ale i tak to není úplně ono.

Příprava:

Maso nakrájíme na kousky (nudličky, kostičky). Platí zde zásada, že křehká masa mohou být nakrájena na větší kousky (drůbeží), masa poněkud houževnatější (vepřové) na menší. Rozměry jsou cca 1×1×3-5 cm u nudliček a 2 cm u kostiček.

Takto nakrájené maso poprášíme Solamylem, aby byl zlehka obalený každý kousek. Pozor nepřehnat! Solamylové těstíčko není v tomto případě žádoucí. Podle potřeby přidáme sójovou omáčku - kousky nesmí plavat, ale trocha omáčky na dně misky nevadí. Přidáme vajíčko a špetku kari koření. Všechno dobře promícháme. Tento postup je třeba dodržet. Nelze přidat Solamyl až po sójové omáčce. Nikdy nepřisolujte! Maso by pustilo šťávu a celé vaše snažení vy bylo to tam.

Maso si takto můžeme připravit den dopředu. Dokonce je to i lepší, protože v ledničce vydrží a rozleží se. Před vhozením na pánev se pak jen znovu dobře promíchá. Takto připravené maso můžeme i zmrazit a použít kdykoliv později.

Do pánve, nebo voku nalijeme cca 1-2 lžíce oleje. I když to vypadá, že oleje je málo, nedávejte ho víc. Pokud máte víc masa, dělejte ho na vícekrát, ne najednou. Počkejte, až se olej rozpálí - hodně rozpálí, ale ne přepálí. Z hodně rozpáleného oleje začne zlehka stoupat dým. Hodně rozpálený olej je pro tento způsob masa naprosto rozhodující.

Vhodíme maso a ihned začneme míchat. Nestahujeme plyn! Maso začne ve velmi krátkém čase měnit barvu - zesvětlá. Pokud se ze začátku trochu přichytává na pánev, nevadí. Za chvíli už nebude. Teď taky poznáme, jestli byl olej dobře rozpálený. Pokud byl, maso se nepřichytí, obalí se olejem a hlavně: nepustí šťávu. Ze začátku mohou být kousky v jednom "chumlu", ale mícháním se uvolní. Maso je hotové během cca 2 min. Jednotlivé kousky jsou světlé, okraje mají dozlatova opečené a jsou suché - neplavou ve šťávě ani v oleji! Pokud nevěříte, že za tak krátkou dobu je maso hotové, ochutnejte.

Takto připravené maso už zpravidla není třeba nijak dochucovat, ale fantazii a individuální chuti se meze nekladou.

CO MŮŽEME K HOTOVÉMU MASU NA PÁNVI PŘIDAT:

Na nudličky nakrájené čínské zelí, červenou papriku, kukuřičná zrna (bez nálevu), hrášek, fazolky, klíčky mungo, vyloupané burské oříšky ap. Je možné také přidat kořenovou zeleninu, ale ta musí být nastrouhaná na jemné nudličky, aby ve finále nezůstala tvrdá.

Zeleninu jen velmi krátce orestujeme, aby pouze zavadla, ale zůstala křupavá a neztratila nic ze své barvy. Maso přitom můžeme v pánvi ponechat, ale ubereme trochu plynu. Kdo si netroufá vše smíchat, může maso vyndat a zeleninu udělat zvlášť. Smícháním masa a zeleniny získáme krásně barevnou směs.

K masu nemusíme přidávat pouze zeleninu, ale také třeba vyloupané krevety (prodávají se vařené). Když je vše hotovo, můžeme podle chuti ještě přikápnout něco sójové omáčky a trochu octa (např. vinného, který je jemný a není tak čpavý). Ocet ale nesmí být z jídla cítit.

Je samozřejmostí, že zeleninovou přílohu musíme mít nakrájenou již před tím, než dáme maso na pánev.

Takto připravené maso se zeleninou můžete podávat přímo, nebo pokud by to někomu bylo málo, můžete přidat přílohu: rýži, hranolky, kukuřičné klasy, těstoviny, kuskus - co kdo má rád.

Díky tomu, že maso nepustí šťávu, zůstane křehké a v původním objemu. Přidáním zeleniny a případně vmícháním přílohy (těstovin, rýže, kus kusu) získáme opravdu hodně jídla, kterým podělíme více strávníků, než jak by to bylo možné, pokud bychom maso připravili tradičním způsobem. Jídlo, které je na talíři už můžeme podle potřeby přisolovat.

Všem, kteří budou mít odvahu zkusit tento způsob přípravy masa, přeji dobrou chuť a omlouvám se všem, kterým to chutnat nebude. Nám to totiž chutná moc - i studené.

 

Jana Gelnarová



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !