Neviditelný pes

MLSOTNÍK: Vafle

9.5.2008

Jako osoba nadmíru mlsná a vždy připravená ochutnat něco nového, jsem krátce po našem přestěhování začala objevovat, co všechno mi může Norsko na poli kulinářském nabídnout. Samozřejmě tu jsou ryby. Nikdy by mě nenapadlo, že budu jíst ryby minimálně každý druhý den a ještě k tomu dobrovolně!

Ona samozřejmě není ryba jako ryba a já jsem už taky pěkně zmlsaná - tresku černou (sei - to co se obvykle prodává u nás) snesu maximálně do polévky, zato tresku "opravdovou" (torsk), tu můžu mlsat v mnoha různých podobách. JanaBa samozřejmě tvrdí, že kdysi byly ryby mnohem chutnější, jelikož nevyrůstaly v sádkách, ale to mě nijak netrápí, protože já si na nich pochutnávám až dnes. Dede - vafle - čerstvě nalité těsto ve vaflovači

Ale já vlastně nechci mluvit o rybách a tím míň o mořských potvorách - já dnes chci mluvit hlavně o vaflích. Setkat se v Norsku se zdejšími vafličkami není žádný problém - prodávají se všude tam, kde jsou u nás v nabídce obvykle opečené buřty. V turistických chatách, obchodních centrech, bistrech či jen v pojízdných kioscích, všude si můžete koupit čerstvé vafle. Na rozdíl od těch, co se prodávají u nás, jsou měkké a mají tvar žebrovaného pětilistého kvítku. Taková zjednodušená rožmberská růže je to… a strašně dobrá!

Norové si na ně obvykle dávají zdejší vynikající marmelády, často kombinované s místní úchvatně dobrou zakysanou smetanou. Když jsem začínala objevovat nabídku v dostupných supermarketech, udivilo mě, že všechny druhy marmelád jsou vedle klasických lahviček nabízeny také v plastových kyblících.

I říkala jsem si (podle zkušeností od nás) - kilo marmelády v plastovém kyblíku (a navíc za rozumnou cenu - v Norsku!!!), to bude ale humus plný éček! Ale potom jsem si všimla, že se kyblíky nacházejí velmi často právě v kioscích s vaflemi a konečně mi to došlo - to jsou ty pravé, trochu řidší marmelády na vafle. A taky ano. Kbelík sem, kbelík tam, kdyby se u nás dala koupit za rozumnou cenu dobrota, která nejen po daném ovoci chutná, ale vy ho tam dokonce i najdete! :))

No a konečně zpět k vaflím. Základem pro přípravu vaflí je vaflovač. Je to přístroj jednoduchý, tady se prodává v různých variantách. My jsme štěstí - na to, že jsme fakticky nevěděli, co kupujeme, pořídili jsme si přístroj výkonný a relativně inteligentní, který po dopečení vafličky pípne. Vzhledem k tomu, že nikdy neděláte vaflí jen pár, je možnost odbíhat od jejich přípravy velmi důležitá.

Pár základních zásad pro přípravu vaflí: Dede - vafle - hotová vafle ve vaflovači

Pečící plochy vaflovače se potírají olejem jen před první vafličkou, potom už ne.

Hotové vafle je třeba skladovat na roštu, nikoliv na pevných plochách - navlhly by! Obvyklý režim je následující: pomocí dřevěné špachtle a vidličky vyndáte hotovou vafli na rošt, ona si odfoukne, vy dáte do vaflovače nové těsto, a když se otočíte zpátky, je právě čas na to, abyste ji dali na talíř tomu, kdo je zrovna na řadě.

Na osobu počítejte minimálně tři vafle, u dospívající mládeže nepočítejte vůbec - tam jen pečte.

Pokud s vámi sdílí domácnost pes, počítejte minimálně jednu i na něj - aspoň něco zbude i na vás. Já na dva psy počítám v jedné várce se třemi vaflemi - dostanou tu první, potom někdy uprostřed a nakonec i tu poslední… S kočkami zkušenost nemám, ale nepředpokládám, že by nad dobrou vafličkou ohrnovaly nos.:)) Jinak psům dávám vafle bez náplně:))

Jestliže se snažíte hubnout, je do jisté míry možné ošidit recept co do přidaného másla a určitě co do přidaného cukru. Ostatně vafle je možné připravovat i ve slaných variantách.

Pokud se vafle nesnědí naráz (nestává se to často), tak by měly vychladnout na mřížce (já používám rošt z trouby) a později se jedí buď studené (to mi ale nechutná) nebo je možné je krátce prohřát v mikrovlnce (tak na 10 sekund jednu).

Konečně recept - jeden z mnoha. Je to osvědčený recept od JanyBa, stačí cca na 10 vaflí. Tady se dají koupit i vafle v prášku - a taky nejsou špatné, jen to vyjde o kousek dráž.

Vafle každodenní Dede - vafle - hotová vafle na mřížce

Dáme do mísy 2 vejce + 2 vrchovaté lžíce cukru a šleháme.

Potom přidáme:
6 dcl mouky (hladké, jiná tu není:))
3/4 lžičky soli
1 lžička vanilkového cukru (sáček)
podle chuti koření - lez dávat skořici, Norové mají rádi kardamom)

+ 1 lžičku prášku do pečiva (sáček)

to vše smícháme se

4 dcl mléka a 4 lžícemi másla

a před pečením přidáme ještě 1 dcl vody (důležité tuším pro křupavost)

Vymícháme (ušleháme) hladké těsto, podobá se palačinkovému.

Naléváme do rozehřátého vaflovače a pečeme. Péct se dají měkké (šťavnaté) vafle, nebo vafle do křupava (to máme rádi my). Nastavení najdete na vaflovači.

Samozřejmě nejjednodušší je koupit těsto v prášku, přidat máslo a vodu a dát se do vaflování.

Ochucení a zdobení vaflí už záleží čistě na vaší fantazii a na tom, co máte právě doma. Kluci je mají nejradši s marmeládou, já ráda kombinuju marmeládu se zakysanou smetanou (sbohem linie!), stejně mám ráda javorový nebo karamelový sirup. I ty se dají kombinovat se smetanou.

Samozřejmě nic nebrání polévat vafle čokoládou, naložit na ně zmrzlinu, čerstvé, nebo kompotované ovoce, našlehaný tvaroh a… kde co dalšího.

Ještě přikládám pár receptů tak, jak jsem je našla na netu:

Jednoduché vafle:
160 g másla
50 g cukru
50 g vanilínového cukru
2 vejce
400 g polohrubé mouky
1/4 kypřícího prášku do pečiva
200 ml mléka

Máslo utřeme s cukrem a vanilínovým cukrem do pěny. Přidáme vejce a dobře ušleháme. Přidáme mouku prosátou s práškem do pečiva. Přilijeme mléko a vypracujeme těsto. Pečeme zlatohnědé křupavé vafle. Sypeme cukrem a skořicí.

Neutrální vafle: Dede - vafle - hotová vafle s marmeládou
5 vajec
1/4 l mléka nebo smetany
špetka soli
125 g mouky
125 g rozpuštěného másla

Žloutky, mléko nebo smetanu, sůl a prosátou mouku dáme do mísy. Metlou dobře rozkvedláme. Těsto necháme chvíli stát. Krátce před pečením přidáme rozehřáté máslo a nakonec tuhý sníh z bílků.

Podáváme k sladkému či pikantnímu. Jsou vhodné k snídani, přesnídávce, kávě, čaji nebo večeři.

Křupavé vafle
125 g másla nebo margarínu
100 g cukru
1 sáček vanilínového cukru
2 vejce
250 g mouky polohrubé
100 ml mléka
100 ml vody
1/2 balíčku pečivového prášku
citrónová kůra

Změklé máslo nebo margarín utřeme do pěny s cukrem vanilínovým cukrem a vejci. Pak přidáme střídavě vlažné mléko, vodu a mouku, sůl. Do posledních 50 g mouky vmícháme pečivový prášek. Ochutíme strouhanou citrónovou kůrou.

Je mi jasné, že každý doma vaflovač nemá a tak je to tak maličko výprava do kulinářské teorie. Ale víte, co mě napadlo? Že takový kontaktní gril… Ale ne, to prosím neberte vážně.

A ještě jedna perlička - než se začaly vyrábět vaflovače elektrické, vyráběly se železné vaflovače, které bylo možné používat třeba i u ohniště. Viděla jsem je na zdejších trzích se starožitnostmi…

Takže kdybyste přijeli do Norska, udělejte si čas i na rožmberské vafličky, patří k Norsku stejně jako trollové a fjordy…



zpět na článek