26.10.2020 | Svátek má Erik


MLSOTNÍK: Tojefuk in memoriam

5.9.2008

 
Zásadně na zahradě nad Dalmatinovem nepěstuju nic užitečného. Jednak mě to nebaví, jednak by mi to stejně sežrala divá zvěř. Pěstuju rostliny pro radost – a pro radost dětí jsem zakoupila několik sáčků semen nejrůznějších dýní. Zapíchnu semínka do kompostu a uvidím. A viděla jsem, ba přímo zírala.RenataE - cukety 1
Na kompostu se rozbujelo veliké listoví, které dokázalo vytlačit kopřivy a ještě ke všemu to vypadalo dekorativně. Pak to vykvetlo. Některé květy měly v průměru dvacet centimetrů a já jsem začala chápat, proč se i květy prodávají jako poživatina.
Do této chvíle byl můj zahradnický experiment zcela živelný, opravdu jsem se omezila pouze na zapíchnutí semen do kompostu. Vše ostatní obstarala příroda. Teď už jsem ale ocenila statečnost rostlin a rozhodla jsem se trochu pomoci. Občas jsem se do zadní části zahrady vypravila, posbírala hnusné rezavé slimáky – španěláky, a vyházela je přes plot do lesa. Při těch výpravách jsem bedlivým okem sledovala, co že mi to pod tím listím vyrostlo.
Vyrostly mi cukety žluté, zelené a pruhované. Taky žluté kulaté a barevné rozverné chobotničky.
RenataE - cukety 2Začala jsem sklízet a uvažovat, co s tím nadělením podniknu. Nejvíc kousků je klasického okurkovitého tvaru v různých barvách. Pokud stihnu stádium "miminka“ – do 20 cm délky, skončí obvykle na grilu, rozpůlené, potřené olejem a česnekem, případně posypané bylinkami. Je to vynikající příloha ke grilovanému masíčku, třeba vepřovému. A i když jsou cuketky dospělé, dají se upravit stejně, nejlepší jsou ty žluté, jsou pevnější. Nakrájím napříč kolečka, okořením, griluju. Solím až nakonec!
Kompost mám rozlehlý, semínek bylo dost a úroda je veliká. Další odbytiště je přímo za plotem u sousedů. Moje milá sousedka cukety nakládá v okurkovém láku, taky s feferonkami, a taky z nich dělá vynikající buchtu na několik způsobů. Vlastně je to klasická buchta typu "naházíme do mísy, zamícháme a upečeme“, ale cuketa jí dodá tu správnou vlhkost.
A to je hlavní přednost cukety – dodává vlhkost a šťavnatost. Zkuste ji přihodit do sekané společně s nastrouhanou mrkví. Vytáhne tuk z masa a sekaná bude vláčná.
Zatím zbývají rozverné chobotničky, ale ty si nechám až na podzim a udělám z nich nějakou podzimní dekorativní legraci.
RenataE - cukety 3
RenataE


Ušetřila jsem při online nákupech vánočních dárků. Jak se mi to podařilo?
Ušetřila jsem při online nákupech vánočních dárků. Jak se mi to podařilo?

A je to zase tady! Vánoce jsou za rohem. A zvláště pokud se chystáte pořídit nějaké dárky přes internet, rozhodně se vyplatí nakupovat ještě před...