Neviditelný pes

MLSOTNÍK: Tak jáhly...

14.2.2008

Vařila, resp. pekla taky jahelník, který byl ovšem zřídkavou pochutinou, ne proto, že by byl pracný, drahý nebo i z jejího hlediska nezdravý - prostě chtělo to, aby bolševik umožnil nákup jak jáhel, tak sušených švestek. Pokud by snad byl ve stejnou dobu k mání i záchodový papír, začal by nastávat komunismus...

Měla jsem takový starý sešit, kde těch jáhlových receptů bylo víc, ovšem znáte to. Skleróza zůstala, sešit je fuč. Takže nabízím aspoň to, co zbylo.

Jáhly se obecně musí hlídat podle data spotřeby. Není to rýže, která bude stejná za rok (a nejspíš i za pět let). Před vařením je raději spařte, i když - pokud jste v časovém limitu - tak myslím stačí jednou, nejvýš dvakrát. Spařit znamená prolít vroucí vodou, třeba na cedníku, ale pořádně. Potom se vaří asi 15 minut, neškodí nechat je ještě chvíli odstát. Dají se dělat na slano i na sladko.

Jáhlová kaše a jahelník

1 l mléka, 25 Dg jáhel, 1/2 lžičky soli, 10 Dg cukru, 2 vejce, citrónová šťáva, 25 Dg sušených švestek

Spařené jáhly uvaříme v mléce (míchat!), nebo ve vodě (v tom případě po uvaření přidáme patřičné množství mléka sušeného a řádně rozmícháme). Fígl je v tom, že jáhly vařené ve vodě neutíkají, nepřipalují se a vůbec se chovají mravněji než v mléce.

V tuto chvíli máte jáhlovou kaši, která vám eventuálně taky může vyhovovat (sypat podle úvahy, třeba mletými oříšky, rozinkami, skořicí...).

Já raději jahelník, takže pokračujeme: do uvařených jáhel vmícháme všecko ostatní a dáme zapéct asi na 45 minut. Samozřejmě se místo sušených švestek dá použít i jakékoliv (a nesušené) ovoce, rozinky, oříšky... Jahelník se dá jíst teplý i studený.

Jáhlové škubánky sladké a slané

Stejným způsobem uvaříme hodně hustou jáhlovou kaši (mléko může být napůl s vodou). Lžící vykrajujeme škubánky (pokud zrovna nemáte pocit, že je třeba hubnout, tak lžíci máčejte v rozpuštěném másle). Škubánky pocukrujte.

Můžete je dělat i na slano. Osmažte na něčem příhodném (sádlo, špek...) cibulku, lžíci máčejte do sádla a sypejte škubánky cibulkou.

Jáhlový salát se zeleninou

Zbytek ve vodě uvařených studených jáhel (tak 20 Dg), 2 barevné papriky, menší okurka, cibule, 2-3 rajčata, pepř, sůl, worcestrová omáčka, bílý jogurt, trochu hořčice, lžička cukru, trochu citrónové šťávy, směs bylinek. Když je zbylé uvařené maso nebo aspoň kus salámu, tak věci jen prospěje.Všechnu zeleninu nakrájíme, smícháme s uvařenými jáhlami, masem, worcestrovou omáčkou, solí a olejem. Do jogurtu přidáme hořčici, cukr, citrónovou šťávu a bylinky, zamícháme.

Závěrem dovolte, abych poděkovala motostřelecké divizi majora Ticháčka … ne, tohle sem tahat nebudeme. Nepíšu o prasátkách, ale o jáhlách a to má k sobě relativně daleko. I když předkové prý jáhlovou kaši používali jako univerzální příkrm klidně i k vepřovému.

 

Zana


zpět na článek