18.4.2024 | Svátek má Valérie


MLSOTNÍK: Svatební česnečka

2.2.2007

Nevěstu hřála láska a mládí, my ostatní jsme se nenápadně tulili k nepočetným elektrickým topidýlkům. Po obřadu se šťastní novomanželé odebrali k fotografování do zcela nevytopených interiérů zámku a my ostatní jsme se dál nahřívali u topidýlek, později i u čajových svíček, které byly součástí krásné výzdoby.

Pánům bylo hej, ti měli většinou pod obleky dlouhé podvlékačky. A tak si nad dlouhou řadou svíček nahřívaly ruce novopečené tchýně svorně s různými tetami, vypadalo to jako při nějaké svérázné spiritistické seanci.

Konečně se novomanželé s fotografem po hodině vrátili mezi nás. Nevěsta už byla lehce promodralá, zato fotograf jen sálal. Při pozorném pohledu jsme odhalili placatici diskrétně ukrytou ve fotobrašně.

S ulehčením, ba téměř překotně, jsme se odebrali ke svatební tabuli do jídelny, kde bylo přece jen o poznání více topidýlek. A tam nás čekalo překvapení. Jako polévka se podávala česnečka! Ale nečekejte brutálně česnekovou klasiku, toto byla hraběnka mezi polévkami. Pojmenovala jsem si ji Svatební česnečka.

Pokusila jsem se vymámit recept ze zámecké šéfkuchařky, ale marně. A tak jsem zkusila Svatební česnečku uvařit experimentálně.

Na 4 porce potřebujeme:

1 l vody

Máslo

Hladkou mouku

1,5 kostky masoxu

1 velikou nebo 2 malé neloupané palice česneku

Kysanou smetanu nebo šlehačku na ozdobu

Petrželku

Krutóny

Neloupanou palici česneku příčně (přes stroužky) rozkrojíme. Řezné plochy lehce potřeme olejem a upečeme v troubě, třeba společně s kuřetem. Pečeme cca 30-40 minut, až jsou řezy zlaté a česnek měkký. Necháme trochu vychladnout, vymáčkneme ze slupek a prolisujeme. Mezitím upražíme světle žlutou jíšku, rozředíme vývarem z masoxu a povaříme. Do polévky přidáme prolisovaný pečený česnek a ještě chvíli povaříme. Pokud máme hrubší lis, polévku ještě rozmixujeme. Polévka by měla mít krémovou konzistenci, takže jíšky použijeme o něco víc, než třeba na bramboračku.

Na talíři ozdobíme kysanou smetanou, petrželkou a krutóny.

Chcete-li dosáhnout svatebně-estetického efektu, nakapejte smetanu v talíři do kruhu a ten pak jedním směrem dokola protáhněte párátkem. Vzniknou spojená srdíčka. I krutóny mohou být vykrájené formičkou do tvaru srdíček.

Dobrou chuť!

Kdybyste měli chuť na tu pravou svatební česnečku, zajeďte si na zámek. Paní šéfkuchařka a zámecká cukrářka jsou opravdu umělkyně ve svých oborech. A který to je zámek? To vám nepovím. Ale nápověda pro hledání je hned na začátku.

 

RenataE