9.4.2020 | Svátek má Dušan


MLSOTNÍK: Svačina

10.2.2010

Matka se posléze trochu zastydí a zmírní kalibr: "Nech se překvapit, hlady neumřeš!" Je to specifický dietologický obor, tohle vymýšlení školních svačin. Má spoustu "musů". RenataE - svačiny 1

Svačinka musí být rozdělena na jasně definovatelné části (např. sendvič, ovoce, sušenka). Ty musí být od sebe odděleny. To znamená, že musíte zakoupit vysoce sofistikovaný svačinový box s přestavitelnými přihrádkami. Pokud nakupujete v zahraničí, pod 7 EUR se nedostanete. U nás takový box koupíte i za 50,-.

Poté, co zjistíte, že přihrádky nepasují-vypadávají-box nelze zavřít-box lze otevřít pouze poprvé a naposled, ještě rádi pojedete za týden do Drážďan nebo investujete 200+.

Svačina musí dítku chutnat. Chutná vám tuňáková pomazánka? Adolescent ale tuňáka nesnáší, tak na něj zapomeňte. A co takhle rozhuda z tvarohu od krávy? "To mám fakt jako jíst?" Že tyhle dobroty dítě doma běžně bez odporu konzumuje? To vůbec neznamená, že se jimi znemožní ve škole.

Další požadavek totiž má dokonce dvě varianty a i jejich aplikace záleží na sebevědomí potomka:

a) ke svačině musím mít to, co mají všichni

b) avantgardní svačina ze mě udělá hvězdu

První varianta zahrnuje rohlík se salámem a v lepším případě i jablko (vcelku). Nic moc, pojďme raději podporovat sebevědomé svačinky, procvičíme mozkové závitky.

Nejprve si zopakujeme, co by student měl před nevalným obědem v jídelně zkonzumovat. Trochu sacharidů, trochu bílkovin, tuků pomálu, nějaký ten vitamín - a něco pro radost.

Sacharidy může reprezentovat i ten rohlík, ale jsou i lepší alternativy. Chléb z domácí pekárny, vycpaný semínky a oříšky, tortilla, úhledný čtvereček grilované polenty od večeře, ovocný koláč. RenataE - svačiny 2

Bílkoviny samozřejmě může představovat obligátní šunka, ale taky to je pečené kuřecí stehýnko, lehký vajíčkový salát, plátek španělského ptáčka, zbylá porce grilovaného lososa, tvarohová pomazánka nebo kvalitní sýr.

Tuky spíš vynecháme, v ostatních částech svačiny je jich dost. Ale jednou v roce na Vánoce můžeme udělat i škvarkové placky. Když chléb místo másla občas namáznete tenkou vrstvou tatarky, tak se taky nic nestane. Zvlášť, když na té tatarce spočine plátek rostbífu.

Vitamíny jsou jasné - ovoce nebo zelenina. A tady zapojíme ty závitky. Student samozřejmě uvítá jablíčko k svačině. Ale ještě radši bude, když mu ho naporcujete. Vykrojíte jaderník (odpadá hledání koše na odpadky), nakrájíte na měsíčky (možno konzumovat i v další přestávce).

Třicetivteřinová časová investice se zúročí ve snězeném jablku. A když občas přidáte krabičku s ovocným nebo zeleninovým salátem, tak se vším komfortem. Patří k němu vidlička nebo lžička (používám ty z letadla) a papírový ubrousek.

V této fázi už určitě víte, že přihrádky v boxu jsou k ničemu a vyházíte je.

Ke svačince zbývá přidat něco pro radost. Kousek kvalitní čokolády, kinder vejce, trochu popcornu v pytlíčku, pidibalení gumových medvídků nebo třeba vaše vizitka, kde se na druhé straně dítko dozví "Mám tě ráda". S velkým ohlasem se setkala mazací pryž, téměř nerozeznatelná od bonbónu.

Svačinu jsme připravili a dítko si ji opravdu uložilo do batohu. Jestlipak ji také sní? "Jak ti chutnala svačina?" zeptáte se poté, co jste do krabičky naskládali obzvlášť promyšlenou a lákavou sestavičku živin. "No, ten rohlík byl trochu gumovej a salám taky nic moc."

Než vás klepne pepka, tak si uvědomte, co se ve skutečnosti stalo. Designovou svačinku na vašem dobromyslném dítěti vyloudil spolužák výměnou za ten gumový rohlík.

Příběh jedné svačiny si můžete prohlédnout tady

P.S. Možná vám připadá, že se patlám v úplně jasném oboru. Není tomu tak. Na třídní schůzce prvňáčků naší školy nás paní učitelka nabádala, ať dětem dáváme svačiny. Bydlíme ve vilové čtvrti hlavního města, nikoliv v Chánově.

RenataE

*************************************************************************************************

Milí Zvířetníci - na Našem Zvířetníku dnes lovíme z archivu - povídání je pro změnu psí:))

*************************************************************************************************

RenataE


OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?
OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?

Dvacet testerek z řad čtenářek eMimina mělo možnost ochutnat jedinečné toustís od Penamu. Jak jim chutnaly, co si z nich připravily a jak je celkově zhodnotily?