Neviditelný pes

MLSOTNÍK: Scones – oblíbené anglické pečivo

11.9.2020

Kamarádka Susie mi poslala dva recepty na anglické scones. Možná mi tím chtěla připomenout společnou dobu v Anglii. Susie je Američanka, mnoho let žijící v Torontu. Ale známe se z Anglie (Sussexu), kde tenkrát naši manželé učili a kam já přijela jako čerstvě vdaná.

V Anglii (a vůbec v Evropě) jsem nikdy neřídila. Když jsem do blízkého města nechtěla jet autobusem, manžel mě tam zavezl autem. Dohodli jsme se na době vyzvednutí a já na něj čekala v příjemné kavárně u hrnku kávy nebo čaje a zákusku. Slaný nebo sladký zákusek jsem si kupovala pohledem, protože všechno vypadalo (a chutnalo) jinak, než na co jsem byla zvyklá. Takže jsem si určitě dostkrát vybrala i scone, aniž jsem tušila, jak typicky anglické pečivo to je. Samozřejmě jsme později o scones slyšela nebo četla častěji. Ale jsem odchovaná houskami a rohlíky a zřejmě jsem tenkrát chuť scones nepovažovala za nic zvláštního. Další roky jsem pak žila buď v Německu nebo Americe, a jestli jsem opravdu kdy scones jedla, na jejich chuť jsem už dávno zapomněla a nikdy mě nenapadlo hledat recept.

Zde na Jihu jsme si s manželem oblíbili rychlé biscuits, které někdy upeču (byl o nich Mlsotník, klikněte sem).Když jsem teď četla recepty od Susie na scones, s překvapením jsem zjistila, že suroviny a postup jsou shodné s přípravou biscuits. Rozdíl je jedině v tom, že v biscuits není vajíčko, ve scones ano. U receptů na netu jsem ale viděla, že někdo ani do scones vajíčko nedává. Susie ano, já také.

Takže jsem se konečně chtěla o tomhle anglickém pečivu dozvědět trochu víc. Dočetla jsem se, že scones pochází ze Skotska a datují se už do let 1500. Ve Skotsku patří do kategorie tzv. “bannock“, což je “pečivo (placka) na pánvičku“. Těžkou, železnou pánev, buď hladkou, nebo dělenou jako náš lívanečník.

Na americkém Jihu žije spousta potomků původních skotských přistěhovalců, sami jsme tu na jednom skotském hřbitově byli. A HankaW kdysi psala o návštěvě tradičního skotského festivalu v Karolíně. Je tedy více než jisté, že si tenhle dávný recept na scones s sebou do Ameriky přivezli právě skotští (nebo britští) přistěhovalci.

Když máme rádi biscuits, určitě nám budou chutnat i pravé scones. A také že chutnaly!

Jedině mě trochu mátl tvar. V prvním receptu od Susie se kolo těsta rozkrájelo na trojúhelníky jako pizza. Ke druhému přidala fotku, kde scones měly kulatý tvar (chtěla jich mít více a menší). Tak jak je to správně? Odpověď jsem zase hledala na internetu, ale výsledek byl nerozhodný, správné je oboje. Prostě záleží na tom, s jakým tvarem jste vyrostli, jaký pekli ve vaší rodině, městě, vesnici. Vykrajovaná kolečka jsou na vzhled působivější a taková se většinou nabízejí v kavárnách. Trojúhelníčky jsou zase rychlejší. Těsto je dost lepkavé a při vykrajování se lepí na formičku. Když pak musíte zbytek těsta znovu zpracovat, je to jednak práce navíc, a jednak mohou být scones trochu tužší. Já sice biscuits také vykrajuji, nikdy jsem je neviděla jiné než kulaté, ale těsto je o trochu pevnější (asi že tam není to vajíčko). U scones jsem se rozhodla pro trojúhelníčky, je to rychlejší.

V prvním receptu byl v těstě hrnek čerstvých borůvek, v druhém hrnek strouhaného sýra. Do základního těsta ale můžete přidat cokoliv (nebo jen základní těsto). Scones tak mohou být slané, sladké, s rozinkami, s kousky čokolády, s bylinkami, s kořením nebo co vás napadne. Postup přípravy je vždy stejný.

Těsto můžete míchat v robotu, ale příprava je tak snadná, že je skoro zbytečné si na tak krátkou dobu robot špinit. Aby se scones povedly, je třeba dodržet dvě hlavní zásady. Zaprvé – nikdy těsto nerozvalujte válečkem! Pouze rukama rychle shrňte, zmačkněte dohromady a dlaněmi roztlačte na placku. Válečkem se totiž vytlačí žádoucí vzduchové bubliny a těsto může být tužší. A za druhé – máslo, mléko (nebo podmáslí), vajíčko, ovoce nebo sýr musí být hodně studené, nejlépe přímo z lednice. Právě šokem studeného těsta v horké troubě scones vyskočí a budou křehké.

Samozřejmě u mne stále vede české pečivo, které se mi nikdy neomrzí. Ale stejně jako biscuits, tak teď i scones jsou občas příjemná změna. Jíst se mají co možná nejdříve po vytažení z trouby. Ale pokud je chcete k snídani, nemusíte kvůli tomu vstávat dříve. Udělejte si je klidně den předem a ráno nahřejte v troubě. Budou stejně dobré, jako ty tažené z trouby. Nahřát je můžete i dva, tři dny staré, právě díky vajíčku těsto nevyschne. Je to pečivo syté a mně jedna scone k snídani úplně stačí.

Na internetu jsou youtube ukázek přípravy, ale většinou zbytečně dlouhé. Našla jsem jedno krátké video, kde v těstě je kromě borůvek ještě feta sýr, který já nedávala. Ale video ukazuje, jak lepivé těsto je a jak s ním po vyklopení zacházet.

Scones s borůvkami

První recept: Scones s borůvkami a citronovou polevou

Předehřejte si troubu na vyšší teplotu – 220° C

Plech vyložte pečicím papírem

Lepivé těsto

Budete potřebovat:

  • 400 g hladké mouky
  • 100 g másla
  • 3 polévkové lžíce cukru
  • 2 lžičky prášku do pečiva
  • 1/2 čajové lžičky jedlé sody
  • 1/2 čajové lžičky soli
  • 150 ml mléka
  • 1 velké vajíčko
  • hrneček čerstvých borůvek (ostružin, malin). Mražené ovoce předem nerozmrazujte, přidejte rovnou.

Placka z těsta

Na polevu (ale není nutná): 2 polévkové lžice citr. šťávy smíchat s 3/4 hrnkem moučkového cukru

Postup práce:

Smíchejte mouku, sůl, prášek do pečiva, cukr a sůl. Na hrubém struhadle nastrouhejte máslo (nebo nakrájejte na kousky).

Prsty vše promněte na drobenku (menší kousky másla mohou zůstat). Přisypte borůvky a promíchejte.

Rozkrájené těsto

Do mléka v hrnku rozkvrdlejte vajíčko. Oddělte si asi 4 lžíce (na potření scones) a zbytek přilijte do mouky. Vařečkou lehce, ale rychle promíchejte, až se všechny suroviny navlhčí.

Těsto dejte na chvíli do ledničky, zatímco si uklidíte pracovní plochu nebo než se předehřeje trouba (ale klidně můžete vynechat a pokračovat rovnou dál).

Lepivé těsto vyklopte, rychle sformujte do koule a dlaněmi roztlačte na placku tak 20 cm v průměru a 2-3 cm tlustou.

Do trouby s nimi

Rozkrojte jako pizzu na 8 částí (já používám špachtličku, jde to lépe než nožem). Opatrně přeneste na plech a potřete odděleným mlékem s vajíčkem.

Pečte asi 20 minut, nebo dokud povrch scones nechytne hnědavou barvu.

Mírně prochladlé pokapejte citronovou polevou (ale jsou dobré i bez ní).

Druhý recept: Scones se sýrem (cheddar či jiný s výraznější chutí)

Předehřát troubu na 220° C a připravit si plech.

Budete potřebovat:

  • 400 g hladké mouky
  • 100 g másla
  • 100 g strouhaného sýra
  • 1 polévková lžíce cukru (myslím, že můžete vynechat)
  • 2 1/2 čajové lžičky prášku do pečiva
  • 1/2 čajové lžičky soli
  • 1/2 čajové lžičky jedlé sody
  • 150 ml mléka (nebo podmáslí, já dala domácí kefír)
  • 1 velké vajíčko.

Postup stejný jako u prvního recpetu. Do moučné drobenky zamíchejte strouhaný sýr (trochu si nechte na vrchní posypání), pak mléko s vajíčkem (zase trochu odlít na vrchní potření scones) a promíchejte. Zase rozkrájet na trojúhelníky, potřít mlékem s vajíčkem, a jestli chcete, i trochu sýra navrch.

Upečené scones se sýrem

Nebo vykrájet kolečka jako na fotce od Susie, která je pak jen potřela a posypala hrubou solí (další sýr nedala). Pečte asi 20 minut.

Upečené scones se sýrem - fotka od Susie

Ještě jeden odkaz, který jsem našla. Skotští manželé Bill a Pat Patersonovi, jsou takoví milovníci scones (říkají si „sconeys“), že jezdí po Anglii a hledají ty nejlepší scones (v jedné kavárně měli dokonce nabídku 20 různých scones. Na tomto odkaze klikněte vpravo nahoře na „about“ a vlevo je pak archive s obrázky, kde všude scones vyzkoušeli.

Dobrou chuť!

Foto: Marička Crossette a Susie.

Marička Crossette Neviditelný pes


zpět na článek