19.4.2024 | Svátek má Rostislav


MLSOTNÍK: S křížkem po funuse

17.4.2009

Bydlíme teď na vsi, a tak jsem jednou tak nějak po sousedsku nadhodila, že máme rádi králičí maso, jestli by nebyl králík na prodej. A ejhle. Byl. Hurá! Dnes už jsme stálí zákazníci, a jakmile králíci dorostou do jateční velikosti, jsme osloveni, jestli zase dva kousky, že by mi je v pátek odpoledne dodal do domu. Skvělý servis. Oprášila jsem tedy babiččiny zápisky, pročetla pár kuchařek a použila vlastní mlsnou hubu a fantazii. V babiččině sešitku jsem našla i recept na paštiku ze zaječího či králičího předku, ale ten zůstal nevyzkoušen, protože mi zatím králičí předky nezbývají (a zadky už vůbec ne), a tak se jen těším, že je někdy vyzkouším. Dnes se s vámi podělím se o pár našich oblíbených receptů.

Smažené zadní nohy

Na smažení se zvláště hodí zadní nohy z králíka, protože se dobře vykošťují. Jenže tak vznikne docela vysoký kus masa a není lehké udělat vysoký řízek tak, aby byla strouhanka zlatá, maso prosmažené a přitom nevysušené. Mám na to drobný trik. Když se chystám smažit, zapnu troubu (tradiční pečení, 160°C). Smažím zprudka do světlezlata, osuším v ubrousku, narovnám lehce šikmo "na stojáka" do porcelánové nebo skleněné zapékací mísy, nahoru přidám pár lupínků másla a šup s tím na půlhoďku do horké trouby. Maso se dodělá, přitom zůstane šťavnaté a křehké a navíc je ovoněné máslem.

K tomu samozřejmě hedvábnou bramborovou kaši sypanou něčím zeleným. My rádi pažitku.

Králík na smetaně

Králičí hřbet ze dvou králíků (menší množství nedělám) zodpovědně veeelmi hustě prošpikuji. Hřbet musí vypadat jako špatně oškubaný ježura. Pak ho osolím, postrouhnu pepřem a posypu tymiánem. Něžně uložím do postýlky z kořenové zeleniny nakrájené na tenké plátky a půlkoleček cibule. Přidám 2 bobkové listy, 4 kuličky jalovce a 10 kuliček celého pepře. Posypu zbytkem zeleniny. Použiju menší celer, 2 petržele a 4 velké mrkve a 1 cibuli. Pekáč zaklopím a nechám v lednici 2-3 dny odležet. Pak obsah pekáče osolím, přidám trochu tymiánu, mírně podleju a pomalu upeču v troubě.

Jakmile je maso měkké a zelenina rozpečená (asi za 2,5 hodiny), maso vylovím a vyberu bobkový list a kuličky. Jsem líná, takže zeleninu rozmixuji, tradiční postup velí použít žíněný cedník a pasírovat a pasírovat. Tuhle dřinu jsem odbourala. Přizpůsobila jsem tomu i množství cibule. Rozmixovaná cibule není zrovna nejlepší, a tak někdy přidávám ještě jednu cibuli vcelku a tu potom rukou vyždímám a vyhodím. Do rozmixované zeleniny přes cedník vliju 2 zakysané smetany s vrchovatou lžící hladké mouky a míchám a míchám a ochutnávám a většinou stačí jen trošku dosolit.

Podáváme s knedlíkem a brusinkami. Klasický kynutý knedlík má rád Můj nejdražší, ale já tuhle nafouklou buchtu nemusím. Takže mu většinou koupím kynutý knedlík a pro sebe a Juniora udělám maminčiny knedlíky.

Maminčiny knedlíky

Do hnětače vsypu necelé půlkilo hrubé mouky, sůl, půl prášku do pečiva, do dvou hrstí burizonů, přidám 1 vejce a vody, co to pojme. Mezitím, co hnětač maká, nakrájím na kostičky 3 rohlíky a až si s těstem hnětač poradí, přidám rohlíky. Nechám 10 minut odpočinout a mokrýma rukama vytvaruji 2 knedlíky. Vařím 20 minut, 10 z každé strany. Pak vylovím, překrojím napůl, zkontroluji konzistenci a krájím tenkým dlouhým nožem.

Králík v hořčici

Králičí přední nohy pomažu bohatě hořčicí, nechám hodinu odležet, pak posolím, strouhnu pepře a obalím v hladké mouce. V kastrolu rozškvařím hrstičku slaniny, zapěním cibuli, osmahnu králičí přední nohy, podliju a za občasného protřásání pod pokličkou pomalu dusím do měkka. Zahušťovat se nemusí. Podávám s vařenými brambory a nějakým ostřejším salátem.

Králík s tymiánem

Jeden z brutálně složitých receptů. Králičí hřbet osolím, obalím plátky anglické slaniny, bohatě posypu tymiánem a uložím do pekáče s cibulí nakrájenou na půlkolečka. Cibulí ani anglickou slaninou nešetřím. Cibule musí být pěkná vrstva po celém dně pekáče. A s anglickou slaninou to musí být na Paegase. To je naše rodinná hláška. Když byl Junior malý, nežravý a zmlsaný, přece jen bylo něco, co měl rád a jedl bez větších výhrad. A to byla (a je dodnes) šunka. A aby obložený chleba slupnul bez problémů, musel být na Paegase. V té době se jistá mobilní síť v reklamě vychloubala dokonalým pokrytím. "Na Peagase" tedy znamená dokonale pokryto. Ale vraťme se ke králíkovi.

Králičí hřbet ve slaninovém balení na Paegase a s tymiánem tedy něžně uložíme na cibulovou matraci, podlejeme a pečeme do měkka.

K tomu vařené brambory a třeba kyselé houbičky.

Králík na divoko

Opět recept pro králičí hřbet. Hřbet hustě prošpikuji slaninou a poctivě střídám s oloupanými mandlemi. Osolím. Kořením celým pepřem (10 kuliček), bobkovým listem (2 listy), tymiánem (malou lžičku) a jalovcem (3 kuličky). Posypu cibulovými kroužky (z 1 cibule), podliju těžším červeným vínem (asi čtvrt litru) a zaklopené peču. Asi v půlce pečení odklopím a přidám hrstičku rozinek. Po upečení šťávu přecedím, mírně zahustím a dochutím. Můžu malinko přisladit.

Podávám s bramborovým knedlíkem.

Králík s rozmarýnem

Králičí zadní nohy vykostím, nakrájím na tenčí plátky, opatrně naklepu a naložím do směsi brandy, olivového oleje a rozmarýnu. Nechám do druhého dne odležet. Maso vylovím z marinády, omočím ve strouhaném parmazánu (nebo gran padano, gran moravia,.... prostě sýr tohoto typu) a zprudka opeču na olivovém oleji. Na závěr vliju marinádu, nechám vzkypět a hotovo. A příloha? Pečené voňavé brambory

Brambory vydrbu nebo oloupu a nakrájím na tenké měsíčky. V misce smíchám trochu olivového oleje, 4 rozmačkané stroužky česneku a polévkovou lžíci nasekaného rozmarýnu (odrhnu lístky z větvičky rozmarýnu). Do směsi nasypu bramborové měsíčky, promíchám a narovnám na plech vyložený pečícím papírem. Osolím a peču do měkka a zlata a voňava.

Můj nejdražší má rád nějakou tu sladkou tečku, tak co vybereme dnes? Co třeba bábovku s vaječným koňakem?

Sváteční bábovka

5 vajec, 200 g cukru (krupice), 2 van.cukry, 1/4 l vaječného koňaku, 1/4 l oleje (rozpuštěného tuku), 120 g Solamylu, 150 g polohr. mouky, 1 pr. do peč., kakao

Z bílků ušleháme sníh, přidáme cukr a ušleháme ještě hustší sníh, pak přidáme žloutky a zašleháme.

Vaječný koňak a olej se jen lehce zamíchá. Poté opatrně vmícháme škrob, mouku a prášek do pečiva. Půlku těsta nalijeme do vymazané a moukou vysypané formy, do druhé půlky přidáme kakao a nalijeme do formy.

Peče se pomalu a dlouho, těsto je hodně řídké.

Tahle bábovka se jí až druhý den (musí vyvětrat alkohol).

Dobrou chuť

Šárka Bubeníčková (Bubu)