MLSOTNÍK: Recepty na náhrobku? Jsou prostě moc dobré, do kamene tesat!
Podzimní dekorace. Říjen 2022 v Modřanech. foto: Jajka, Neviditelný pes
Máme 1. listopadu, tak proč ne :-)
Opět další stylový příspěvek z webu Billion Graves :-) (odkaz zde) Dočetla jsem se v něm, že na některých hřbitovech najdete náhrobky s receptem! Rodina usoudila, že recept k milované osobě neodmyslitelně patří, a rozhodla se ho takto zvěčnit.
Je pravda, že jídlo často vyvolává silné vzpomínky – spojené třeba s oslavami, příhodami, ale hlavně našimi předky. Putuje nějaký recept ve vaší rodině z generace na generaci? Máte zápisník (nebo krabici) s recepty, který někomu předáte? Naučili jste se od někoho nějaký recept prostým okoukáním, praxí? Často se také setkám s receptem napsaným (vyšitým) na zástěře, utěrce, nebo polévkovém hrnku. Pravda, jde spíš o anglicky mluvící kraje, stejně jako v případě těch, kdo se rozhodli uchovat oblíbený recept na náhrobku.
Tak jedem:
1) Recept na máminy vánoční perníčky najdete na hřbitově v Cascade ve státě Iowa. Maxin Mensterová prožila dětství na venkově v Iowě a perníčky se naučila péct už jako malá; ráda se dívala, jak rodiče dělají do perníčků dírky a věší je na stromek. Děti je pak snědly na Štědrý den ráno. V životě nikomu ten recept kromě svých dětí neprozradila, a pokud ho od ní někdo chtěl, odpovídala: „Jen přes mou mrtvolu!“ Rodina ji vzala za slovo a recept napsala na zadní stranu jejího náhrobku.
Recept: 1 hrnek cukru, ½ hrnku oleo, přidat 2 ušlehaná vejce a 1 ČL vanilkové esence, pak přidat 3 hrnky mouky se 3 ČL prášku do pečiva a 1 ČL soli. Postupně přidávat 1 hrnek smetany. Nechat vychladit, pak rozválet na mouce. Péct v troubě při 175 °C, nakonec zdobit ledovou polevou. Víte, co je „oleo“? Margarín. Použít lze samozřejmě i máslo.
2) Další recept, tentokrát na čokoládový měkký karamel, najdete na městském hřbitově v Loganu, stát Utah. Když přišel čas vybrat trvalou vzpomínku na náhrobek Dr. Wade H. Andrewse, bylo mnoho možností. Žil v Loganu v Utahu, takže byl milovníkem koní. Za druhé světové války byl pilotem bombardéru B-24. Poté svůj život zaplnil prací pro obecní blaho. Zadní strana jeho náhrobku však připomíná jeho lásku k čokoládovému karamelu od manželky Kay :-)
Recept: 2 tabulky čokolády a 2 PL másla rozpustit při mírné teplotě. Vmíchat 1 hrnek mléka a přivést k varu. Přidat 3 hrnky cukru, 1 PL vanilkové esence a špetku soli. Svařit do softballové fáze. Vlít na mramorovou desku, vychladit, odpalovat a jíst :-)
Víte, co je „softballová fáze“? Když vaříte cukrový sirup pro měkký karamel, musíte jej vařit tak dlouho, dokud nedosáhne teploty 110-120 °C. Teplotu můžete samozřejmě zkontrolovat pomocí teploměru na cukroví, ale pokud jej nemáte, vlijte malou lžičku sirupu do hodně studené vody. Poté do vody sáhněte a utvořte z vychladlého sirupu kuličku. Pokud sirup dosáhl „softballové fáze“, jde kulička vytvořit snadno a po vyjmutí z vody ji lze zmáčknutím zplacatit. Jinými slovy, získali jste „soft-ball“, měkký míček.
3) Další recept, tentokrát na křehké lisované sušenky, najdete na brooklynském hřbitově Green-Wood Cemetery. Návštěvníci tu vyhledávají speciální lahůdku – recept na sušenky Naomi Odessy Miller-Dawsonové.
Naomi pocházela z rodiny, kde se v kuchyni mísily různé styly. Její rodiče a starší sestry se narodili na Barbadosu, takže vařili karibská bajanská jídla, jako je hrášek a rýže, treska a cou-cou (kaše z kukuřičné mouky a okry). Rodina postupně přešla na oblíbená americká jídla, jako je šunka, dušené maso a párky v rohlíku. A Naomi si zamilovala pečení. Obzvláště milovala máslové skandinávské sušenky.
Recept: 1 hrnek másla nebo margarínu, ¾ hrnku cukru, 1 ČL vanilkové esence, 1 vejce, 2 ¼ hrnku mouky, ½ ČL prášku do pečiva, 1/8 ČL soli. K výrobě sušenek se používá lis na těsto, ke kterému můžete používat různé nástavce pro tvarování sušenek. Když jsou čerstvě vytažené z trouby, často se sypou cukrem. Ten název je mimochodem z německého Spritzgebäck.
4) Recept na glazovaný borůvkový koláč najdeme na hřbitově v Lakewoodu ve státě Washington:
Margaret Davisová se narodila 4. července 1918 a žila 86 let, a její borůvkový koláč byl očividně velmi oblíbený v rodině i mezi sousedy. Bohužel ho nevyluštím :/, ale našla jsem ho přepsaný na jiném webu: vezmete předem upečený kulatý korpus (recept na něj je zřejmě tak triviální, že není nutno se s ním zdržovat) na ovocné dorty a vyplníte ho vrstvou tučného tvarohu, na ni nasypete vrstvu lesních borůvek – 3 hrnky. Čtvrtý hrnek borůvek se zalije vodou a lehce povaří 2 minuty, pak se vycedí ½ hrnku borůvkové vody zvlášť. Načež se mají smíchat 2 PL škrobu s ¾ hrnku cukru a do toho se postupně přileje ta odložená šťáva. Ta se pak za stálého míchání vaří, až zhoustne a zprůhlední. Až trochu vychladne, přidáme do ní 2 PL citronové šťávy. Tímto glazé pak přelijeme vrstvu borůvek na dortu a necháme vychladnout. Prý je to moc dobré – liší se to nějak zásadně od našich tvarohových ovocných dortů?
5) Ovšem taková originální kuřecí polévka! Recept je zvěčněný na náhrobku Valerie C. Volpeové z West Seneca v New Yorku, a to vlastním rukopisem v otevřené knize!
Valerie byla spolumajitelkou rodinné restaurace a svými recepty krmila celou rodinu i široké okolí. Kuřecí polévku Američané milují a považují přímo za lék na nachlazení a chřipku. A přijde vhod v nevlídném počasí.
Zde je recept od Valerie: Nakrájejte kuře na 10 kusů. Vložte do hrnce. Propláchněte a zalijte studenou vodou. Přidejte sůl. Nakrájejte 1 malý pastinák, 4 mrkve, 1 tuřín (vodnici) a 2 stonky celeru. Přidejte vše do hrnce a přiveďte k varu. Posypeme trochou kopru. Vařte 2 1/2 hodiny a poté vyjměte kosti. Před podáváním posypte nasekanou petrželkou. Dobrou chuť!
6) Na náhrobním kameni najdete i recept na ořechový závin, a to v Rehevotu v Izraeli.
Ida Kleinmanová brala pečení ořechového závinu velmi vážně, a to tak, že vyválené těsto musel manžel přeměřit pravítkem, aby měla žena jistotu, že rozměry jsou dokonalé. Pak na těsto Ida rozetřela nádivku, na kterou pečlivě smíchala jahodový džem, skořici a nasekané pekanové ořechy. Nakonec z toho byl tak vynikající závin, že rodina nechala recept vyrýt na rodinný hrob. Samozřejmě v hebrejštině. Ale věřím, že nějaký recept na makový závin nebo rohlíčky, resp. těsto, v rodině najdete a zkusíte tu nádivku (místo pekanů vezmete vlašáky), protože ta vůbec nevypadá špatně!
Kdo si takového náhrobku všimne, často se začte, zavzpomíná a usměje se. Co víc si přát :-)
Zdroje: Billion Graves a Chantal Larochelle