29.3.2024 | Svátek má Taťána


MLSOTNÍK: Lilek a tykev Hokaidó

13.11.2009

Na začátku však musím podotknout, že jsem recepty nevymyslila sama, ale obdržela jsem je od své přítelkyně Patricie, která v současné době sice trvale žije v daleké Dubai, ale z vlastního zájmu se dokonale naučila česky nejen psát, ale i mluvit, i když sama je rodilá Američanka. Píšeme si tedy jen česky, jelikož já se anglicky naučit již nedokážu.

Patriciiny recepty jsem opravdu sama vyzkoušela, i když přiznám, že třeba kokosové mléko jsem nekupovala, ale vyrobila si ho sama, prostým rozmixováním 1 rovné pol. lžíce strouhaného kokosu ve 200 ml obyčejného mléka.

Taky sezam. pastu tahini jsem nekupovala, jelikož potřebné množství i lze udělat takto: Do mixéru dáme 4 lžíce oloupaných a nasucho opražených sezamových semen, 2 oloupané stroužky česneku, 1 čaj. lžičku sezamového oleje, půl čaj. lžičky soli, 1 pol. lžíci citrónové šťávy a 125 ml vody. Všechno velmi jemně a hladce rozmixujeme. Proto mohu tyto recepty doporučit i těm, kdo nemají možnost sehnat si potřebné ingredience v běžném obchodě.

Upozorňuji však také na důležitý fakt, že v receptech používaný římský kmín (cumin) nelze naším obyčejným kmínem nahradit. Ten musíte sehnat v nějakém supermarketu, kde se koupit dá. Náš kmín kořenný by totiž zcela pozměnil chuť a vůni pokrmů.

Babanaghoush - předkrm nebo zdravá večeře Peršanů

Suroviny: asi 1kg lilku (= 2 velké), 5 pol. lžic bílého jogurtu, 2 pol. lžíce citrónové šťávy, 2 stroužky prolisovaného česneku, 2 čajové lžičky mletého římského kmínu (=cumin), 5 polévkových lžic sezamové pasty (tahini), troška nati koriandru, kterou však lze dobře nahradit i sekanou petrželkou.

Postup: Neoloupané syrové a celé lilky na několika místech propícháme špejlí nebo párátkem, položíme je na plech a ve vyhřáté troubě při cca 180° C je pečeme úplně doměkka, což trvá cca 70 minut. Upečené lilky necháme mírně zchladnout, oloupeme je, dužninu ostrým nožem najemno nasekáme a dodáme k ní výše uvedené ingredience.

Sekaným ochuceným lilkem můžeme plnit chleby pita nebo různé jiné chlebové placky, které jsme nejprve nasucho opekli nebo rozpekli. Pečená lilková dužnina pokladená plátky mozzarely a doplněná kouskem sekané šunky je výbornou náplní i do různých celozrnných housek a bulek.

Krémové polévky z tykve Hokaidó

Základem obou těchto polévek je na 2 lžících oliv. oleje zesklovatělá sekaná menší cibulka a na malé kostky (cca 2x2 cm) nakrájená neloupaná tykev Hokaidó, kterou jsme pod pokličkou, za občas. míchání a mírného podlévání vodou, rozdusili na kaši a dohladka rozmixovali.

A. varianta

K částečně rozdušené tykvi dodáme 1 omytý a najemno nakrájený pórek a větší oloupanou a jemně nastrouhanou syrovou bramboru a společně vše dodusíme zcela doměkka. Vzniklou hmotu hladce rozmixujeme, dosolíme nebo místo soli použijeme trochu dobré sójové omáčky.

Polévku podáváme ozobenou kolečky vejce uvařeného natvrdo, povrch sypeme sekanou koriandrovou nebo petrželkovou natí.

B. varianta

K částečně rozdušené dýni přidáme půl čaj. lžičky jemně strouhaného čerstvého zázvoru, vše společně dodusíme a hladce rozmixujeme. Nakonec dolijeme cca 100 ml kokosového mléka, doplníme špetkou (lze i více) karí koření a už jen krátce prohřejeme.

Zapečené lilky plněné směsí z dušené tykve Hokaidó

Suroviny: 4 střední lilky, 200 g neoloupané tykve,1 menším oloupaná a jemně nasekaná cibule, 2 stroužky česneku rozetřené se solí, 1 čaj. lžička mletého římského kmínu (cumin), 2 pol. lžíce nerafinovaného cukru,1 hrnek uvařené dlouhozrnné rýže, trochu sekané nati koriandru nebo zelené petrželky, 50 g na sucho opražených a jemně nasekaných lískových oříšků,100 g sýru feta, 2 pol. lžíce olivového oleje na opékání a dušení, troška oleje na potření povrchu rozříznutých a "vyplakaných" lilků.

Postup: Lilky po délce rozkrojíme, osolíme a necháme je (řezem dolů) nejméně 30 min. vyplakat. Vyplakané půlky lilků otřeme ubrouskem, povrch slabě potřeme olejem a vyskládáme je řezem nahoru na suchý plech. Pečeme je po dobu 40 minut v troubě vyhřáté na 190° C.

Z upečených lilků lžičkou opatrně vybereme dužninu tak, aby jí cca 5mm pod slupkou ještě zbylo. Vybranou dužninu jemně nasekáme a odložíme stranou. V kastrolu na 2 lžících oliv. oleje zpěníme jemně nasekanou cibuli, přidáme malé kousky neloupané tykve, mletý římský kmín, utřený česnek a cukr. Vše za stálého míchání udusíme doměkka. Změklou tykvovou směs smícháme s dužninou lilku a s vařenou rýží.

Vzniklou směsí naplníme vydlabané poloviny lilků, naskládáme je na plech , povrch náplně posypeme rozdrobenou fetou a v troubě vyhřáté na 190° C je asi 30 minut zapékáme tak, aby povrch jemně zezlátl.

Lilek zapečený se sýrem, natvrdo vařenými vejci a bramborami, uvař. ve slupce

Suroviny: 2 střední lilky, 3-4 natvrdo uvařená vejce, 3-4 střední brambory, které jsme uvařili ve slupce, sůl (lze i pepř), 300g samostného "lepšího" a jemně strouhaného eidamu nebo menší množství nivy, doplněné eidamem na potřebné váhové množství, 2 lžíce oliv. oleje na opékání "vyplakaných" plátků lilku, trocha oleje na vytření zapékací nádoby, několik silnějších plátků rajčete, sekaná petrželová nať.

Postup: Vajíčka uvaříme natvrdo,brambory uvaříme ve slupce, necháme zchladnout, oloupeme je a kolečkem (mřížkou) na výrobu salátu je protlačíme do mísy. Kolečkem taky protlačíme i vejce, ke směsi přidáme jemně nastrouhaný (rozdrobený) sýr a vše velmi opatrně osolíme nebo i opepříme a promísíme.

Neloupaný lilek nakrájíme na cca 1 cm silná kolečka , která osolíme z obou stran a necháme je na prkénku 30 minut vyplakat. Vyplakaný lilek otřeme papírovou utěrkou a zprudka, z obou stran a na pánvi s nepřilnavým povrchem opečeme na rozpáleném oleji.

Zapékací nádobu lehce vytřeme olejem a dno pokryjeme polovinou lilkových plátků. Na plátky navrstvíme směs a pokryjeme ji druhou polovinou lilku. Povrch poklademe silnějšími kolečky rajčat a hustě vše posypeme sekanou petrželkou.

Pokrm pečeme cca 40 minut ve středu vyhřáté trouby a při 200 °C.

Podáváme samozřejmě bez přílohy, jelikož součástí pokrmu jsou brambory.

Italská lilková omáčka na těstoviny

Suroviny: 1 střední lilek, 5 půlek sušených rajčat, trocha chilli (nemusí být), 1 konzerva krájených rajčat, 1 vrchovatá pol. lžíce kaparů, půl čaj.lžičky cukru,1 menší cibule, 2 pol. lžíce bílého vína nebo koňaku, 2-3 stroužky česneku,sůl dle chuti, špetka pepře, bazalka a oregano podle chuti,1 menší konzerva tuňáka(bez oleje) nebo jen 1 minutu na trošce oleje opékané filety z tuňáka čerstvého.

Postup: Neloupané lilky nakrájíme na větší kusy, které osolíme a necháme chvíli vypotit. Vypocený lilek teprve drobně (cca na půlcentimetrové kostičky) nakrájíme. V hrnci rozpálíme 2 lžíce oliv. oleje, přidáme kousky lilku a restujeme cca 10 minut je dozlatova. K orestovanému lilku přidáme oloupané a jemně nasekané stroužky česneku a malé kousky oloupané cibule, víno nebo koňak, cukr, sůl (případně pepř), všechna rajčata (konzervu i s nálevem), zmírníme oheň a cca 20 minut společně dusíme. Nakonec doplníme chilli dle chuti, trošku oregana a kapary a společně vše pouze prohřejeme.

Na talíře dáme porci uvařených těstovin, kterou polijeme omáčkou. Nahoru rozložíme okapaného nebo opečeného čerstvého tuňáka a vše ozdobíme malými kousky lístků čerstvé bazalky a nudličkami parmazánu či jakéhokoliv lepšího tvrdého sýra (obyč. eidam nebrat!).

Dobrou chuť přeje všem zvířetníkům Lenka S a přítelkyně Patricie.

Lenka S