26.10.2021 | Svátek má Erik


Diskuse k článku

MLSOTNÍK: Koblihy

Tak dlouho jsem se na Zvířetníku vytahovala, že udělám koblihy, až už nešlo couvnout.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
aida 27.2.2009 23:58

Pozdě, ale přece

Renato, moc pěkné!

Ani nevím, jestli jsem se o koblihy někdy pokoušela, možná na mateřské, když bylo víc času. Většinou jsem dělávala vdolky, ty jsou přeci jen míň pracné. Zrovna nedávno jsem si to zopákla, z jedné kuchařky na mě totiž vypadl na papírku psaný recept od někdejší sousedky, docela vyšly.

Moc dobré koblihy dělávala moje babička a aspoň do pár kousků kvůli dědečkovi, kterému to chutnalo, dávala místo zavařeniny rumovou pralinku. Doporučuju vyzkoušet, pokud se teď některá budete o koblihy pokoušet.

aida 28.2.2009 0:01

Re: Pozdě, ale přece

P.S. koukám dolů, ten www to tady ale rozsvítil.:-)

RenataE 28.2.2009 0:06

Re: Pozdě, ale přece

Rumová pralinka - to zní tak praštěně, že to snad zkusím:-)

aida 28.2.2009 0:16

Re: Pozdě, ale přece

No ona se v té koblize při tom smažení tak jaksi zvláštně napůl roztaví, zbyde cukrová krusta a horká náplň, no, je to zajímavé. Jako dítě jsem to měla ráda, ale jak už jsem psala onehdy, nelze na moje dětské chutě spoléhat; dědeček byl můj vzor, co chutnalu mu tudíž chutnalo i mě (tím narážím na ten škraloup).

RenataE 28.2.2009 0:25

Re: Pozdě, ale přece

Technologicky si to přesně takhle představuju, ale tu chuť si představit nedokážu a proto takovou prablihu vyzkouším. Taky by to mohla být prakobliha:-)

Jakub S. 27.2.2009 23:44

No Andula a Jano jsou teda dobrý, jasně.

Álr já dneska su ve znamení nádhery třeskuté kterou jsem si protáhl na celý den: na deset jsem byl přihlížet generálce Roku na vsi v MD - nade vši představu velkolepé tříapůlhodinové féérii bří M. + pana Krobota + Zdenka Petrželky. Aho, to vám nic nepraví: no tak, dyž teda chcete, J. A. Pitínského, no. A ten dělal aji výpravu. Tragédyja, komédyja, venkovský rok - církevní rok - potvory, svaté, chlapi, co nenechají na pokoji ani jednu sukni, neustále opilí furianti, nešťastný falář, cerky na vdávání a na lezení na hůru, mrazivý černý vysoký tulák - věčný žid, obecní chudák, jiného pošlou do dědiny šupem jako do domovské vsi, baby a tetiny a důůležití obecní radní, mladí se dostanou k sobě aniž se předtím znají a kupodivu je z toho krásný svazek, grunt příde kvůli vilné Vrbčeně zugrunt a hospodář se oběsí, a za tím magická muzika husle + varhany + cimbál + klarinet + xylofon + gajdy + grumle + hoboj + trombón... lidilidilidi. A pak jsem šel pomalu k Mlsné kočce a tam seděl dvě hodiny na kávě a sladkostech a bílé burgundě a pročítal vše k tomu a vybavoval si své hanácké Slovácko a Podluží a pak jsem šel pomalu kopcem přerostlým sadem (Mrštíci!) a mockrát si potichu zpíval: Znám já jeden hájíček, v tom hájíčku domeček... neznáte-li, to je molová, přesmutná píseň, osudová, bezútěšná a nádherná. Honza Skácel ji taky miloval. Při choďéní v souborech se říkalo Dajme si tú nábožnú - ! Protože tam je: Pochválen buď Pán Ježíš... Tož tak, počtite si, kdo jste eště hore. O tomtok eště uslyšíte.

MaRi 27.2.2009 23:58

Re: No Andula a Jano jsou teda dobrý, jasně.

Jakúbku, připomeň tú pěsničku trošku věcej

Jakub S. 28.2.2009 0:05

Re: No Andula a Jano jsou teda dobrý, jasně.

Já vám ji zazpívám na setkání, bude-li nálada a čas.

Znám já jeden hájíček, v tom hájíčku domeček... V domečku děvečka vínečko nalévá, já ju mosím naštívit! - Pochválen buď Pán Ježíš, přišél sem k vám, co robíš? Ked si přišél, vítaj - na mňa sa nepýtaj, vedle mňa si nesedaj! Co to milá, co robíš? Snáš už o mňa nestójíš? A já nemám inú v tom světě jedinú galánečku upřímnú! Už je milá, už je tak: naša láska v poli fták... strom o strom sa bije, ftáče preletuje - naša láska taká je...

WWW 27.2.2009 22:01

Ech

nechme dohadu a pojdme si zazpivat na dobrou noc:

"Prijdi Jano k nam caryjajuchajda, ale nechod sam" - a skym bych mel jako Andulo prijit ? Snad ne se zrzavym Vinckem, co po tobe porad tak chlipne cumi ? Co tohle ma znamenat ?

"V zelenym haju caryjajuchajda, na ta cakaju" - Cheche, kdopak tam na me ceka? Sral/botkove z vasi dediny v cele s Jurajdou snad ne ? Hele Andulo, vezmu si savli po dedkovi a naplacam je s ni po prd/eli.

"nevysekas se caryjajuchajda, je jich na ta moc, nebudes moc zavolaaati mila dobru noc"

Tak dobre Andulo, prijd teda ty, pockam na tebe ve stodole. Dlouho, dlouho Andula nesla. Nervozni Jano si dosel pro flasu slivovice a otevrel ji. Konecne se Andula objevila. Rozcuchana, na sukni urvanej zip a na krku cucflek. Ach Janicku ,co jsem ti rikala, bylo jich tolik v zelenym haji a nejdivocejsi byl ten Jurajda. Andula sahla po slivovici, vytahla pulku flasky a prastila sebou do slamy. Vyvaleny Jano flasku dorazil. Andula uz davno chrnela, kdyz se Jano pokousel zavolat "dobru noc", ale neslo mu to ,slapal si na jazyk !

RenataE 27.2.2009 22:26

Re: Ech

Milý trojjediný WWW, mně z tebe klepne!!!

baty 27.2.2009 22:44

Re: Ech

no, tady to zas jednou dneska už od odpoledne hučí! Renato, ty koblížky se fakt moc povedly, jestli z nich jde nějaký fluidum nebo co? Koliks tam dala toho rumu??

RenataE 27.2.2009 23:54

Re: Ech

Copak do koblih, ale teď jsem musela nalejt panáka do sebe. Ale irské, rum nerada:-) Právě jsem usmažila dvě kila řízků, vytáhla z trouby buchtu, vše napakovala exíkovi a vyšťouchla ho s dětma na hory do Itálie.

Zuzka 27.2.2009 23:29

Re: Ech

Hola, WWW! Tys tu? Tě ráda vidím! Máš na tu píseň autorská práva? Já bych ji, s dovolením, použila v plné verzi, ale nerada bych platila tomu spolku OSA, raděj rovnou autorovi - totiž tobě! Jako platidlo bych mohla použít použitého klempíře, případně jinou vyzkoušenou řemeslnickou komoditu.

Mimochodem, až teď jsem dočetla tvůj skvělý recept na MT koblihy, ráno zadělám a peču! Dále dodatečně buším za dukátové buchtičky. Skvělé.

spravedlive rozhorcena 27.2.2009 21:17

Mila pani Ruscakova

pisi "rozhorcena", ale je mi spise smutno z toho, ze na Zviretniku davate prostor k neurvalym pomluvam.

Pominu tu sprostarnu, co napsal JoVo o Snehurce a Jezibabe ( patrne starsi slusne pani, co ho nepustila v tramvaji sednout ) ale to, jak se otiral o WWW , to uz opravdu preskakuje vsechny meze.

Znam osobne WWW. Je to velice slechetny muz, ktery svou lasku ke zviratkum nevystavuje demonstrativne na Zviretniku, ale proste kona. Zrovna vcera jsem byla dojata, kdyz si v mistnim obchudku objednaval 16 kilo lojovych kouli pro sykorky. Dojata a zaroven mi byla handba, ze ja sama pro ptacky v zime delam tak malo.

A vite co mi rekl ten slechetny muz ? Mila pani, kdybych objednal jeste o 16 kilo vice, tak se stejne na nejakou sykorku nedostane ! Tak takovy je clovek ten WWW, ktery si podle vas nechava sbirat od nejake cuzi konske koblizky!

YGA 27.2.2009 21:26

Re: Mila pani Ruscakova

chachachacha - milá spravedlive rozhorcená - zase vás ten vypecený WWW prevezl - zeprý lojové koule pro sýkorky!!! Cpe je do husí, aby mely hodne sádla! To je ta jeho láska ke zvíratom. Se Vám divím, vy, taková sveta znalá zena a nechá se tak napálit ...

A povídání o Snehurce a Jezibabe jste zase nepochopila - vzdyt je JoVásek vlastne vychválil - obe byly nejkrásnejsí a nejchytrejsí - tak co. Devce devce, mela byste si porádne zamyslet nad místníma hlubokomyslnýma príspevkama - vy mne pripadáte naivní, jako byste v Cechách nezila roky ...

Maňa Nová 27.2.2009 21:29

Re: Mila pani Ruscakova

vzlyk vzlyk vzlyk   Dojala jste mne k slzám, vážená dámo. Máte pravdu, WWW je mimořádně šlechetné individu... éééé šlechetný gentleman, který si nezaslóži, abe se s nim vyplachovale hobo nejaké této a týto.... Plně s vámi souhlasím a myslím si, vzlyk vzlyk vzlyk sténak jak ve, že be mohl bét vzorem pro to nevecválanó mládež jako JoVo nebo ....... vzlyk vzlyk vzlyk vzlyk vzlyk vzlyk vzlyk vzlyk vzlyk 

Zdena b.p. 27.2.2009 23:37

Re: Mila pani Ruscakova

Ále, notááák, Maruško, tak si to tak nebér. Dyk je to muskej. To máš jako toho Kolmu Puši. Přiletí, proletí a nigdo ho nezná. Řeknu ti, dnes je tady fofr. Jako za mlada při plšišování. :-)

Maňa Nová 27.2.2009 23:55

Re: Mila pani Ruscakova

Kolma Puši je roba, já ju dobře znám

Zdena b.p. 27.2.2009 23:59

Re: Mila pani Ruscakova

Fakt? To víš, já sem hloupá. Tůhle jsem si myslela o truhláři, že jsem ještě truhlářku nikdy neviděla

Vave 27.2.2009 21:34

Re: Mila pani Ruscakova

Já si taky myslím, že jste tomu www naletěla, milá paní spravedlivě rozhořčená, ale na rozdíl od YGY vím zcela jistě, že ty lojové koule nebyly ani pro sýkorky, ani pro husy, to on ten www takhle chce doběhnout ČEZ a zkouší, čím by se dal vytápět jeho nový domeček, jednou cpe do kotle kobližky, pak zas lojové koule - a ekologové se jen diví, jak jim tam litají rafičky na přístrojích.;-)

YGA 27.2.2009 21:41

Re: Mila pani Ruscakova

A jo - WWW chce ekologicky vytápet jádrem! Az se to dozvedí Jihoceské matky, bude mít po sýkorkách aj husách  ...

Vave 27.2.2009 21:59

Re: Mila pani Ruscakova

Hele, a víš co udělala paní Anežka, když se doslechla, že www bude topit jádrem? Donesla mu krabičku jádrového mejdla, prej jestli se pak může jít k němu ohřát! Ale psssssst! Nikomu to neříkej, ona je jinak paní Anežka z gruntu hodná ženská! ;-)

YGA 27.2.2009 22:01

Re: Mila pani Ruscakova

A co myslís, byla Anezka puvodne Snehurka nebo Jezibaba? 8-o8-o

Vave 27.2.2009 22:12

Re: Mila pani Ruscakova

Já myslím, že to byla zakletá princezna Zlatovláska, jenže jí nikdo neosvobodil, a tak jí to zakletí zůstalo. ;-)

Zdena b.p. 27.2.2009 23:40

Re: Mila pani Ruscakova

Vona je Agneša na vedlák jako rosnička u těch metro..retro..lógů.;-)

JoVo 27.2.2009 20:12

R O Z V E R N Í Č E K .

:-)Baví se Sněhurka a Ježibaba, kam půjdou na vejšku. Tak Sněhurka: "Já půjdu na ekonomku. Tam nebudu nejhezčí, ale budu nejchytřejší!" "To já půjdu na matfyz", na to Ježibaba, "tam sice nebudu nejchytřejší, ale budu nejhezčí!" :-)Hezký večer s koblížkama.8-oVVR^

zana 27.2.2009 20:21

Re: R O Z V E R N Í Č E K .

No a není to dokonalý? Holky se prostě uplatněj a ve svým oboru budou jedničky;-D;-D

Bláža 27.2.2009 20:50

Re: R O Z V E R N Í Č E K .

A pak půjde Ježibaba učit matiku, jedna taková mě učila fyziku na střední;-)

YGA 27.2.2009 20:58

Re: R O Z V E R N Í Č E K .

No - me jedna jezibabka taky ucila matiku na sesce - a cestny pionyrsky, nebyla ani nejchytrejsi ani nejhezci - neco bylo spatne ;-D;-D.

Vave 27.2.2009 21:00

Re: R O Z V E R N Í Č E K .

Já zase měla ježibabu na fyziku a byla to asi vlastní sestra té od YGY. ;-)