MLSOTNÍK: Kanadské nudle a chlupaté řízky
Iva Matušková
Doma dělíme jídla na několik druhů: jedlá a nejedlá (např. krupicová kaše a krupicová kaše) záleží na poživatelnosti pro jednotlivé členy domácnosti. Jediný tvor v naší rodině, který dělí jídla pouze na poživatelná, je Betty. Takže pokud pokrm bude mít 5 hvězdiček, konzumují všichni členové. Dalo by se říct, že to je pro jídlo nejvyšší pocta.
Další dělení pokrmů je, co do pracnosti. Preferujeme, co nejmíň špinavých hrnců. Děti uznávají stravování na sedláka. Hrnec s jídlem se dá na stůl a rozdají se lžičky, co kdo urve, tak je to jeho. Ideální do kempů, nebo táborů.
A pak samozřejmě, čím víc ušetříme peněžence, tím jsme lepší. Řečeno slovy stařenky Oggové, s penězi umí uvařit každý, ale je kumšt uvařit bez nich. Takže nejdřív jeden z těch rychlejších, ale maličko dražších.
Kanadské nudle (tento recept se k nám dostal od švagrové z Kanady a tak jsme si ho pojmenovali podle místa původu)
Zpěníme cibulku s česnekem, přidáme na drobno nakrájená kuřecí prsa (mám vyzkoušeno půl kila), zasypeme bazalkou, osolíme a přiměřeně přidáme sojovku (tak, aby maso změnilo barvu) nesmí plavat. Mezitím v druhém hrnci uvaříme balíček barevných těstovin. Nakrájíme všechny možné druhy barevných kapií (aspoň zelenou a oranžovou) a rajčata.
Uvařené nudle smícháme s masem a stáhneme plyn na minimum a nechá se minutku bunzírovat. Podle potřeby přelejeme vodou, tak aby nudle pěkně klouzaly do krku. Opět se nesmí topit, tak malý záchraný člun nikdo v domácnosti nemá. Vypneme, přidáme zeleninu, podle potřeby dosolíme a dosojovkujeme.
Doporučuji použít "větší hrnec", používám 5-ti litrový, aby se všechno vešlo. Na talíři je možné dochutit tatarkou, kečupem, nebo sojovkou. Toto je pro 2 dospělé a 3 děti ve věkové kategorii 7-11. Pokud máte dojem, že je toho hodně mohu vás ujistit, že mýlíte. Dojídá se zastudena. A tak kolem třetí hodiny už je hrnec připraven na očistu ve dřezu nebo myčce.
Hodnocení: *****
Peněženka: mírně náročnější kvůlivá zelenině
Pracnost: do 30 - 45 minut sedíte u stolu
A teď ten levnější...
Falešná čína
Toto jídlo má do číny dost daleko asi tak baj voko 12 000 kilometrů :-D Pozor, je potřeba dodržet poměr rozepsaných dávek
Na jednu osobu jednu velkou cibuli, nebrečíme a statečně z ní tvoříme proužky. Na každou osobu tak 10 cm kabanosu. Zde umělecky vytváříme kolečka.
Cibuli zesklovatíme a teď na 4 polévkové lžíce sojovky 1 lžíce voršestru a na špičku nože kari. Těmito surovinami nešetříme, přidáme kabanos a tak na 10 -15 minut chytneme pod krkem a dusíme na mírném plameni.
Rozdáme chléb, vidličky a alespoň brnění, spolustolovníci vás budou chtít vyšachovat ze hry.
Hodnocení: ****
Peněženka: není nutné myslím uvádět
Pracnost: záleží akorát na vaší šikovnosti. Jak rychle nakrájíte cibuli a kabanos a k tomu přičtěte těch asi 15 minut.
Dobrou chuť
Vojáčkovi
Jsme sice důchodci, náš dosud prožitý věk přesahuje 146 roků, přesto neváháme v kuchyni zkoušet i recepty, které se na první pohled zdají podivné. Jedním z nich je i níže uvedený recept na kuřecí chlupaté řízky.
Kuřecí chlupaté řízky
8 horních kuřecích stehen nebo kuřecích prsíček
100 g kukuřičných lupínků nebo smažených bramborových lupínků
200 g tvrdého sýra
2 lžičky oblíbené kořenící směsi (grilovací, barbecue a pod.)
2 vejce
sůl
Kuřecí stehna opláchneme, osušíme a lehce potřeme solí. Sáček s bramborovými lupínky, nebo kukuřičnými lupínky, propíchneme několikrát jehlou a potom válečkem rozdrtíme lupínky na malé kousky, aniž bychom sáček s lupínky otvírali. Poté je rozmačkané vysypeme do mísy. K nim přidáme nastrouhaný tvrdý sýr a promícháme. V jiné misce rozšleháme vejce s kořenící směsí.
V této směsi namočíme kuřecí maso a ve druhé misce ho obalíme směsí s lupínky. Protože směs nedrží příliš dobře, rukou ji na maso důkladně přitiskneme a obalené maso vložíme do suchého pekáče nebo vysoké zapékací misky. Pečeme (opravdu nasucho) v troubě rozehřáté asi na 200 0C po dobu cca 50 minut. Na mase se utvoří křupavá a chutná kůrčička, uvnitř maso zůstává šťavnaté. Podáváme s brambory či s bramborovými hranolky a čerstvou zeleninovou oblohou. Na brambory je dobré položit jemné plátky máslíčka a posypat je drobně nasekanou petrželkou. Chuťové buňky mají, ještě dlouho po konzumaci tohoto pokrmu, na co vzpomínat.
Nyní je sice období ptačí chřipky a někteří lidé přestávají kupovat a jíst drůbeží maso. Myslíme si, že při správném tepelném zpracování nad 70oC, jsou obavy z případné nákazy zbytečné...
Poznámka redakční: vzhledem k tomu, že receptů přibývá, hledám další den, kdybychom mohli Mlsotník (zatím nepravidelně) zařadit. Navrhuji úterý. To týden akorát začal, uplynulý víkend je definitivně pryč a do pátku daleko. Co vy na to? D. R.