MLSOTNÍK: Jugoslávské zelí
Je to velmi vděčné jídlo, protože se dá uvařit den dva dopředu a čím déle ho necháte proležet tím je lepší. Pokud ho samozřejmě nenecháte zkazit :). A v den oslavy (návštěvy) budete mít čas se psychicky připravit popř. se zušlechtit atd. Doufám, že vám bude chutnat.
JUGOSLÁVSKÉ ZELÍ
Suroviny:
1) Různé druhy masa, od každého asi 1/2 až 3/4 kg: hovězí kýta nebo roštěná, libovější vepřový bůček, plecko či krkovice nebo kýta, kuřecí (lépe vykostěná stehna, prsa jsou moc suchá), bylo by vynikající skopové či jehněčí, ale není to nutné. Celkem asi tak 2,5 až 3 kg masa podle toho, o jaké masožravce jde a jak velké množství děláme. Naprosto nezbytné je vykostěné uzené koleno s kůží (jedno větší) a dobré je přidat i vykostěné syrové koleno s kůží - nejlépe se kupuje v MAKRU. (Někdy použiji pouze uzené a syrové koleno s kůží a jiné maso tam nedávám. I tak to je dobré)
2) Kořenová zelenina: 2-3 velké mrkve, 1/2 celeru, 1 petržel
3) Hlávkové zelí: 2 středně velké hlavy i víc
4) 1 ostřejší klobása výrazné chuti (není nezbytné)
5) 3 větší cibule na kola
6) 1 malá sklenice kysaného zelí
7) Kečup dle chuti
8) Pálivé chilli papričky dle chuti nebo nějakou pálivou omáčku - jen pokud máte rádi ostrá jídla. Přidáváme v průběhu pečení.
9) Sůl, pepř, kmín
POSTUP:
Zelí nakrouháme na silnější nudličky. Prosolíme a smícháme s cibulí a kmínem.
Maso nakrájíme na kostky 4-5 cm. Klobásu na kolečka asi 1cm. Zeleninu na větší špalíčky.
Do hodně velkého pekáče dáme vrstvu zelí, na to vrstvu masa a zeleniny a opět zelí. Všechno zelí se do pekáče najednou nevejde, počkáme tedy, až trochu pečením slehne, a postupně přidáváme další. Zpočátku můžeme maličko podlít, ale jen kdyby se připékalo, protože zelí pustí hodně šťávy. Pečeme přiklopené nejméně dvě a půl hodiny, ale spíš déle, až je zelí úplně měkké a prosáklé vůní masa. (To je velmi důležité. Pokud není zelí dost uvařené, není to tak dobré. Musí být opravdu skoro rozvařené a úplně měkké, prosáklé chutí masa.)
Krátce předtím přidáme kysané zelí, aby stačilo také změknout. Ochutíme asi 1/3 lahve kečupu - nemá být příliš cítit, jen aby osladil kyselé zelí. Po celou dobu pečení průběžně promícháváme. Hotové je tehdy, když zelenina chutná skoro jako maso a zelí má mírně nahnědlou barvu a je velice měkké, nikoli však úplně rozvařené.
Nemá cenu dělat v menším množství. A rozhodně se to nevejde do pekáče normální velikosti. Čím více se proleží, tím je lepší. Lze také zmrazit i potom je výborné.
DOBROU CHUŤ
Příště: possum o tom, jak inteligentně využívat mikrovlnnu troubu + Vojáčkovi na totéž téma (poz. red.)