Neděle 13. července 2025, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

MLSOTNÍK: Hodolánka a Hladká ančka

Matylda
diskuse (34)

O velikosti hrnce často rozhoduje přítomnost či nepřítomnost dětí- raketový start do zahrady, následně polí a přilehlých lákadel nabudí žravost i v chronickém "nimralovi".

Buřtguláš znají všichni, ale já jsem se v manželově rodině seznámila s něčím podobným zvaným Hodolánka. Tchyně mi poskytla recept v měřítku na pětilitrový hrnec.

Hodolánka

Takže vezmeme přiměřeně brambor a nakrájíme je na kostky. Dáme je vařit do osolené vody, kam přidáme ještě tak 3 bobkové listy (myslím velké, menší v patřičném přepočtu), 7 kuliček nového koření a 10-12 kuliček pepře. Brambory uvaříme do měkka.

V druhém hrnci (v tom pětilitrovém) uděláme světlou jíšku- někdo rád z másla, někdo ze sádla, dle chuti- a zalijeme mlékem(na tohle množství určitě víc jak litr), aby vznikla hustá "máčka". Do téhle "máčky" přilijeme vodu s uvařenými brambory a kořením, rozmícháme a přidáme nakrájený točený salám (v Brně zvaný čoklbuřt, tím nechci nic naznačovat o výrobním postupu). Povaříme. Tchyně ještě okyselí a trochu dosladí, my to radši jen slané. A když vám zbyde a zůstane to ležet v hrnci s tím kořením, je to ještě lepší.

Recept prý pochází od Hodolan a tohle jídlo se údajně vaří jen tam. Teď už dorazilo i k nám do Brna a musím přiznat, že ten zbytek na odležení do druhého dne zachráním málokdy.

Druhým receptem, který nabízím, je Hladká ančka. Pravda, jen polévka, ale natolik sytá, že pak už stačí jen něco méně vydatného (kéž by). V kuchařkách jsem četla jiný postup, ale tenhle je výrazně lepší.

Hladká ančka

Vezmeme dvě hrsti sušených hub, 4-6 brambor, 250 ml smetany (může být i zakysaná), 2 bobkové listy, 6 kuliček nového koření, 6 kuliček pepře, špetku drseného kmínu, 2 lžíce hladké mouky, 4 vejce, 1 cibuli, trochu tuku, ocet a sůl. Dáme uvařit sušené houby do půl litru vody. I s vodou přilijeme do hrnce s kořením, brambory a asi 1,5 l vody. Vařte do změknutí brambor. Mezitím si osmahněte na tuku cibulku a vyrobte na ní míchanici z vajec. Ve smetaně rozkvedlejte hladkou mouku a přilijte do polévky, povařte. Pak vmíchejte vajíčkovou smaženici- doporučuji nemíchat moc energicky, aby tam prostě zůstaly kousky. Pokud chcete, dochuťte octem.

 

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2025

Proč vás takovými nesmysly obtěžuji?

Hyena Neff
12. 7. 2025

Na třetí procházku jsme včera šli docela pozdě

Chechtavej tygr
12. 7. 2025

Elektrikář si před smrtí ještě zatančí.

Ladislav Jakl
12. 7. 2025

Angažovaná žurnalistika se vrátila. A na Novinkách zejména.

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2025

Fotbalisté anglické Chelsea opanovali mistrovství světa klubů. Ve finále si v East Rutherfordu...

jip Jiří Punčochář
13. 7. 2025

České basketbalistky si na mistrovství světa do 19 let v Brně připsaly první výhru. Po sobotním...

nh Nela Hořejší
13. 7. 2025

Princezna Kate (43) nadchla diváky Wimbledonu, když se v sobotu objevila mezi nimi. Vítali ji...

ČTK, Lidovky.cz
13. 7. 2025

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varoval, že na severu Moravy a ve Slezsku večer mohou hrozit...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2025

Malé letadlo v neděli odpoledne havarovalo na letišti Southend poblíž města Southend-on-Sea na...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz