24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

MLSOTNÍK: Co jíst, když jste nemocní?

Dneska to bude spíš anketa

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Crossette 22.4.2022 18:14

Píseň "pijme pivo.." mě také hned naskočila:-). Horký hovězí vývar určitě léčí ( v Am. se asi proto silné slepičí polévce říká "židovský penicilín). Ale mně by ho musel někdo udělat (manžel vaři neumí) Nebo bych si ho musela předem uvařit a zmrazit, abych měla "až budu stonat". Takže v případě nouze bych si udělala horký "vývar" z bujónové kostky, jinak čaj s citronem. Už dloho jsem ale nestonala, možná proto, že když cítím, že "na mne něco leze", pocit dost úspěšně zaháním slivovicí (je silnější, než becherovka) jako Jenny. JAle nejvíce u mne funguje léčba spánkem. Na nic jiného se v té době stejně necítím, bývám slabá jako moucha (proč se to o ní říká. Když jí člověk pozoruje, jak donekonečně bzučí a léta a únavou rozhodně nepadne).:-)

Jinak na rýmu (teče z nosu, nebo naopak "zaražená rýma") mi nejvíce pomůže horká koupel, kdy do vody ponořím i hlavu (tedy i čelo), a z vody mi kouká jen nos abych mohla dýchat. Ležím a louhuji se, dokud je voda horká.

V mládí, než mi (asi ve 14.letech) nakonec vytrhli mandle, jsem trpěla na hnisavé angýny. Na ně byla (kromě obkladu na krk) nejlepší zmrzlina (maminka mi jí z cukrárny nosila v termosce, kelímková asi tenkrát ještě neexistovala). A také tatínkova zavařená dýně. Dával kostičky do ostrého, kyselého nálevu a já dokázala sníst celou půl litrovou sklenici najednou. Pálivá ostrost působila blahodárně na můj zapálený a zahnisaný krk.

Z. Lika 22.4.2022 19:13

Ano, Maričko, spánek je blahodárný! A zkušenost mě naučila mít v mrazáku vždycky připravenou krabičku s vývarem.

Jak tě tak občas čtu s těmi horkými koupelemi, zkoušela jsi někdy saunu?

A taková léčba zmrzlinou, ta je snad nejpříjemnější procedura z celého lékařství ;-D

M. Crossette 22.4.2022 21:04

Liko, jestli tu někde je "uzavřená" sauna nevím, zato tu "otevřenou" letní si tu užíváme měsíce téměř 24/7 :-) A výhoda téhle horké ponorné koupele je mimo jiné i ta, že se v ní nepotism, otevřené póry jsou stále oplachovány, Zdejší vany nejsou velké ani hluboké, takže když je koupel "zdravotní" musím se v ní bohužel sesunout tak, že mám kolena pokrčená, abych tedy měla ponořenou hlavu až po nos. Ale fakt to pomáhá.

Maminka byla taková hodná, že aby své dcerunce ulevila od rozpáleného krku, právě kvůli té léčbě zmrzlinou, musela termosku koupitV

Z. Matylda 22.4.2022 18:13

Sázím na bylinkové čaje a špagety alio olio v drsné podobě, tedy ten česnek dávám do olivového oleje jen prohřát. Sežere to bacily, ale ten odér :-)

Z. Lika 22.4.2022 19:14

Odér je určitě součást léčby a také profylaxe - nikdo se nepřiblíží, tím pádem se nenakazí ;-D

Z. Hanča 22.4.2022 17:23

Já sázím na čaje - při nachlazení na lipový, šípkový nebo se zázvorem, při zažívacích potížích na mátový nebo fenyklový. V tom prvním případě ještě věřím na vitamínovou bombu - směs ovoce jako mandarinky, kivi, hroznové víno. Krom toho vyznávám v zásadě 2 léčebné postupy - buď to rozchodím nebo se z toho vyspím. :-)

Z. Lika 22.4.2022 19:09

Připomněla jsi mi z mládí zaručený recept, který mám od syna zdravotní sestry, takže to musel vědět: v počátku nachlazení do sebe hodit deset celaskonů a zapít svařákem :-) V mládí to na mě fungovalo ;-D

Z. Jenny 22.4.2022 15:49

Nejlepší na nemoc je dobrý vývar,miso,dobré čaje,zejména zázvorový,taky fernet a slivovica nebo marhulovica,případně se zeptat dobrých přátel o co by to ještě doplnili a pak taky si přestat nemoci všímat. Já bych přidala nějaké zaklínadlo,jako třeba nemoci,nemoci běž do zadele a čaj bych popila výhradně z hrnku s fialkama,nanejvýš by tam mohly být plané růžičky, mají krásný květ i plod. Prý je taky dobré pivo s bobkovým lístkem ale to nevím proč a taky jsem to ještě nezkusila. :-) P.S. Asi na mne něco leze,fakt. Možná je to stáří. ;-D

Z. Lika 22.4.2022 15:51

Jenny, to není stáří, ale nirvána ;-D

Z. Jenny 22.4.2022 16:54

R^V;-D

Z. Janaba 22.4.2022 16:29

Správně Jenny! Pijme pivo s bobkem, jezme bedrník, nebudeme stonat, nebudeme mřít... tak skål (å se čte jako o), dej si dvakrát!

Z. Jenny 22.4.2022 17:00

R^V;-D Tak foneticky "skol" ! (to ganger):-)

A. Zemanová 22.4.2022 17:00

Milá Jennym dej si slivovicu z růžičkového hrnku a pošli nemoc za ruskou válečnou lodí. :-)

Z. Jenny 22.4.2022 17:04

Včíl nemožu,jdeme ještě ven,jen co dopiji zázvorový čaj z dvoukočičkového hrnku od Liky,pak si dám ty slivovicový růžičky.R^V:-)

A. Zemanová 22.4.2022 21:32

R^VR^

A. Zemanová 22.4.2022 15:20

Když jsme nemocní, tak otázka nezní, co vařit, ale kdo to uvaří. :-) Pochopitelně je to řečnická otázka; přítomné dámy jistě chápavě pokyvují hlavou. :-) Tak tedy, když já jsem už marodila od neděle a ve středu večer se připojil Vašek, jeli jsme ve čtvrtek (před dvěma týdny) k doktorce a pak do obchodu, kde jsme koupili nějakou sekanou a párky a tak podobně. Naprosto nevhodné potraviny, které normálně téměř nejíme, jenže ty jsou hned vařené. :-)

Co ale vařím nepřetržitě, když jsme nemocní, jsou různé bylinkové čaje, jednodruhové i ve směsích, a také čaje ovocné. Máme termokonvičku a v ní je čaj k dispozici stále. Když došel, vařila jsem ho i v noci, pokud jsem se vzbudila. Čaje, až na výjimky, nesladíme ani medem, pijeme je jen tak. Po víc než týdnu pití čaje jsem se rána napila vlažné vody. Páni, jaká to byla pochoutka! Oproti čajům byla ta tekutina tak lehká a svěží, neuvěřitelný rozdíl.

Když už je mi lépe, vařím rychlá lehká jídla. A třeba i tu polévku, dobrý vývar prostě nic nenahradí.

Z. Lika 22.4.2022 15:46

Na ty vývary se mi v době nemoci osvědčil automatický el. hrnec - i když usnu, tak se sám vypne a katastrofa nehrozí. Ale musím pochválit MLP - jednou při chřipce, fakt blbé, jsem dostala děsnou chuť na kysané zelí, a on mi ho opatřil R^

Čajíčky jsou potřeba - taky dodávají minerály a ještě leccos, a zejména potřebné tekutiny. Jinak "holá" horká voda se nazývá čínský "čaj", nemyslí se to nijak nahlivě, ale prý se prodává běžně na tamějších ulicích jako osvěžující nápoj. A je fakt, že horká voda se mi popíjí líp.

Tak hlavně zdraví aby bylo!

A. Zemanová 22.4.2022 17:02

Čínský čaj, to je dobré. :-) Já ale měla na mysli ranní sklenici vlažné vody. Po těch čajích byla voda tak úžasná. Když ji piju normálně (střídám místní "Poděbradku" ze studny s Magnezií z lahve), tak mi to prostě nepřijde. Důkaz, že to to, co je furt, člověk nevnímá. :-)

T. Zana 22.4.2022 19:08

V nějaké knize z čínské historie jsem četla, že chudí lidé pili většinou horkou vodu, protože na čaj nebylo.

T. Zana 22.4.2022 19:05

Ani já, ani Franta při nemoci moc chuť k jídlu nemáme. Já spíš tak pít - jsem čajová, takže je to jasné :-).

Dobrý vývar je fajn věc, ale musí ho mít kdo uvařit R^.

M. Gillová 22.4.2022 13:46

Na nádchu u nás skvěle zabírá kuřecí polévka podle Jamieho Olivera. Kuřecí skelet a křidýlka z nějakého lepšího kuřete, mrkev, celer (Jamie dává řapíkatý, já bulvový), pórek tak přiměřeně, tři čtyři lžíce sójové omáčky, dva stroužky česneku (vcelku, jen oloupané), kousek zázvoru a chilli papričky, větvička rozmarýnu, bobkový list a tymián. Vařit 40 minut mírným varem, vyhodit z polévky rozvařený celer (mrkev ponechat), zavařit nudle a dochutit aspoň dvěma lžícemi citronové šťávy.

Z. Lika 22.4.2022 14:39

Moc dobrý recept R^ Akorát to kyselé - v mém případě ocet - přidávám už ke kostem, když se vaří, vylouhuje se toho z nich prý víc. Bobkový list zase vytahuje "dnu" a vůbec je to samá dobrota :-)

M. Gillová 22.4.2022 15:09

Děkuju za tip :-). A taky za ten nápad s misem. A Sharce za zmínku o Kojibakers, ty jsem neznala a vypadají výborně!

A. Lex 22.4.2022 13:44

Silný vývar z kostí, se zeleninou. To mne staví na nohy při onemocnění těla od pasu nahoru. Od pasu dolů horký, černý čaj (ten zastaví i rychlík) a suchý starší rohlík.

Z. Lika 22.4.2022 14:35

Alex, výborně zmáknuté, i topograficky R^

A. Bytova 22.4.2022 12:17

Ač nejsem čajová, v případě rýmičky, chřipečky vyžaduju sladkej čaj s citronem. Ale musí být v tom velkém hrnečku s fialkama a nejléčivější na něm je, že mi ho někdo přinese. Nějak to souvisí s mojí babičkou, pro kterou byl čaj s citrónem lék téměř na vše. :-)

Z. Lika 22.4.2022 14:36

Umím si to představit - kouzelný hrneček s fialkama V

A. Zemanová 22.4.2022 15:13

Jasně, čaj v hrníčku s fialkami je nejvíc! V

Z. Lika 22.4.2022 15:50

Taky dostáváš hrníčky s kočkami? ;-D

Š. Matyášová 22.4.2022 11:55

když je mi blbě a nebo jsme marod..tak polívka, horká polívka..nejlíp hovězí vývar s knedlíčkama nebo nudlema..česnečka..a Kojibakers s jejich miso polívkama.. jsou luxusní ....