Neviditelný pes

MLSOTNÍK: Chutná plíseň aneb S Nivou (a žampiony) jde všechno líp

7.3.2008

Byly tam vlastně dvě. Ta vpravo od pokladny, před kterou se stála fronta, byla vitrína chladící, na sýry a máslo. Ta za pokladnou, kolem které se odcházelo, byla vitrína mlsací, byly tam vystaveny barevné sáčky s bonbóny a tatranky, čokolády Kofily a Mileny, a také hnědobílé sáčky s nemletou kávou. Z dnešního pohledu zásadní marketingová chyba, lákadla mají být těsně před pokladnou, ne někde stranou!

V chladící vitríně měla paní prodavačka nahoře krabičky s tavenými sýry, vzpomínám si jen na sýr, který se jmenoval Krakonoš. Všechny měkké sýry, pokud mě paměť neklame, byly ve skutečnosti tvrdé. Vlevo dole ve vitríně bylo uložené máslo. Běžné kostky a pak ukrojené poloviny, osmerky. Když někdo chtěl půlku másla, paní prodavačka vzala dlouhý nůž, chvilku zaměřovala přesnou polovinu a potom máslo překrojila. Obě půlky hned zabalila celé do připraveného papíru, jednu dala na pult před zákazníka a druhou do vitríny na ostatní kostky.

Vpravo byly sýry vcelku, šiška eidamu v oranžovém igelitu a šiška v červeném, někdy tam byl i sýr s velkými mastnými dírami, ementál, všechno bylo v igelitu, ty řezné plochy byly zabalené. V malé dóze tam byly syrečky a úplně v rohu, pod kulatým poklopem, byla Niva. Divný plesnivý sýr, na který jsem fascinovaně koukala, a když si ho někdo poručil a paní prodavačka pravidelným tlakem na dlouhý nůž ukrojila další výseč, otřásla jsem se oporem, jak jen to může někdo jíst!

V tomto svém postoji jsem setrvala po desetiletí, až jednou v nějakém receptu byla Niva, i pochlapila jsem se, zakoupila, strouhala a hygienicky u toho olizovala prsty - a ono to bylo dobré! Vlastně to bylo vynikající! Časem jsem přišla na to, že jsou i chutnější modré sýry na jídlo za studena, ale že ta Niva opravdu vůbec není špatná a na vaření je přímo skvělá. Vlastně je jen pár jídel, který Nivou nejdou vylepšit, jako například žemlovka či knedlo-vepřo-zelo.

TĚSTOVINOVÝ SALÁT ČERVENÝ

Začíná se podobně, jako na boloňskou omáčku. Na oleji zpěníme nadrobno pokrájenou cibuli nebo dvě, já krájím spíš na ploché obdélníčky než na čtverečky, ale ono je to naprosto jedno. Přihodíme žampiony na půlplátky (nebo opravdovské houby, třeba masák je mňam!), na kostičky jednu dvě barevné papriky, klidně 8 stroužků česneku na plátky, potom kečup, doporučuji míchat jemný s pálivým. Samozřejmě lze dát rajčata bez slupky nebo rajčatový protlak, musí se to pak ale hezky přikyselit, přisladit, přisolit. Možno pomlít trochu pepře. Možno kápnout trošičku sladké chilli omáčky nebo dát chilli koření. Nakonec přihodíme hrst čerstvého posekaného oregana a bazalky, nebo mražené, nebo by asi šlo dát trochu sušeného.

Bylinky jen na chviličku, jen aby teplem zvláčněly a pustily vůni a chuť. Výsledkem musí být relativně hustá omáčka. Mezitím, co to bublá a voní, uvaříme si těstoviny, vrtulky, motýlky nebo mušličky, a uvařené hned promícháme s omáčkou. Nakonec vmícháme do chladnoucí směsi na malé kostičky nakrájenou nivu, jen aby tak částečně roztála. Odeženeme rodinu a necháme v chladu vystydnout a rozležet. Je to výborná studená letní večeře či oběd. Když rodinu neodeženeme, jíme teplé jako výbornou zimní večeři nebo oběd.

PLNĚNÉ MASO

To asi dělá každý, ale zkuste někdy naklepat, lehce osolit a přiměřeně opepřit půl plátků vepřových a půl kuřecích nebo krůtích. Na másle opráskněte trochu drobně pokrájených žampionů, smíchejte je s drobně nakrájenou šunkou a pórkem, dejte na maso a posypte strouhanou Nivou. Plátky masa různého druhu s sobě seštupujte párátky nebo jehličkami a šup s tím na pánev, do směsi másla s olejem. Děláme tak přiměřeně zvolně, sem tam otočíme, dokud maso není hotové a růžové.

TĚSTOVINY BÍLÉ S NIVOU

Na olej hodíme drobně pokrájenou cibuli a po chvíli přidáme česnek na plátky (netřeba šetřit), za chvilku pak čerstvé nebo mražené houby nebo půlplátky žampionů (pak je vhodné přidat houbové koření, ale být nemusí), a za chvilku kousek anglické slaniny nakrájené na drobné kostičky, pěkně mícháme na ohni všechno dohromady, opepříme mletým pepřem, černým, bílým nebo barevným, co kdo rád, potom přidáme malou plechovku okapaného hrášku, a nakonec můžeme dát hrstičku bylinek podle chuti, jen projedeme teplem, aby lístky "zvadly".

Mezitím jsme si uvařili těstoviny, třeba vrtulky, ale je to vlastně jedno, klidně krátké široké nudle, a taky jsme si nahrubo nastrouhali Nivu, rozehřáli troubu a připravili (keramický, skleněný, obyčejný) pekáček. Do toho kápneme tuk pánvičky, na které jsme míchali směs, a rozetřeme po dně a stěnách. Pak do pekáče přesuneme těstoviny a směs z pánve. Kdo je estét, může vrstvit a prosypávat Nivou. Kdo spěchá, přisypává postupně všechno a hned to v pekáčku promíchává. Když zbude Niva, sype se navrch. Dá se zapéct tak na 15 minut, pokud se to míchá hned horké, tak to stačí, aby se Niva rozpustila.

Když v pekáči zůstane něco do druhého dne, dá se to i vydávat za těstovinový salát, bezva oběd do práce.

FILÉ S JOGURTEM A NIVOU

Na pánev dáme kousek másla a na něm orestujeme lehce NEsolené povolené kostky rybího filé. Na vedlejší pánvi zatím na kousku másla opékáme plátky žampionů, a když jsou opečené, přidáme lžíci vody a vysypeme na pánev mraženou zeleninu, jarní nebo lahůdkovou směs, nebo co kdo rád, rozmrazujeme a prohříváme. A taky si zapneme si troubu.

Orestované filé dáváme postupně na dno pekáčku, když je pokladeno, posypeme kořením.

Třeba směsí na bylinkové máslo. Nebo nějakou ze směsí na ryby. Nebo jinou směsí. Osolíme zlehka a pomeleme lehce barevný pepř. Vysypeme na ryby směs žampionů a zeleniny. Posypeme strouhanou Nivou. Smícháme jednu kysanou smetanu s bílým jogurtem a rozprostřeme na rybí kostky. Jestli zbylo trochu Nivy, vysypeme navrch. Dáme zapéct asi na 15 minut. Servírujeme i se smetanovou omáčkou, která se zdá hodně řídká, ale jak trošku vystydne, zhoustne a je tuze mňam.

TĚSTOVINY NA SMETANĚ

Na pánev dáme lžíci či dvě vody a vysypeme sáček mražené zeleninové směsi podle chuti. Prohříváme a zatím dáme vařit těstoviny, motýlci jsou na to prima, ale je to vcelku jedno. Nakrájíme si na nudličky asi 10 dkg šunky, ale nemusí být. Nebo na kousku másla a slze oleje orestujeme na vedlejší pánvi kuřecí maso pokrájené na kousky nebo na nudličky. Ale taky nemusí být, i ve vegetariánské úpravě je to dobré.

Zeleninu děláme asi pět minut, přidáme tu šunku, lehce opepříme, a potom do té trochy vody ze zeleniny rozpustit sýr. Mohou to být nastrouhané různé zbytky tvrdých sýrů, žervé, taveňák, cokoli. Pak přidáme kysanou smetanu nebo když jsou sýry tučnější, může být jogurt, případně půl na půl. Stále mícháme a velmi zvolna jen probubláváme, dokud se sýry nerozpustí. Když máme, tak přidáme bylinky. A hlavně je nutné do omáčky dát Nivu! Bez ní to fakt není ono.

Pak můžeme všechno smíchat a servírovat směs, nebo dát na talíř těstoviny, omáčku a nakonec posypat kuřecím masem. Ale přebytky doporučuju rozhodně smísit, dá se později okřát v mikrovlně nebo jíst za studena.

Dávkování je vždy přiměřené našemu hladu a chuti. Dobrou chuť.

 

Alena Zemanová (Vave)


zpět na článek