20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

MLSOTNÍK: Česnečka 100x jinak

V době kolem Silvestra nepochybně přijde vhod :-)

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Matylda 27.12.2019 19:02

Česnečka se u nás dělá dvou druhů. Buď s brambory, vajíčkem , trochou sádla a majoránkou, nebo na kostičkách špeku s bujónem, klobáskou, trochou sýra a hlavně osmaženými kostičkami chleba. Měníme podle chuti :)

M. Crossette 27.12.2019 15:42

Blážo, zajímavý recept. Česnečku s klobásou vůbec neznám. Doma jsme jedli jedině "skleněnou polívku" - tedy jen tu zmíněnou (kmínovou) vodu z brambor, která se nalila na rozetřený česnek už na talíři. Kdo chtěl, mohl si přidat i tu bramboru, ale myslím, že nám všem stačila jen tak skleněná. Chleba se nedával, ani nepřikusoval. Byla to prostě polévka před hlavním jídlem a přestože byla "chudá" všichni jsme ji měli moc rádi. Nejenže zahřála, ale měli jsme pocit, že jí vyháníme z těla bacily a neduhy. Vajíčko v česnečce neznám, to už by nebyla "skleněná" :-). Ale možná to bylo pro "výdaj navíc", vajíčka někdy stávala i korunu za jedno, tak s nimi maminka pracovala úsporně a 4 vajíčka navíc, by večeři dost prodražila. Ale vajíčko v polévce znám ho z Německa a Rakouska. Tam se v rest. dávalo do hovězího vývaru. Polévku přinesli na stlů vařící a buď v ní už vajíčko plavalo, nebo ho před námi obsluha rozklepla přímo do polévky. A bylo na strávníkovi, jestli si ho tam nechal zatáhnout, nebo rychle rozšmrdlal a "uvařil" na žluto-bílé cancourky. Já měla ráda obojí, postupovala jsem podle momentální "vajíčkové" nálady :-) Chutnalo nám tak oběma a někdy jsem ho pak do hovězího vývaru klepala i doma.

L. Blaza 27.12.2019 16:02

Maričko, naše česnečka je opravdu sytá, že stačí i jako hlavní jídlo. Když se člověk vrátí třeba promrzlý z venku - ideální! :-)

L. Blaza 27.12.2019 13:21

Zase jsem na ní dostala chuť. ;-D

Z. Tečka 27.12.2019 14:49

Tak dovařeno, najezeno (ještě bude zítra), dojedeny i topinky, zítra udělám čerstvé, a teď jsem zralá na gauč. :-)

L. Blaza 27.12.2019 15:54

;-DR^

T. Zana 27.12.2019 10:23

U nás se vařil oukrop, a sice bez chleba. Brambory uvařené ve vodě se značným množstvím kmína, každému na talíř prolisovaný česnek a trochu sádla se škvarkama.

Myslím, že absenci opraženého chleba jsem nezpůsobila já, i když je pravda, že ho v polévce nemám ráda. Pokud ho dostanu extra, jsem ochotná ho sníst, dokud je teplý a křupavý ;-).

Koukám, podle toho, co píšete, se u nás vařila obvykle nějaká výrazně minimalistická podoba většiny těchhle "starých" receptů ;-D.

Z. Yga 27.12.2019 10:14

Je vidět, že co rodina, to jiná česnečka. U nás se jí říkalo i chlebová polívka a dodnes ji vařím tak, jak mne to naučila mamka.

Na sádle zpěnit cibulku, přidat nastrouhanou mrkev a nasekaný česnek. Až mrkev pustí barvu, udělat cibulovou jíšku. Přidat polívkový trojboj (pepř, nové koření, hřebíček), drcený kmín a sůl, zalít vodou a povařit.

Na talířek se dá utřený česnek a starý chleba (ten už teda roky nahrazuju topinkami), nalít polívku a baštit. Mňam.

Jinak mám ráda i jiné druhy česnečky - třebas se sýrem, akorát to rozblemcaný vajico v polívce nemusím, ale když dojde bída na kozáky a nic jiného není, tak i to překonám. Ovšem nejhorší vzpomínka na čenekačku naší Terky byla ta horká voda s česnekem, kterou dostala u babičky (mé tchyně) - ještě teď se otřásá, když si na ni vzpomene (no, ona tchyně nikdy nebyla žádná echt kuchařka).

Z. Lika 27.12.2019 11:10

Hřebíček do polívky? Páni, vidím poprvé, hm, zajímavé...

Taky říkám česnekačka :-)

Z. Iva 27.12.2019 22:40

Já ani jinou neznám, česnečka má fakt být jen ta voda z brambor s česnekem, trochou sádla a majoránkou. Ta tvoje je zvláštní, hlavně to koření...

Z. Tečka 27.12.2019 9:39

Moje česnečka:

Na sádle zpěním nadrobno nakrájenou cibuli. Jen doběla, nesmí chytat barvu. Před zalitím vhodím na plátky nakrájený, nebo nasekaný česnek, jen nechat rozvonět, nepřipálit. Zaleju vývarem (vepřovým, uzeným). Když nemám vývar, zaleju vodou a přidám nějaký bujon, ale klidně i Masox. Nasypu pokrájený brambor, přidám kmín, špetku pepře a majoránky. Podle chuti osolím. Připravím si rozšlehané vejce a utřený česnek. Když jsou brambory uvařené, vleju vejce, přejedu varem a po vypnutí přidám česnek a majoránku. Přisolím podle chuti.

Nejsem troškař, nesmahnu kostičky chleba, ale rovnou topinky, a řádně očesnekované k polévce přikusuju.Klobásku ani sýr nemusím.

Z. Tečka 27.12.2019 9:15

Jé, česnečka! Myslím na ni už od včerejška, protože mám toho všeho vánočního plné zuby, a potřebuju si spravit chuť. Tak jsem vyndala z mrazáku malou petku s vývarem. Příležitostně si vývar schovávám.

Naše maminka taky dělávala česnečku z vody, slité z brambor. Do talíře sádlo, česnek a nakrájený starý chleba. A to byl pro mě kámen úrazu, nesnesla jsem to rozmáčené v polévce. Začala jsem si teda opékat chleba na kostičky nakrájený, a do pánvočky jsem k tomu přihodila rozkrojený stroužek česneku. Musel se hlídat, aby se nespálil, ale dal tomu opečenému chlebu tu česnekovou chuť. Nejdřív se ke mně přidala sestra, a pak už jsem smahla kostičky pro všechny.

Z. Lika 27.12.2019 11:12

R^ za to, že sis ten chleba opékala sama a nedonutila k tomu mámu (nebo ta se nenechala donutit ;-D

Z. Lika 27.12.2019 8:48

Dělávali jsme česnečku jen ze ztvrdlého chleba - minimalistickou verzi: nakrájet (nebo rozbušit kladivem :-) kus chleba do talíře, přidat trochu sádla, hodně naškrabaného česneku a sůl. Zalít vroucí vodou. Muselo se to jíst hned, aby se chleba úplně nerozblemcal, měl pěkně křupavé kůrky. Česnečku si budu dělat i dnes, místo chleba dám uvařené kroupy. Mňam!

Z. Xerxová 27.12.2019 7:22

hezký pátek všem Zvířetníkům a zvířátkům :-)

u nás se nejčastěji dělá česnečka, když se vaří brambory... To si do hrnce připravím hodně utřeného česneku, trochu zeleně (pažitka, petrželka), syrová vajíčka (dle množství a počtu strávníků), trošku pokrájené šunky či klobásky... a když jsou v jiném hrnci brambory uvařené, sleju z nich vodu na česnečku. Je slaná, s kmínem a chutí brambor... Převařím vajíčka (nemám ráda syrový bílek) a díky vroucímu bramborovému vývaru a rozpálené plotně je česnečka hned. Dá se přikrájet i vařená brambora a hlavně do ní patří osmažené křupavé kousky chleba

Z. Jenny 27.12.2019 11:58

Ano,to je moje gusto! Děláme taky tak. :-)

Česnečka bude a na Nový rok bude zelňačka,u nás tradice.

L. Blaza 27.12.2019 16:05

U nás se dělá na Nový rok čočková polévka, silná, hustá a s pikantní klobáskou! Případně s opečenou slaninkou! :-)

T. Zana 27.12.2019 16:33

K čočkovce na Nový rok se hlásím R^.