19.3.2024 | Svátek má Josef


ZANINY CESTY: Slaný a deštivý

23.1.2020

Necelých třicet kilometrů od Prahy je město Slaný. Byla jsem tam párkrát za hlubokého totáče, když jsme jezdili na chatu v křivoklátských lesích. Pak jsem o Slaném slyšela až před pár lety, když synek prohodil, že tam je ferrata (vysvětleno níže) a byl tam lézt.

Ferrata? Ve Slaném?? Představte si krajinu poblíž Prahy – rozhodně vás nenapadne terén, kde by se mělo lézt po strmých horských úbočích podle jistícího lana…

Novorenesanční budova bývalého okresního úřadu

Vrtalo mi to v hlavě a říkala jsem si, že tohle bych teda chtěla vidět. Až jsme se konečně do Slaného vypravili. Byl to ten první deštivý den letošního ledna, ale to jsme ráno ještě nevěděli.

Příjemně jsme se procházeli městem… Slaný bylo město královské (povýšil ho Václav II někdy kolem roku 1 300), docela důležité. Bylo to taky město husitské, takže po Bílé hoře statut královského města zase ztratilo a koupili ho Martinicové.

Je tu na co koukat – historické jádro je malé, ale pěkně udržované. Jenomže začalo krápat, takže jsme urychleně vyrazili na tu Slánskou horu, co jsme kvůli ní vlastně přijeli. Z města vypadá jako úplně obyčejný kopec… a znám dost impozantnějších kopců. Slánská hora má 330 metrů, převýšení nad městem je asi 70 metrů.

Stoupáme na Slánskou horu.

Když se vydáte nahoru, je všechno jinak. Především je to kopec čedičový a čedičové sloupce jsou všude; člověk prochází úzkými – a nečekaně strmými – mezerami mezi nimi. Po prosincové operaci to byla rekonvalescence trochu razantní, ale nakonec jsem na vrchol dorazila bez ztráty květinky.

Vrchol je plochý, s pěkným výhledem na město. Stojí tam tři kříže, které dal v roce 1 662 postavit nový majitel města, Bernard Ignác z Martinic, jako připomínku strádání obyvatel Slaného za třicetileté války. Tenhle pán nechal také poblíž města vystavět kapli Božího hrobu, která je nejstarší v Čechách. Tam jsme se ale nedostali, pršelo už docela slušně a my doufali, že nám to cestou dolů nebude klouzat.

Slaný ze Slánské hory

Ve městě docela solidně lilo, byla zima a vlezlo, takže o moc víc jsme ho neprozkoumali, možná někdy příště.

Abych nezapomněla – Slaný se jmenuje podle slaného pramene pod Slánskou horou. Ten pramen existuje pořád, ale sůl už zřejmě došla – podle historických pramenů jeho slanost postupně slábla, až zmizela docela. Nicméně někde pod městem je prý slané jezero.

Foto: Zana. Další fotky najdete tady na Rajčeti.

A ta ferrata :-)

Zajištěná cesta (nazývaná také ferrata podle italského označení Via Ferrata, časté je i německé označení Klettersteig, v praxi se prosazuje český pravopis feráta ) je cesta v nepřístupném, obvykle horském terénu, která je vybavena jisticím ocelovým lanem, železnými stupy, případně dalšími pomůckami pro výstup. Cílem takových úprav je zpřístupnění terénu i návštěvníkům, kteří nemají zkušenosti s horolezeckými výstupy (Wikipedie).

Zana Neviditelný pes



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !