14.4.2021 | Svátek má Vincenc


KOČKY: Jak jsem přišla ke koťatům

3.12.2016

„Budu mít koťata,“ řekla jsem Sharce. Ona se věcně zeptala: „Jsi těhotná?“ A tak to všechno začalo...

Koťata už u mě

Koťata už u mě

Již dlouhá leta se pohybuji kolem záchrany opuštěných kočiček bez domova, ale o tom už články porůznu byly – útulky, depozita, dočasky. Ano, čtete správně, DOČASKY. To když se najdou opuštěná koťátka a všude jsou karantény beznadějně plné, protože malé neočkované kotě prostě nemůže přijít do velkého kolektivu, nemá ještě vyvinutou imunitu – a tak je třeba mu najít dočasnou péči do naočkování, přímo ideální je to např. pro lidi, kteří mají kočky rádi, ale z nějakých důvodů je sami nemůžou mít.

Mám svoje kočky dvě, z řady důvodů je to pro mne strop, ale občas mi červíček v hlavě zahlodal, že kousek místa a rozhodně čas bych třeba dočasně mít mohla... Útulky dokonce nabízejí pokrytí nákladů, až tak důležité je koťátka nejprve odděleně vypiplat, vymazlit a hlavně naočkovat.

Koťata v koupelně

Koťata v koupelně

I stalo se, že byly objeveny kočky někde v lokalitě Hlinsko, několik dospělých, několik odrostlých koťat a několik malých koťátek – no a aspoň ty maličké bylo třeba před zimou umístit někam do „čistého“ prostředí, ale útulky byly plné anebo prošlé nějakými chorobami, i byla jsem oslovena a ve mně ozval můj červíček a kývla jsem na dvě koťátka v kleci, aby byly oddělené od mých koček.

Jenže se do toho vloudilo tak časté ALE a selhal nějaký převoz, tak jestli bych prý NA PÁR DNÍ nemohla vzít koťátek PĚT. Co jsem mohla říct? Na mráz je nevyhodím, a tak se u mě ocitlo v maličké kleci (jinou jsme rychle nesehnaly, ono je jich sice dost, ale všechny byly obsazeny, letošní „sezóna koťat“ je opravdu katastrofální) pět maličkých vykulených koťat.

Koťata ve vaně na ručníku

Koťata ve vaně na ručníku

Nachystala jsem jim provizorní maličký záchůdek z kuchyňského plechu (chicht), misky s vodou a jídlem a měkkou dečku. Co vám budu říkat, do rána bylo vše v kleci (včetně dečky) přeměněno v blátíčko steliva smíchaného s vodou a granulemi, div že v té jednolité kouli nebyla promíchána i koťata. Takže co s nimi?

No, zkrátím to – nakonec jsem jim vyklidila celou koupelnu, kde jich je už osmnáct dní (to je asi těch „pár“) všech pět, rostou a řádí, na lidskou společnost byla zřejmě s jednou výjimkou už zvyklá a v zásadě jsou moc hodná, roztomilá, ba přímo ňuňatá. Co bude dál, zatím nevím, jedno má snad už slíbený domov a dvě by měla přejet kamsi jinam, jenže zase není převoz.

Koťata na podložce v koupelně

Koťata na podložce v koupelně

Dostala taky jména – je to pět holčiček(!), a to mouratá Emička se štětinkami na ouškách jako rys a světlými konečky prstíků, drobná bílomourinka Mimi s bílým flíčkem na hlavičce, bílomouratá Janinka, co byla nejvíc nemocná, je nejmenší, jako druhá už přede jako traktor a má krásnou kresbu v kožíšku, taky bílomourka Pískle, co už ten první den pískala, jak se snažila vydrápat ven z klece, neboť koťata nikdy nebyla do té doby nikde zavřená, a zatím ještě stále bojácná mourinka Hanička, co má v kožíšku tečky a čárky. Dohromady jsou to Hliněnky, kočičky z Hlinska.

Emička

Emička

Hanička

Hanička

Vynechám už to, že koťata onemocněla rýmou (očička měla dvě už chycená, když přišla) a berou antibiotika plus přípravek na posílení imunity, že z těch léků dostaly všechny srágorku, takže berou smectu a probiotika, a taky to, že Myška je z nich na nerf (já ostatně už trochu taky, je těch starostí kolem nich opravdu hodně) a začala mi čůrat do postele, neboť protestuje proti chybějícímu záchůdku v koupelně a vlastně i proti koťatům jako takovým (Zuzanka je párkrát vysyčela přes kočičí dvířka, ale jinak to má na háku) – a doplním článek už jen pár fotkami a videem.

Janinka

Janinka

Mimi

Mimi

Pískle

Pískle

Jsou neuvěřitelně hodná, zvyklá na člověka, odblešená, budou i odčervená a aspoň poprvé naočkovaná a od první minuty naprosto spolehlivě chodí na kočičí záchůdek a pěkně baští. Nesháníte někdo kotě???

Foto: Beda. Videa jsou níže na kliknutí anebo taky zde, zde a zde.

Beda Neviditelný pes


SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt
SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt

Soutěžte o Climbou žebřík – pomůcku, která dětem poskytne bezpečnou možnost rozvíjet pohybové dovednosti a budovat sílu. Jeho výška je pro děti...