16.10.2021 | Svátek má Havel


AUSTRÁLIE: Horký den

23.1.2018

Letošní vánoce, Silvestr a celkově léto u klokanů probíhá docela přívětivě. Po většinu dnů se teploty drží pod 35 °C, což by bylo docela příjemné, kdyby se občas relativní vlhkost vzduchu nepohybovala mezi 95 – 100 %. To si potom jeden připadá jako v sauně.

Jak se ale zmiňuji, v globálu je příjemně, jen se jaksi prohlubují extrémy od průměru. Jak nahoru, tak dolů a také rychlost, jakou tyto změny nastávají.

Přes vánoce a Nový rok zde s námi trávila dovku rodinka našeho staršího syna Petra, na kterou si přilétli z Pekingu, kde nyní na dva roky bydlí. Kirsty, jeho žena, je žurnalistka a „její“ noviny, „The Sydney Morning Herald“ ji poslaly do Celestial Empire – Nebeské říše, jako dopisovatelku za celou Čínu. Asi proto, že se tam domluví plynně mandarín, což je oficiální jazyk v celém čínském impériu.

Na dovku přilétli z mrazů a sněhu do zdejšího léta a 6. ledna z téměř 40 °C odlétali zpět do stejného. Aby si užili čínské zimy, tak 12.-14. ledna si zalétli do Charbinu, podívat se na Mezinárodní ledovo-sněhový festival. V noci měli -31 °C a přes den přívětivých -12 v sobotu a -4 °C v neděli.

Ale zpět ke klokanům a do léta. Vánoce u nás v Modrých horách tentokrát proběhly bez hašení požárů buše a s tím spojeným zvukovým doprovodem, kvílení sirén a rachot hasících helikoptér. U nás se na Štědrý den odpoledne sešla celá rodinka a nějací kamarádi, jak už je zvykem, a teplota kolem domečku se udržovala v civilizovaných mezích pod 35 °C. Ano, od počátku prosince už také políbila čtyřicítku, ale to vždy jen na jedno odpoledne, aby se záhy ochladilo někam ke 30 °C.

Na Silvestra, kterého jsme oslavili s kamarády trampy, bylo dokonce kolem 25 °C a tak si to počasí všech asi 40 dědků a stařen pochvalovalo. V naší věkové skupině se ty teploty nad 40 °C jaksi hůře snáší.

Letní den v Austrálii, leden 2018

Letní den v Austrálii, leden 2018

Abychom však věděli, že tu máme léto, tak počátkem ledna se začalo oteplovat. 5. ledna se už teplota přehoupla přes 35 °C, kdy náš mladší syn Martin zrovna odlétal do Bruselu na vědeckou konferenci, aby 6. ledna, kdy rodinka Petra odlétala zpět do Pekingu, bylo už téměř 40 °C, s předpovědí 45 °C na neděli.

Domeček jsme utěsnili, stáhli žaluzie a rolety, v domečku nám vrněla klimatizace a Míla na internetu sledovala, kde se nachází letadlo toho kterého letu. Na tomto chytrém serveru jsou veškeré údaje o většině letů všude na světě. Pokud zadáte číslo letu a nebo si kliknete na letadýlko, tak se vám ukáže, nejen kde se letadlo právě nachází, ale i jak vysoko a rychle letí a předpokládanou dobu přistání, kolik už uletělo a kolik mu zbývá, typ letadla, které společnosti patří a kdo ví co ještě.

Venku nám foukalo od severozápadu z pouští a teplota se pozvolna sunula vzhůru. Relativní vlhkost vzduchu s rostoucí teplotou klesala a nastala horká noc, kterou klimatizace celou provrněla a domeček zůstal utěsněn, i když normálně spíme s okny dokořán. Ráno, za východu slunka jsme měli 33 °C a 8% relativní vlhkost. Ideální počasí na požár buše. Vzduch je nasycen výpary eukalyptového oleje z listů stromů, a kde je koncentrace výparů vysoká, tam spolu se vzduchem vytváří výbušnou směs. Potom stačí jiskérka a nebo i odhozený vajgl z cigarety a krajina vzplane.

Ovšem taková super-nízká vlhkost vzduchu má i svoji výhodu. Pot z pokožky a jakákoliv vlhkost se okamžitě odpařuje a tak přirozené chlazení těla funguje nadmíru dobře. Kůže sice v tomto suchém, horkém vzduchu po chvíli připomíná kůži krokodýla, ale na to si jeden zvykne. Kdyby snad nějakou hospodyňku napadlo v takový den prát prádlo, tak než pověsí na šňůry poslední kousek z jedné dávky pračky, tak ten první je už dokonale suchý.

A tak nám 7. ledna od rána teplota utěšeně stoupala, aby krátce po obědě už dosahovala necelých 44 °C. Vypadalo to, že rosničkářům předpověď počasí vyjde, a tak jsem začal teplotu sledovat a také fotit. Jak konvenční teploměr, co máme na balkonu, tak i display, kde se dá porovnat venkovní a vnitřní teplota, vlhkost, která není kalibrovaná a ukazuje špatně, čas, datum, tlak vzduchu a podobně. Krátce před druhou odpolední už bylo 44,6 °C, aby o půl čtvrté odpolední dosáhla teplota svého denního maxima 45,6 °C. Během stejného odpoledne byl u nás pod kopcem v Penrithu zlomen rekord na tento den a bylo naměřeno 47,3 °C. Ovšem v noci zafoukalo od jihu z Antarktidy a další ráno bylo 17 °C. Od té doby máme už týden teploty pod 25 °C s občasnou bouřkou a tak tu je malebné australské léto.

Psáno 14/1/2018.

Foto: autor. Album na Rajčeti najdete zde.Zapojte se do testu lahviček MAM Anti-Colic. Výběr tentokrát necháme na vás!
Zapojte se do testu lahviček MAM Anti-Colic. Výběr tentokrát necháme na vás!

V prvních měsících života se mohou u miminka náhle objevit kolikové záchvaty. Předcházet se jim dá i výběrem lahvičky se spodní ventilací. A právě...