AUSTRÁLIE: Létající draci.
V pohádkách každý slušný drak uměl létat a plivat oheň. Tento sice oheň neplivá, ale létat a nebo lépe plachtit umí velice dobře. Jde o ještěrku – agamu, kterým se v angličtině říká dragons, tedy draci, a která díky rozšířeným záhybům kůže na bocích, které za letu roztáhne, dovede při seskoku se stromu plachtit více jak 30 metrů daleko.
Těchto agam žije a nebo je známo 40 různých druhů. My se budeme zaobírat pouze jednou, a to Five lined flying dragon - Draco quinquefasciatus. Český název jsem nikde nenašel (jde o jeden z několika druhů dráčka létavého, pozn. red.). Žije v tropech, jako ty ostatní, a tato na Borneu.
Tito draci se rodí s bizarně prodlouženým hrudním košem, který dovedou roztáhnout široce do stran i s kůží, která jej kryje. Tyto agamy jsou stvořeny k plachtění mezi stromy tropického deštného pralesa, kde žijí (video např. zde).
Na rozdíl od létajících, či plachtících žab, které používají kožní záhyby mezi prsty, jakési zbytnělé plovací blány k plachtění, létající draci mají „křídla“, roztažené kožní záhyby na bocích, které připomínají wingsuits šílenců, co skáčí z letadel, útesů a vysokých budov a potom plachtí, aby nevysoko nad zemí otevřeli padák a bezpečně přistáli. Létající draci padák nemají, ale dovedou bezchybně „přistát“ na kmeni stromu, který si vybrali, a na něm se díky bezvadné kamufláži či mimikry zcela zneviditelnit. Každý druh létajícího draka má na kožních záhybech svůj jedinečný vzor a tak není obtížné jednoho od druhého rozeznat. Ten „náš“, o kterém je řeč, má na každém „křídle“ 5 pruhů, proto se jmenuje Five lined flying dragon - Draco quinquefasciatus.
Abychom si však ujasnili rozdíl mezi pojmy létat a plachtit. Létání je to tehdy, kdy jedinec a nebo letoun pomocí síly motoru a nebo křídel je schopen letět vzhůru. Plachtění je technicky „kontrolovaný pád“, kdy úhel pádu je méně než 45°. A právě létající draci jsou ti nejlepší plachtaři na světě. Na 10 metrů výšky dovedou doplachtit až 60 metrů.
Jako by jim nestačily pestrobarevné vzory na „křídlech“. Létající draci mají pod bradou i velké kožní laloky v hýřivých barvách, které používají ke komunikaci a nebo zastrašení. Normálně mají lalok složený pod bradou, ale když potřebují, tak jej dovedou docela agresivně roztáhnout.
Zde na kratičkém videu jsou v akci, kompletně s komentářem pana Attenborugha v angličtině: https://youtu.be/rBVgbxTkEuo?t=10
Psáno 10/9/2019