2.10.2023 | Svátek má Olívie, Oliver


FOTOČLÁNEK: Rok pod Zvičinou – říjen 2017

4.11.2017

Říjen se pod Zvičinou nesl na mokré vlně, která u nás začala už v srpnu. Jenže na rozdíl od předcházejících měsíců se k vodě přidala i zima, půda v krátkých intervalech bez deště nestačila vysychat, takže nastala doba bahnivá.

Fotočlánek: říjen 2017 pod Zvičinou na Královéhradecku

Co jsem se odstěhovala na vesnici, začala jsem rozeznávat tři fáze doby bahnivé: podzimní (s vodou), zimní (bez vody) a jarní (doufejme co nejdřív s vodou). Vysvětlím:)) Poznámka s vodou nebo bez vody se týká dostupnosti vody venkovní, díky které je možné oplachovat nejhorší bahno z auta, bot a psů. Bůhví, že letos je díky častým dešťům toto období opravdu výživné.

Když už náhodou umyju auto a zrovna nejedu nikam po polňačkách, stejně si nepomohu, protože v říjnu u nás začíná řepná kampaň, a aby nebylo na silnicích málo těžké techniky, tak se začíná sklízet i kukuřice. Výsledek? Většina silnic v našem okolí je zas... zasviněná tak, že někdy máte pocit, že jedete po poli. S předvídatelným výsledkem:)) Ale dokud se drží teploty nad nulou, dá se aspoň celkem snadno bahno z věcí odstraňovat.

Fotočlánek: říjen 2017 pod Zvičinou na Královéhradecku

Horší je, když nastane doba, kdy sem tam mrzne, a tedy je třeba venkovní vodu vypnout. Na autě tak bahnivé krápníky zůstávají – nemohu jezdit do myčky každý druhý nebo třetí den, že. Boty a psi se musejí z nejhoršího mýt na dvorku pomocí kýblu horké vody a domývat a dosušovat u kamen, což znamená, že bahno zajásá a snaží se mi nastěhovat domů taky:)) To je tady na vsi strašná doba a máme ji nadosah. Nedivte se, že když se započítá tma, tak poslední měsíce roku patří k mým nejméně oblíbeným a já těším na mráz a sníh.

Ale vraťme se k letošnímu říjnu. Barvy u nás v přírodě přetrvávaly, ale už byly takové „orvané“, protože hodně listí už opadalo. Však celá ta barevná show u nás začala už v září! Potoky jsou plné vody, a s onou vichřicí a lijáky, které byly minulý týden, Labe opět zčervenalo a dostalo se až na druhý povodňový stupeň. Naštěstí přehrady fungují, takže z toho byla jen vzrušující podívaná.

Fotočlánek: říjen 2017 pod Zvičinou na Královéhradecku

Vichřice (neděle 29. 10. 2017) tady u nás zase polámala a vyvrátila stromy, a zastavila (jako obvykle) provoz na trati 030, tedy Pardubice – Liberec. Přesto to nebyla zdaleka taková zkáza, jako v létě – popadaly hlavně stromy na pasekách a na jejich krajích – tedy ty, které byly zvyklé být kryté masou lesa a jako samostatné vichr neustály. Vyvracejí se především smrky a modříny, borovice se lámou...

A ještě perlička k fotkám: je tam pár obrázků z populární výstavy, která je v královédvorském městském muzeu a je nazvaná Rukopis královédvorský inspirující. Výstava bude ukončena 12. 11. 2017, takže pokud by někoho zajímala, je třeba si pospíšit:))

Fotočlánek: říjen 2017 pod Zvičinou na Královéhradecku. Hrad Kost

A v době tereziánského babího léta (pár dní bez deště a s vykouknuvším sluníčkem:)) jsem si udělala výlet za růžemi a tedy i přes Sobotku k hradu Kost – a prošla se psy (zabahněným:)) Plakánkem. Takže najdete i pár fotek s modrou oblohou:))

Doufám, že vás fotky zaujmou a třeba i některé potěší. A tak se ptám – jak jste vnímali svůj říjen vy? Eh, ne každý řeší blátivý pohled na svět:))

Jo a ještě malé PS: někdy uprostřed měsíce se mi rozbil foťák v mobilu (chudák já!:)) a tak jsem vybírala z řádově menšího počtu fotek než obvykle. Poznámka pro zvídavé: rozbil se softwarově!!! Po převedení mobilu do továrního nastavení se opět vylepšil. Jenže doteď nevím, co jsem ještě nestačila nastavit – ty mobily jsou dnes opravdu celé počítače:))

Foto: Dagmar Ruščáková. Další obrázky si můžete prohlédnout níž v klikacím okénku nebo přímo zde na Rajčeti. 

 Osobní stránky autorky: www.dedenik.cz
KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !