25.10.2021 | Svátek má Beáta


Diskuse k článku

KONĚ: Jak jsem jezdila na koni (1)

Nedávno mě zaujalo téma Moje malé Waterloo. A hned se mi vybavilo téma kůň. Spousta lidí nadšeně horuje o koních, až by si jeden málem myslel, že kdo neseděl na koni, jako by nežil. Já po tom nijak zvlášť netoužila, ale rozhodla jsem se to taky zkusit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Lucka V. 19.3.2009 21:43

Re: Přístup některých majitelů

Napsalas to krásně... Taky mám za sebou dvacet let zkušeností s koňmi. Pořád si říkám, že jednou nastane doba, kdy zase zabořím nos do hřívy svého koníka, nechám se oblemcat, štípnout, šlápnout si na nohu, vynadám mu do blbečků a při společné vyjížće pak oba budeme vědět, že je nám spolu bezvadně... zatím jen vzpomínám na svoji arabslou kobylku, co se prohání po pastvinách za duhovým mostem.V

zana 19.3.2009 13:14

Re: Jsem ráda,

Renie, náramný čtení a jsem napnutá jak špagát:-)R^

zana 19.3.2009 13:11

Re: :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D

Jsou děsný, co ?;-);-D;-D

Renie 19.3.2009 12:48

Jsem ráda,

že jsem si početla i vaše zkušenosti s koníky :-) 

Dede musím poděkovat za to, že nedala na mé instrukce a fotky správně přiřadila ;-D

LENKAS. 19.3.2009 12:20

LOUK, TO JE ŠKODA. VÍM, ŽE HIPPOTERAPIE BY PRO TVOJE KYČLE MOHLA BÝT DOCELA PRIMA

 A  PĚKNĚ  PIOŠKRABKEJ  SVÝ  UŠATÝ   TORPÉHO, JU?

LENKAS. 19.3.2009 12:16

YGO, BINGÓÓ!

PODRBEJ  PĚKNĚ  TU  SVOU   FOUSATOU   HOLČIČKU, JU?

YGA 19.3.2009 12:00

Re: Moc

ALČO A LENKO - JESTLI TO NEBUDE TÍM, ŽE JSME JEDNÉ KRVE - VY I JÁ V

Alča 19.3.2009 11:35

Re: Moc

Téda, Ygo! Jaktože to víš, když jsem to nikdy nikomu neříkala?8-o

A ten můj ořech je ve věčných lovištích už desítky let...;-(

Louk 19.3.2009 11:34

Re: Jéje, vás je,

LENKO S, BOHUŽEL NE. SEDĚLA JSEM NA KONI JEN JEDNOU A TEĎ UŽ SI MUSÍM NECHAT ZAJÍT CHUŤ.

Louk 19.3.2009 11:26

Re: Jéje, vás je,

Dík, Evi V. Ono to jde docela dobře a vzájemně si vyhovujeme. Akorát Pedro je mým přičiněním spíš plebejský bahňák ;-), zrovna včera řádili s jednou ztřeštěnou labroškou v  děsný bažině 8-o, ale zatrhni jim to, když oba byli tak nadšení. Pedrův hendikep se rychle ukáže na tvrdém terénu, to si strašně rychle škrundne a sedře vršek tlapek nad drápy do krve, pak se snaží o to víc odlehčit... :-/ to je mi ho vždycky moc líto, protože má obrovskou snahu a neutuchající nadšení. Další kapitolou je zvýšená zátěž. Po buldočím reji jsme šli domů naštěstí po trávníku a on byl tak ztahanej, že se sotva držel na nohou a stále klopýtal. Což mu nezabránilo mi vzápětí zakousnout lejtko, zmeťourovi ;-P. Hlavně, že si nenechá vzít radost ze života V.

radanova 19.3.2009 10:44

Re: :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D

Petro ty jedna škodolibice;-)!!!.

Mě se mužskej dodnes posměvuje za "rozhovory s Apolenkou", když jsme si na svatební cestu věnovali týden pobytu  u jízdárny a prvně vsedli na kůň. Prý dej tomu zvířeti vědět kdo je tady šéf. Ha ha. Celý týden se mi Apolenka jen smála. Byla jak stodola a já na ní ze země bez pomoci vyhoupla jen jednou a to po pádu na záda ještě s vyraženým dechem, z toho šoku sem byla schopná vzlítnout.

Vždycky jsem koně ráda malovala a byli pro mě zosobněním romantiky, jak jinak. Umět jezdit je sen, co se asi nesplní, ale aspoň že je.

LENKA S 19.3.2009 10:34

Re: Jéje, vás je,

LOUK,  TY   JSI   DOCHÁZELA  NA  HIPPOTERAPII  KVŮLI  KYČLÍM NEBO  SE   MÝLÍM? JAKO  MALÁ  JSDEM  NA  KONI  JEZDILA, ALE   NESEDĚLA  JSM  TAM NIKDY  SAMA. ZA  MNOU V  SEDLE   SEDÁVAL  VŽDY   JEDEN  ZE   SYNŮ  NAŠICH  SKVĚLÝCH  PŘÁTEL, KTERÝ  KONĚ  OVLÁDAL. BYLA JSEM   TEHDY  JEŠTĚ   HODNĚ  MALÁ  NA  TO, ABYCH   KONĚ  MOHLA  OVLÁDAT  SAMA. A  PAMATUJU SI, ŽE  JSME  NA  NĚM  JEZDILI  DENNĚ, KDYŽ JSME    VOZILI  OBĚD     "TETĚ  A  STREJDOVI " , KTEŘÍ  PRACOVALI  NA  VZDÁLENÉM  POLI.   TO TAKY  TAKOVÝ KLIDNÝ V , MÍRNÝ  VALÁŠEK S  MOHUTNÝM  A  ŠIROKÝM HŘBETEM A   JÍZDA  NA  NĚM    BYLA  NEJNÁDHERNĚJŠÍ M POCITEM A  ZÁŽITKEM.

LENKA S 19.3.2009 10:23

Re: Moc

YGO, TYS  VYRŮSTALA  V ORRLICKOHORSKÉM PEKLE? OŘESNĚ  TAKTO  JSEM  SI HRÁLA JÁ    NA  OŘECHU,KTERÝ  UŽ  TAKY  PORAZILI. ALE   JÁ  MĚLA  JEŠTĚ   NÁHRADU- STAROU   VIŠEŇ V  SADU A TAKY  NÁDHERNÉHO   DŘEVĚNÉHO    HOUPACÍHO KONĚ  S   DOOPRAVDOVSKOU   HŘÍVOU.  MOC  MNE  MRZÍ,ŽE NETUŠÍM,  KAM SE  TA  DŘEVĚNÁ  HOUPACÍ  NÁDHERA PODĚLA. JEN    OPRAVDU VÍM, ŽE   KONĚ  PRO  SVÉ  DVA VNUKY  UDĚLAL  JEJICH  KOUZELNÝ  A  ŠIKOVNÝ  DĚDEČEK A  JÁ  HO  JEN  PODĚDILA   A  VYUŽÍVALA  KE  SKVĚLÝM A  VELICE   DIVOKÝM JÍZDÁM PO   NÁSPI. ALE  STARŠÍ  SESTŘE  JSEM  HO  NEPŮJČILA  NIKDY, JELIKOŽ  JSEM JI  NEPOVAŽOVALA  ZA  HODNU  TOHOTO ZÁŽITKU

PetraK 19.3.2009 10:23

:-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D

ženský! Vy ste se teda dneska sešly ;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D

já se tu nemůžu řehtat jako poblblá!!! Ešče, že aspoň šéf tu neníR^;-D;-D

EvaŽ 19.3.2009 10:09

Re: Jéje, vás je,

Louk, kokala jsem opožděně na Pedroníkovy fotky. Nádhera. Myslím, že bude docela v pořádku.Určitě dost na spokojený život.V

YGA 19.3.2009 9:54

Re: Moc

Pchpch - a heč heč, já je měěěěláááá - před barákem nám stál starý ořech a ty dvě spodní větve byly tak nádherně prohnuté jako sedlo koní - ten pohodlnější byl Hatátitlá. I ten vítr ve vlasech jsem měla.

Celé dětství jsem na tom ořechu prožila - další větev byla krásně rovná, a na té jsem líhávala jako černý panter a ještě jedna byla zase jako židlička. Nejprve odešel do stromového nebe Hatík - uschl a musel být ořechu amputován :-( a před pár roky celý ořech - měla jsem slzy v očích - porazili mi dětství ;-(

Emteska 19.3.2009 9:46

Re: Moc

...ano, cválající muzika a naše dětské filmové lásky VVVV, Vave, vrátila jsem se rázem o 40 let zpět !!

Maťa 19.3.2009 9:38

Jejda, kone

To je moja srdcová téma. Hlavne začiatky - tie boli všelijaké! A keď nepomáhalo už nič mne ani koňovi, trenér-vyslúžilý vojak po výkrikoch"sedíš na tom ako osa na bonbóne" švihol dlhým bičiskom a koho zasiahol,toho zasiahol - koňa alebo jazdca. Veru sa mi občas ušlo! Ale vyplatilo sa. Vychádzky v dunajských lužných lesoch, parkúry - nádhera.

Vave 19.3.2009 9:37

Moc

pěkné, těším se na pokračování R^:-)VV.

Já sama jsem jen párkrát seděla na švagrově Bleskovi, v country sedle, a bylo to moc krásné. Ale moje touha je jiná ....

Lidi, pamatujete se? Dřevěná vrzající sedadla, prach voní a třpytí se, rozhrne se opona do široka, zazní ta nezaměnitelná a nezapomenutelná muzika, modré nebe, široký obzor, a přes plátno kluše Hatátitlá a Ilči ,,, ach! VV

YGA 19.3.2009 9:37

Re: Chachacha - Rennie umí!!!

Tak mě napadá - jestli to nebyl taky Hybrálec! Vím, že jsme to hledali na mapě, kudy tudy k Bavorovu. A bylo to u Jihlavy - na tuty (myslím, že Herálec je spíš u Havl.Brodu). Šli jsme na ten ranč (či jak to tenktát nazývali) strašnou štreku od vlaku - a s náma čtyřletý špuntík, kterého jsme měli zakázané nést "za koněm" - já mu aspoň tajně nesla batůžek ;-).

Emteska 19.3.2009 9:31

Re: Chachacha - Rennie umí!!!

Já jezdila na Hybrálci, to je kousek ! Taktéž v době totality, v prváku na vysoké v Jihlavě.:-D

Emteska 19.3.2009 9:29

Přístup některých majitelů

koní je nepochopitelný. Styl škubnout otěžemi a švihnout bičíkem dost vypovídá o povaze majitele a jeho vztahu ke koním.:-( Projezdila jsem na koních víc než půl svého života, každému ze srdce přeji ten úžasný pocit, kdy se před vámi otevírá úplně jiný svět a srdce, to je v nadoblacíchVV. Není to zadarmo, stojí to čas, práci, modřiny, boule, kopance, kousance, ale hlavně spoustu lásky. Jako všechno, co má za něco stát !!VVVVVV

Louk 19.3.2009 9:11

Jéje, vás je,

kdo jste se dostali ke koníkům blíž a já vám to sprostě závidím. I když bez toho, že by mě někdo posadil na koně a udělal hyjé bych se obešla ;-P. Seděla jsem na koňském hřbetě pouze jednou, na mohutném dobráckém valachovi Leoškovi a vodili nás. Žádný vítr ve vlasech to nebyl, ale stejně jsem bulela štěstím.

YGO, to musel být fantastický čundr :-)V.  Rennie, díky za bezvadný čtivý článek, těším se na další R^V.

Matylda 19.3.2009 8:45

Tak to jsem zvědavá...

Sama jsem na koni trochu jezdila, ale talent nejsem. Jezdili jsme ke kamarádovi pomáhat na statek, kde jsme v sobotu dělali, co bylo potřeba, a v neděli jsme si půjčili koně a vyjeli ven. Po prvních instruktážních jízdách typu- tohle je krok- tohle je klus, zvedej zadek- tohle je cval, drž se- jsme jezdili s manželem sami po okolních loukách a polích a byla to nádhera.

KláraS 19.3.2009 8:25

Re: těším se

s dovolením se přilípnu...... Pustit nevyzkoušeného člověka samotného na koně je obrovská nezodpovědnost - nejen k tomu člověku, ale hlavně k tomu koni....8-o:-(

Jinak se už moc těším na pokračování :-)

Li 19.3.2009 8:04

Hmmm, na pokročování se už moc těším:-)

Za mlada jsem toho na koni najela docela dost, ale na pořádných valaších, kteří makali v lesích. Netuším jaké to je sedět v sedle, já byla vždy bez. K ohlávce jsem měla přivázaný buď provázek, nebo psí vodítko a už jsme bloudili Vysočinou :-) 

YGA 19.3.2009 8:00

Chachacha - Rennie umí!!!

Jó koně - láska od malička. Nikdy nezapomenu na čundr do Herálce, kde nám známí mých kamarádů dovolili jezdit na koních (hluboko v totáču - byla to tudíž véééélice tajná akce ;-)) - myslím, že to byl opravdu nejkrásnější čundr - spali jsme v seníku 8-o8-o! Ti lidé byli velicí dobrodruzi, že to té naší partě Hic dovolili ;-D! A byl červenec a hvězdy svítili jak o život a koně ržáli ve stájích a nebylo mi ještě ani dvacet - já chci zpátky do Herálce!!

Jediné, co po mě dcerka podědila, je láska ke koním - a u ní je navíc naplněná - tudíž koňská realita je u nás na denním pořádku.

P.s.: předpokládám, Rennie, že  je z tebe už dóst dobrý jezdec - na které fotce jsi ;-)?

Bubu 19.3.2009 8:00

hotová Šeherezáda

V nejlepším utnout, styď se, teď nebudu samou zvědavostí spát ;-)

Předpokládám, že odříkaného chleba největší krajíc, takže jezdíš. Všechny, co si troufnou na tohle zvíře vylézt a svěřit mu své kosti, obdivuju.

Sama jsem na koni seděla jednou. Bez sedla. Sedělo se mi nepohodlně, bylo to vysoko, koník byl ze mne otrávený, protože jsem nevěděla, co dělat... prostě žádný příjemný zážitek. Ale koní je u nás na vsi hodně, jedna maštal s výběhem těsně u polní cesty je na naší obvyklé procházkové trase. Koníci jsou zvědaví a přátelští a vždycky si vezmou z ruky chumáč trávy a nechají se podrbat na nose. Nosím jim jablíčka, když zbydou (od nás dostanou jen jedno, ostatní nechávám podle instrukcí v tašce pověšené na plotku). Jsou krásní, ale osedlat si je netoužím.  

EvaŽ 19.3.2009 7:18

Ty tedy umíš napínat.

Už se těším na pokračování.

Sama nejsem velký jezdec, i když jsem na koni párkrát seděla a dokonce ho i občas přesvědčila, aby dělal co chci já. Nejhorší bylo, když mě známý v jezdeckém clubu, kde jezdili military, posadil na kobylu a vyjeli se mnou na jejich cros country dráhu. Jěště že aspoň kůň věděl, co má dělat. Já se ani nestačila bát, až dodatečně;-D. No přežila jsem já i kobyla. Prý to byla ta lehčí dráha.;-P

Xerxová 19.3.2009 6:59

těším se

těším se na pokračování ;-P. A zároveň zírám 8-o - jak může někdo posadit neznámého začátečníka na koně a HYJÉEE 8-o. To se nebojí o jezdce ani o koně ?

Najezdili jsme toho s polovičkou a mlaďaskou na koních poměrně hodně - a přesto jsme všude v cizích stájích hlásili, že jsme vlastně začátečníci. V jedné stáji v podhůří Jizerek nás viděli jen jednou - nikdy více - a to když nám třem po platbě předem přivedli koně (viděli nás poprvé) a poslali nás samotné na vyjížďku do lesa !! To je tak nezodpovědné ke koním...