16.1.2021 | Svátek má Ctirad


KOČKY: Útulek Bona a kočky ze smeťáku

17.10.2007

Ale jen málokdo z vás se byl v tomto útulku osobně podívat. Útulek Bona se totiž nachází ve vesničce Kozly, kousek od České Lípy. Dopravní obslužnost je tam mizerná, když budete mít štěstí, stopnete si traktor…

V Praze je blaze, na venkově to je horší...Fenclová - útulek Bona

Provozovat útulek na venkově, kde mají lidé na kočky vyhraněný názor – "kočka je levnější varianta jedu na myši" – je úkol víc než nevděčný. Ve větších městech je situace daleko veselejší: občas se najde slušný člověk, který dá vámi vypiplané kočce nový domov, a v Praze se zájemci o kočky dokonce už ani nediví, když žádáte o příspěvek na veterinární péči. Zkuste takovou "nehoráznost" vyslovit na vsi – potenciální osvojitel se urazí: může mít přeci kolik chce koťat od sousedů a vy máte být poctěni jeho velkodušnou nabídkou, že vás chce kotěte zbavit, ale to vy ne, vy po něm chcete příspěvek na nějakou zbytečnou vakcínu a kdo to kdy viděl očkovat kočky!

Dalším problémem, se kterým se útulek Bona potýká, je skutečnost, že je široko daleko jediným zařízením pro kočky. A tak v útulku najdete řadu zvířat z 50 km vzdálené Mladé Boleslavi či 100 km vzdáleného Kolína. O stálý přísun koťat se starají také "útlocitní" majitelé nekastrovaných koček z okolí, kterým je líto koťata utopit, a tak je v útlém věku házejí přes plot útulku. Takovým lidem prostě nevysvětlíte, že je v útulku plno, ani že útulky nejsou zřizovány pro zvířata, která mají majitele.

Vedle výše jmenovaných specifik, která má útulek Bona oproti pražským útulkům a domácím depozitům, je tu pár rysů shodných. Maximální nasazení provozovatelky, minimum peněz na provoz útulku a potom vlny. O jedné z nich se chci stručně zmínit.

Vlna z Ústí

O vlnách koček po zemřelých či nemocných majitelích, které útulek "zaplaví", psala nedávno Bára Kolmanová z OS podbrdska. Jedna taková menší vlnka došplouchla před měsícem i do útulku Bona. Fenclová - byt smetiště

Majitelka devíti nekastrovaných koček a jednoho neuvěřitelného bytu byla hospitalizována a kočky uvízly v paragrafovém vakuu. Teoreticky se o ně měl postarat magistrátní útulek, tomu však chybí prostory pro kočky a v neposlední řadě také chuť jít kočky na skládku lovit a hádat se s majitelkou, až bude z nemocnice puštěna. Není divu.

Naštěstí pro kočky (jedna z nich byla blíže neurčenou dobu zavřena v přenosce v předsíni, bez jídla a vody) existují lidé, kteří se o zvířata starají ne proto, že to mají v popisu práce, ale proto, že jim na zvířatech a jejich osudu záleží. A tak se ze smetiště v bytě podařilo zachránit devět koček a kocourů, schovávajících se pod odpadky. Kočky byly silně zablešené a značně podvyživené. Dodnes patří jídlo mezi jejich největší hobby. To jsou oni, jak je trefně vypodobnila lovkyně koček se silným žaludkem, Jana Makovcová:

Představení koček

  • Zidan - černobílý bikolor (více bílé) - při odchytu krásně kličkoval - přesně jako ten fotbalista :-D
  • Zorro - černobílý (bílý nos-véčko) - nepolapitelný jako Zorro mstitel, chytla jsem ho do podběráku jako posledního, dal mi zabrat ;-)
  • Tom - bílomourek - nevěřící nedůvěřivý Tomáš, ale když se mi ho podařilo pohladit, předl
  • Nanynka - malá mourinka (4-5 měs.) - zavřená v přenosce v chodbě, milá příjemná, komunikativní, vyhublá a nenajedená :-))
  • Mimi - černobílá kočička s pihou u nosu, seděla v chodbě na přepravce s Nanynkou
  • Týna - velmi plachá bílomourinka s nádhernými velkými kulatými kukadly, jde jí ukecat na hlazení, ale chce to čas
  • Ela - mourinka-plašánek, zdrhá jen se něco šustne, pokud ji chytíš, nechá se mazlit a přede jak motůrek
  • Zuza - černá číča s krásnými ohromnými zelenými kukadly, totální plašsánek, plíží se s bříškem u země "bez nožiček", pokud ji vůbec vidíš... :-(
  • Bella - černá s bílou náprsenkou, docela v pohodě, pokud se pohybuješ pomalu, nechá tě přijít až k ní a pomazlit jí. Obézní, březí??? Špatné dýchání :-(

Kolik to bude stát

Ačkoliv by se mohlo zdát, že tím, že se kočky ze smetiště dostaly do útulku, je záležitost uzavřena, není tomu tak. Zbývá dořešit obligátní otázku "kdo to zaplatí?"

Pro představu uvádím pouze stručně výčet, jaké budou minimální náklady na veterinární ošetření těchto zvířat, aby mohla být nabídnuta do nových domovů.

3x kastrace kocour (á 500 Kč) 1500 Kč
5x kastrace kočka (á 750 Kč) 3750 Kč
9x vakcinace proti kočičím chorobám + přeočkování (á 300 + 300 Kč) 5400 Kč
9x opakované odčervení (á 100 Kč) 900 Kč
9x opakované odblešení (á 100 Kč) 900 Kč
Celkem 12450 Kč

12450 Kč je minimální částka za veterinární péči, kterou bude muset útulek vynaložit na jednu menší vlnu z Ústí. K tomu je nutné připočíst náklady na krmivo a stelivo, které budou nemalé, neb ústecké kočky žerou jak o život. A to doslova.

Pokud byste rádi přispěli na bohulibý účel, tedy na veterinární péči o devět zanedbaných koček z Ústí nad Labem, můžete poslat libovolně velkou částku na účet číslo 190128768/0300, variabilní symbol 763825 (smeťák, vlastně smeták na klávesnici mobilního telefonu). Dary jsou ve smyslu zákona č. 586/1992 Sb. o daních odečitatelné z daňového základu a potvrzení pro finanční úřad vám rádi vystavíme.

 

Fenclová - Zidane

Zuzana Fenclová