24.4.2024 | Svátek má Jiří


KOČKY: O mých kočičkách

27.1.2009

První kocour

Klasika - přivezla jsem si ho jako dítě z prázdnin u tety. Byl to kříženec siamské kočky s čímsi obecným, ale měl modré oči a zalomený ocásek. Jména se tehdy kočkám nedávala, prostě to byl kocour. Pamatuji si, že páníčci čistokrevné siamské matky nás nabádali, že musí mít jednou denně syrové maso. Valová - Vendelín

Bydleli jsme v domku na vesnici a tak to byl venkovní kocour. Možná díky té syrové stravě z něj vyrostl dravec. Velký a štíhlý, pohyby jak panter, sedával na sloupku u vrat a hlídal dům spolehlivěji než pes. Ale hlavně měl SEX APPEAL. Nemusel běhat za kočkami - kočky z celé vesnice běhaly za ním, takže zvukomalebné koncerty kočičí lásky jsme měli přímo pod okny.

Jeho početné potomstvo se dalo poznat podle stavby těla a pohybů. Pochopitelně místní kocouři ho nenáviděli a náš dravec přicházel domů s četnými šrámy z vítězných bitek. Tehdy jsem pochopila v praxi, co to znamená "lízat si rány".

Moc se s námi nemazlil. Když měl blbou náladu, dal to okolí náležitě najevo. Museli jsme si pořídit zásobu jódové tinktury a náplasti. V neděli, když jsem musela pracně ustlat parádní přehoz na postele, počkal si na moje závěrečné úlevné vydechnutí a až pak na něj vyskočil na dopolední zdřímnutí. Když jsem ho chtěla vyhnat, skočil se pohoupat na záclony.

Chudák, nepřežil ani jednu sezónu. On taky náruživě lovil a nerespektoval cizí revíry. Nevím přesně proč, možná to nevěděli ani moji rodiče, ale prý ho někdo zastřelil. Že by lovil i něco většího než myši? No byl to takový bohatýr - krátký, ale bouřlivý život, málo přátel, harém koček, houfy potomků, rychlý konec. Dnes by se chtělo říct "akční hrdina".

2. Filípek

To už jsem bydlela se synem v centru Prahy. Jednou na procházce slyšíme šílené kotěcí mňoukání, nejdříve jsme mysleli, že to naříká malé dítě. To se nedalo vydržet - hledali jsme dlouho, až jsme našli mrňavé koťátko na pneumatice pod blatníkem auta. Obyčejný moureček to byl. Podívali jsme se s Martinem na sebe a oběma nám bylo jasné, že ho tam nemůžeme nechat.

Dostal jméno Filip - náhodou jsme se strefili do pohlaví. Tehdy ještě nebyly kočičí konzervy ani granule, natož stelivo. Jako záchod dostal starý pekáč a do něho jsme mu nosili písek z dětského pískoviště. Můj synek mu dal na židli krabici a naučil ho jíst s námi u stolu. Z talíře samozřejmě. Jedl to, co my, tedy spíš maso, přílohy zrovna nemusel.

Když dostal maso a rýži, zbaštil masíčko a dost. Neměla jsem ponětí o kočičím zažívání a naivně jsem prohlásila "když můžeme rýži my lidi, tak kocour musí taky". Vzdali jsme to po 2 dnech, kocour by asi vydržel hladovku déle. Ale radostně využíval zhubnutí, vyskočil na skříně 2,5 metru vysoké a koukal na nás pěkně shora.

Když jsem otevřela okno, jen se mihl ocas a už byl za oknem na takové té podestě, co obíhá okolo činžáku - ve 4. patře ovšem. Pod okny pulzovala Legerovka (pro mimopražské - magistrála těsně před Nuselským mostem), na ní proudy aut a nad tím špacíroval Filip. Občas mi ho přinesli sousedi, kteří také větrali, a Filip k nim zaskočil oknem na návštěvu.

O prázdninách odjel Martin na tábor a já s Filípkem osaměla. Bylo tehdy šílené vedro, vzduch rozpálený a nehybný. Nechala jsem otevřené dveře na chodbu a po chvíli zjistila, že Filip zmizel. Hledala jsem ho v celém baráku, ve sklepě, po celém náměstí, kocour nikde. Dodnes netuším, kam mohl zmizet.

Jenže synek v každém dopise pozdravoval Filipa a už se ho nemohl dočkat. A já mu zpátky v dopisech lhala a vymýšlela, co kocour provádí. Po 14 dnech začalo být zle, blížil se synův návrat. V poslední chvíli pomohla kolegyně v práci, věděla o volném kocourkovi někde na vesnici.

Měla jsem štěstí - Macíček vypadal jako Filipův klon, teď ho ještě fofrem za 24 hodin navyknout na nový domov a hlavně - na nové jméno! Celý den jsem na něho volala Filipe, Filipe, dokud nezapomněl na Macíčka.

Povedlo se. Synek se šťastně shledal s Filipem, pochválil mě, jak jsem se o něho starala a jak vyrostl. Pravda, na konci prázdnin jsme ho stejně museli odvézt k prarodičům na vesnici, kde taky moc dlouho nedožil - chytil nakažlivý zánět očí a museli ho utratit. Typický osud venkovského kocoura v dávnověku. Doufám, že po sobě zanechal nějaká koťata.

POINTA

K náhradnímu Filipovi jsem se synovi přiznala, když mu (synovi) bylo 40 let. Přisámbůh, že se v jeho chlapských očích cosi zalesklo a chvíli nemluvil.

Foto: jeden ze současných kočičích vládců domácnosti - Vendelín:))

Jana Valová



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !