17.1.2022 | Svátek má Drahoslav


KOČKY: Nešťastný kocouří ocásek

4.4.2006 22:18

Když ho před lety obhájil před zlotřilým křečkem a dorostl na mocného kocoura přestěhoval se na letní chalupářský byt. První dva víkendy strávil zašitý pod postelí, kde v šerém koutku přemýšlel o nespravedlnosti svého bezdomoveckého osudu. Pak odhalil existenci stodoly a hned nato rákosový ráj za potokem. Nakonec chodil dvakrát za den zkontrolovat misky na okně a na terase a za odměnu nám před ložnici každou noc donesl jednu nebo dvě myšky. Koček

Jak si kolem domu zvykal, rozšiřoval i svůj akční rádius. Když jsme kopali na zahradě přicházel se nám otřít o nohy, aby vysvětlil, že má strašně, ale strašně moc práce a zase mizel v rákosí nebo pod vraty stodoly. Tak to šlo celý červen a půlku července. Proto mě překvapilo, když jeden večer přišel už na zprávy. Usadil se v křesle a vydržel tam skoro do jedenácti. Pak odběhl po své noční práci.

Další den se objevil už dopoledne a já nevěřila vlastním očím. Ještě nikdy jsem neviděla kočku, které by ocásek visel dolů. Ne jako kočka, která nervózně mrská chvostem, když se celá soustředí na plížení a lov, spíš jako koňské žíně, které se pohybují jen v důsledku pohybu zbytku těla. Sledovali jsme ho celý den. Ráno milánka nacpali do bedničky a odvezli k veterináři. To už bylo vidět, že ocásek má kousek za zadečkem oteklý a bezvládný. Domnívali jsme se, že zlomený.

Veterinář kocoura prohlédl. Požádal nás, ať ho podržíme a jehlou do otoku píchl. Dál jsem operaci nesledovala. Musela jsem se věnovat kocouřím prackám a své touze svalit se na zem.

Pak jsem jen pozorovala, jak Koček dostal do kožichu asi milión injekcí a jelo se zpět na chatu. Kocour po nenáviděném transportu ani nešel trucovat do stodoly. Hned večer se usadil na svém spacím křesle a usnul.

Někdy kolem druhé jsem se probudila. Natáhla jsem nohu a do něčeho narazila. Kocour. Zavrtěla jsem prsty a nic. Zvíře, které při jakémkoli pokusu o silnější nádech, nedejbože o převalení se pod peřinou odcházelo se zhnuseným výrazem ze společné postele se teď ani nepohnulo.

Mám v posteli MRTVOU kočku !

V ten moment jsem vyskočila naležato půl metru do výšky, smotala se na polštář a rozsvítila. Kocour ležel natažený podél pelesti a viditelně nedýchal. Opatrně jsem do něho rýpla bačkorou. Aniž by otevřel oči přeložil si bradičku z jedné tlapky na druhou, slastně vzdychl a spal dál.

Ulevilo se mi. Sdílet postel s kočkou, která není mrtvá, mi nevadí. Ráno jsme do kocoura nacpali první prášek, další den znovu a kocour spal míň a míň a ocásek nosil stále výš. Den před kontrolou Koček přeplivl tabletkou půl předsíně. Byl zdravý.

Nevíme, co se mu tenkrát stalo. Domníváme se, že byl navštívit farmu na kuřátka a malé kačenky na druhém konci ulice. A majitel měl proti jeho návštěvám námitky, které vyjádřil brokovnicí. Možná je příčina prozaičtější, kdo ví.

Doufám, že letos si bude dávat pozor.

Rita KubelováKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více...
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !