28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

KOČKY: Neškodná dieta?

Mým námětem je úroveň služeb veterinárních ordinací pro malá zvířata, které zneužívají často citového vztahu k psu, kočce apod. V posledních dnech se mi stal následující případ.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Dominik 21.1.2009 10:10

Jsem veterinář

jsem veterinář a k článku mohu dodat, že jsou k dispozici jak granule s rozpouštěcím účinkem (jejich podávání je časově omezeno na řádově týdny až měsíce), ale stejní výrobci dodávají i tzv udržovací diety vhodné k dlouhodobému užívání. Cenou se prakticky neliší. Proto považuji finanční motivaci za zavádějcí. Kolegyně by stejně dobře vydělávala i na udržovací dietě. Pokud by Vás pozvala na kontrolu a laboratorní vyšetření krve, nebo na usg vyšetření ledvin, vydělala by logicky víc. Z tohoto titulu mi článek přijde zavádějící.

asmara 14.4.2006 10:35

podobná zkušenost

Mám podobnou zkušenost s veterinářem z nové kliniky v Moravské ulici v Nuslích.

Loni začala být má 12-ti letá fenka unavená a apatická,navštívili jsme tedy veta.Dlouhá léta jsem chodila jen  na očkování,protože náš vořech jen kypěl zdravím,neměla jsem stálého veterináře a zvolila jsem nejblíže svému bydlišti.Pan doktor,psa podrobně proklepal,poslechl,neudělal ale žádné testy a dozvěděla jsem se,že pes je zdravý,je třeba jen přejít na seniorskou stravu.Tuto dietu mohu samozřejmě kupovat u něho v ordinaci a měsíčně se bude jednat o částku zhruba 2000,.korun.Trochu mne to zaskočilo a chtěla jsem vědět,zda existuje nějaká alternativa.Pan doktor neochotně pravil,že ano,ale ta jeho je nejlepší atd...Odcházela jsem s tím,že zkusím nějakou komerční stravu Light a pokud se to nezlepší,začnu brát tu jeho.Sledoval mě dost otráveným pohledem.....Jinak ale diagnozu OD OKA trefil,pejska se opravdu zlepšila po seniorské stravě,ale po tomto zážitku už mě tam nikdo neuvidí.

PVc 11.4.2006 14:55

k otázce vydělávání na důchodcích

Jednou jsem při venčení našeho kříženečka (toho času jsem dočasně přebývala na jednom sídlišti) potkala paní důchodového věku taktéž s jakýmsi roztomilým křížencem. Ten můj si vesele pobíhal, občas se zastavil u fenčí značky a co bych lhala, i sem tam ochutnal. A paní na mě vyděšeně volala, jak ho můžu nechat, že mi umře. A pak jsem se dozvěděla, že jí veterinář dlouho léčil (a dost draze) psa na to, že olízl kapičku po háravce a málem umřel. Pokusila jsem se sice paní vysvětlit, že to je nesmysl, ale myslím, že paní i nadále bude vrážet zlodějskému veterináři peníze, než by přišla o svého možná jediného přítele. Musím se přiznat, že dovědět se jméno dotyčného, tak bych mohla provést něco, čeho bych třeba litovala. A věřím, že takových je víc.

Lucka 11.4.2006 13:04

Je mi záhadou,

proč paní doktorka poradila dávat druhé kočce tu samou dietu...zvlášť pokud jí neviděla a neudělala jí vyšetření, ze kterých by vyplývalo, že kočička má stejný problém, který se jen zatím klinicky neprojevil... Ale zajímalo by mě, co to bylo za značku granulí, když se o nich říká, že je můžete dávat jen několik měsíců?!! Normálně jsou tyto VETERINÁRNÍ DIETY určeny pro NEMOCNÁ zvířata a jsou na předpis, takže je dostanete jen u veterináře (příp. ve zverexu, pokud máte předpis od veta). A doba podávání záleží na problému, který zvíře trápí.. může to být otázka půl roku ale také celoživotního podávání... Třináct let je na kočku velice slušný věk a chronické renální selhání bývá v takto pokročilém věku velice časté a projevuje se i u koček (a psů) mnohem mladších (pokud jsou na "domácí stravě od stolu", tak to může být klidně už v šesti nebo sedmi letech!!!). Určitě se nedá dělat rozbor situace z jednoho článku, ale dle problémům kocourka v sedmi letech a jeho onemocnění ve třinácti letech bych spíš soudila, že mu dieta pomohla a významně mu prodloužila život...

Nezapomeňte, že ani my ani naši miláčci nejsou nesmrtelní a jednou od nás prostě odejdou...

black pug 11.4.2006 17:10

Re: Je mi záhadou,

Rozhodně souhlasím.Antistruivitová dieta slouží (alespoň u psa) k okyselení moče,která je jinak narozdíl od lidí poměrně alkalická a může to vést k tvorbě struvitových kamenů  (tuším,že se jedná o fosforečnan hořečnatomanný)v močovém měchýři - u lidí se struvitové kameny téměř netvoří.V tom nejdramatičtějším případě se to projeví tak,že se drobný kamínek zasekne v močové trubici a pejsek přestane moči.Sami jsme to zažli a není to legrace.Východiskem byla operace a vytvoření umělého vyústění močové trubice.Nyní jsme několik let na antistruvitové dietě Hill´s a zatím bez problémů.Jeden problém tu ale je vlastně je.Jak mám udržet na dietě jen jednoho psa,když ti ostatní dva chtějí právě to co má ten první?

black pug 11.4.2006 17:12

Re: Re: Je mi záhadou,

Když je ruka rychlejší než myšlenka:správně fosforečnan hořečnatoamonný.

Jana 11.4.2006 9:07

Veterina

My máme také našeho veterináře a věříme mu. Byli jsme na několika veterinách, jednou musel pesan být kvůli jaterním testům a krvácení z nosu tak půl roku na dietě Hills, pak jak se spravil tak jsem najeli na normální granule a taky střídám ty dobré značky. K našemu současnému veterináři jsme přešli protože je to rodinný známý a není problém zajít za ním třeba v 8 večer. Zrovan teď jsem řešilaproblém že se mi pudlítko občas počůralo či spíše náhle vyčůralo. Dělali jsem moč, hlídala jsem kdy se to stává, nakonec jsme se domluvili na ultrazvuku protože je nejlepší to zkontrolovat a pro psa je to bezpečné a bez nepříjemností. Naštěstí vše OK, prý je to nervového původu dkyž se raduje či tak, takže zatím to budu hlídat a psát si, co a kdy. Prý na to existuje medikace, ale je zbytečné ji podávat pokud je to spíše nárazové a výjimečné (3-4x do měsíce to skutečně není moc). Má i přehled o nových rpeparátech a taky má cost kolegů se kterými se v případě potřeby poradí. Ultrazvuk byl pro vyloučení kamenů či čehokoliv jiného a horšího, bylo lepší to prohédnout než dumat. Žádné stanovování diagnóz ode dveří a zbytečné diety a medikace.

Petra. 10.4.2006 15:12

Ordinace v Maďarské

Chci se zastat ordinace v Maďarské, protože my tam s našima retrívříma holkama chodíme dlouhá léta a nikdy jsem se nesetkali s jakýmkoliv náznakem snahy nám prodávat to nejdražší bez ohledu na dopad. Naopak, všechny tři veterinářky jsou velmi velmi pečlivé a stav zvířete vždycky posuzují dost zevrubně. Celý příběh mi připadá trochu podivný. Také si myslím, že věk 13 let u kocoura, nemocného na ledviny, je dost pokročilý. Tudíž mu podávaná dieta pravděpodobně opravdu pomohla. Proč ji autor dával i zdravé kočce, ví asi jen on sám.

Laďka 10.4.2006 12:50

Nejen postupy, ale i zájmy veterinářů jsou různé.

My máme už léta moc hodného pana doktora Šívaru. Z toho tedy nebude nikdy veterinář boháč, ale zato vím naprosto přesně, že má zájem všem, kdo k němu přijdou, pomoci. Také je v širém okolí bezkonkurenčně nejlevnější, co se týká operačních zákroků a byla jsem několikrát svědkem, že nechává majitelům vybrat - obvykle se slovy: "Tohle stojí pět stovek a je to účinné, ale moje zkušenost s tímhle za stovku je, že to funguje stejně, takže co si vyberete?" Nedávno nám řekl, že se začíná pomalu chystat do důchodu a tak se bojím, že budeme hodně pracně hledat, až opravdu skončí.

Kačer 10.4.2006 12:18

Přístupy veterinářů jsou různé.

Než jsem začala chodit ke kamarádovi, který pracuje jako veterinární asistent, vyzkoušela jsem dost veterinářů a s nevalnými výsledky. Andule bylo asi 10 měsíců a začala ztrácet srst, byl na ní dost smutný pohled. Tenkrát jsem zašla do nejbližší ordinace v Liliové ulici. Paní doktorka od dveří prohlásila, že Anča má prašivinu, dala mi do ruky 2 lahve s roztokem, ve kterém jsem měla pséku vykoupat. Stalo se, i když mne to trochu udivilo, jak rychle paní doktorka diagnostikovala demodex. Anča vylisala ještě víc, navíc se jí udělaly ošklivé červené, mokvavé skvrny!

Běžela jsem na veterinu, paní doktorka prohlásila, že to vypadá na něco jiného a dala mi 6 tablet antibiotik či čeho zaplatila jsem 580,- korun. Bez výsledku! Po třetí jsem si vydupala laboratorní vyšetření, kde zjistili, že Anča má stafilokoka a navíc je silný alergik. Takže byla nasazena kůra, přišlo mi to cca na 10,000,- na konci léčení se Anča zbavila těch skvrn, nicméně srst ne a  ne dorůst. Vykašlala jsem se na pí doktorku a vzala jsem Anču ke kamarádovi, během měsíce začala zarůstat, sice do ní naprali spoustu injekcí, ale pomohlo to. Teď je bez problémů, čas od času začne pelichat, takže jedeme na injekci, a má dietku.

Nechápu jednu věc, když nevím co pejskovi je, tak udělám veškerá vyšetření, nebo pošlu za specialistou. "Léčit" metodou pokus-omyl se nedá. Naštěstí svému veterináři plně důvěřuji a zatím mně nikdy nezklamal, navíc má opravdu pěkný vztah ke všem svým pacientům a tak by to mělo být všude!

Apina 10.4.2006 13:02

Re: Přístupy veterinářů jsou různé.

Pamatuji se, že jsme nechali kastrovat naši kočku právě v Liliové ulici cca před 10 lety, což o to, přežila bez následků, ale první noc hrozně naříkala a napůl přišla, napůl se připotácela za mou maminkou asi v naději, že jí pomůže (naše kočky nám opravdu věří, a když se něco děje, přijdou si pro pomoc), takže jsme volali paní doktorce. Ta řekla, že je to po ketaminu normální, že mají halucinace a že to přejde. No, nakonce to přešlo, ale ten přístup mi přišel dost divný. Nevím, proč by zvířata po zákroku ještě měla trpět halucinacemi. Podle mě měla asi dost bolesti a asi by se hodilo alespoň první noc něco proti bolesti. Celý ten první týden byl dost hrozný. Jestli je naše kočka tak citlivá nebo to nebylo úplně dobře udělané, nevím. Jenom od té doby má kočka na bříšku bouličku. Od té doby jsme tam také nebyli a léčí nás venkovský veterinář, ale řekla bych, že celkem dobře, jen vybavení nemá nejlepší, dělá totiž více velká zvířata.

Jinak teď si děláme starosti o kocourka, v poslední době  najednou v noci dělá krvavé šmouhy na svém prostěradle, máme podezření, že je to z konečníku, ale nepřišel mi nějaký divný. Jinak žere dobře, má lesklou srst a je veselý ... můžou mít kočky hemeroidy nebo se máme obávat nejhoršího?? V každém případě ho prohlédnout necháme, stejně je čas je naočkovat.

Kačer 10.4.2006 13:42

Re: Re: Přístupy veterinářů jsou různé.

Na tu Liliovou ulici jsem slyšela dost stížností :-( Pochopitelně až po tom, co jsem tam přestala chodit.

Jinak s těmi hemeroidy, to byste asi viděla, kdyby je měl, zvednout ocásek a nakouknout (já toho o kočičkách opravdu vím pramálo). Ale pokud má čistou stolici, bez krve, tak by to nemělo mít nic společného se zadečkem. Budu držet palce R^

Zdena bez psa 10.4.2006 14:45

Re: Re: Re: Přístupy veterinářů jsou různé.

Pokud chodí čičin ven, tak ten bobek VŽDY diskrétně zahrabe a objevíte ho jen při okopávání jahod. :-) Zkuste mu servírovat jogurt, nebo bifi mléko. třeba má zácpu. Ale určitě bych s ním pádila k vetovi.  Musím se Kačere trochu chechtat té diagnóze ode dveří, protože mám o 10 let mladší kamarádku, která fňuká nad bolavým ramenem. Tak jsem ji vyprovokovala, aby navštívila dochtorku. Když tam konečně přišla, pí. dochtorka ji zrentgenovala očima ještě mezi dveřma a přes bundu a měla hotovo. Regma. Napsala prášečky a hotovo. Když se účinek nedostavil, šla pacientka ještě jednou. Pí. dochtorka ani nekoukla na minulý zápis a povídá:"Jasně, to jsi měla přijít dřív, to je artróza. Zase se k ní kamarádka nedostala ani na 2 m. Tak jsem už byla velmi hlasitá a poslala jsem nešťastnici konečně k odborníkovi. No, odborníkovi, on to byl vlastně žabař, protože si netrofl stanovit diagnózu bez laboratože a rentgenu a dalšího podrobného vyšetření. 8-o:-).

Kočka 10.4.2006 15:33

Re: Re: Přístupy veterinářů jsou různé.

Aby také neměl potíže s čuráním, nechte mu vyšetřit moč.

Apina 10.4.2006 16:12

Re: Re: Re: Přístupy veterinářů jsou různé.

Milá Kočko, i Zdeno bez psa, díky za všechny rady, což o to, já bych k vetovi pálila už asi dávno, ale zatím o nich rozhoduje maminka a pokud to půjde vydržet, chce jít k tomu našemu veterináři, kterému důvěřuje, ale zatím jsou v Praze a čekají na lepší počasí. Tak to vypadá na týden po velikonocích. Já plaším mnohem více, ale maminka je velmi silná osobnost a nemůžu jednat proti ní, tedy alespoň pokud nevidím, že by čičinovi bylo nějak zle, což není. Tak jsem z ní alespoň vyrazila slib, že určitě bude kontrola a vyšetření a že panu doktorovi všechno pěkně poví. Kocourek až na tyhle příznaky totiž vypadá opravdu v pohodě, a my jsme stejně rozhodnuti ho nenechat trápit nějakou nepříjemnou léčbou s diskutabilním koncem. To ho raději necháme žít do momentu, kdy bude mít ještě ze života radost , třeba i s nějakou podpůrnou léčbou a pak se mu pomůže, aby hlavně neměl bolesti, no těžko se to píše. Zatím jsou čičiny v bytě, na bobečky vidíme, ale je těžké určit, od které čičiny přesně jsou - máme dvě. Nicméně alespoň předevčírem byly oba pěkné, včera mi jeden přišel nějaký řídký (maminka chytila nějakou virózu, tak péči o ten opačný konec metabolismu obstarávám já), krve ve stolici jsem si nevšimla a to jsem se projistotu dívala. Dírku pod ocáskem pokládá za své intimní partie a není legrace ji zkontrolovat. Jogurtíček kocourek rád, nejraději olízat z prstu a také taveňáček. O papání jeví zájem převeliký. S maminkou snídají společně. Od jara jsou kočky obvykle na letním bytě s volným výběhem. Vyšetřit moč - tady je zásadní problém, jak ji chytit, když nemají kočkolit - bentonit, jsou ochotny si třeba nechat puknout měchýř, ale pak jdou někam do kouta. Dokážou nečůrat více než 24 hodin. Ještě jsem uvažovala, že to může být nějaká dodatečná reakce na stres, nedávno jsme se stěhovali, snášeli to špatně oba, ale kocourek úplně mimořádně. Třes, bušíci srdce, provazce slin mu kanuly z tlamičky, kočička se uklidnila celkem brzy, ale on tři dny proplakal 

Kočka 11.4.2006 10:12

Re: Re: Re: Re: Přístupy veterinářů jsou různé.

Ale pozor, ono je to něco podobného jako u lidí, představte si, že máte třeba žlučníkový kámen, jenže o něm nevíte, jenže pak se stane, že se nějak pohne a to se potom začnou dít věci. Moje kočïčka také neměla žádné problémy, vůbec by mě nenapadlo, že budeme muset letět na pohotovost.

Jana Bu. 11.4.2006 16:16

Re: Re: Přístupy veterinářů jsou různé.

Pozor, co bylo před deseti lety nemusí být teď - to všeobecně. A konkrétně v Liliové nechávám kastrovat za rok min. 20 - 30 koček (útulkové depozitum), nikdy nebyly komplikace, kočičky jsou po cca jedné - dvou hodinách probrané, večer se jim přestanou motat nohy a nejpozději druhý den pijí a jí. Jen pár koček trochu stávkovalo s pohybem, ale to je dáno "košilkou". Takže ohledně kastrací naopak mohu jen doporučit, málokomu se to podaří odzkoušet na tak velkém "vzorku".

Jana 10.4.2006 8:40

kastrace a urologické problémy

Ze všeho toho, co jsem doposud přečetla vyplývá, že potíže s kameny a pískem v močových cestách se týkají pouze kastrovaných kocourů, a to proto, že tito jsou KASTROVANÍ PŘÍLIŠ BRZY. Kastrace u kocourů by neměla  být provedena dříve než po dosažení pohlavní dospělosti, což je cca v jednom roce života. Problém je v tom, že pohlavně dospělý kocour začíná značkovat okolí, což je velice nepříjemné. Proč až tak pozdě? Aby byly plně vyvinuty právě močové cesty. Kastrací se jejich růst zastaví a jejich průměr tak zůstane malý. Kocouři mají všeobecně sklony pro tvorbu písku v močových cestách, takže když je průměr močovodu úzký, snadno se ucpe a dělá to pak problémy. Bohužel spousta veterinářů vyhoví přání majitele a provede kastraci, aniž by ho informovali o dalších (a vysoce pravděpodobných) následcích.

Jana Bu. 10.4.2006 9:23

Re: kastrace a urologické problémy

Nemáte pravdu, že by se urologické problémy a ledvinové problémy týkaly jen kastrovaných kocourů. Absolutně ne. Znám chovatele, kde to trápí chovné kocoury, znám kočky útulkové, kde nekastrovaní kocouři po příchodu měli problémy s ledvinami a td. Prostě rovnice kastrace = struvity neplatí.

Kočka 10.4.2006 9:29

Re: kastrace a urologické problémy

Není tomu tak, nejen kocouři ale i kočky trpí tímto problémem, moje byla kastrovaná přibližně v 1 roce a také dávám dietu. Proto bych ráda věděla jaká značka to byla.

dino 19.4.2006 11:47

Re: Re: kastrace a urologické problémy

Jen malá připomínka - nikdo tu myslím netvrdil, že nekastrovaná zvířata nemohou mít potíže s ledvinami. Platí jen, že ta kastrovaná je mají častěji a vážnější. A jak už tu kdosi říkal, především ta  kastrovaná před úplnou dospělostí, což např. u dlouhosrstých plemen vůbec nemusí být 1 rok, ale klidně i dva...

Zdena bez psa 10.4.2006 8:06

A jsme zase u toho.

Nemám možnost udělat průzkum, ale spojení kastrovaný kocour - urologické problémy (zejména kameny) je tak časté, že tu musí být spojitost. Co se týká tržního jednání veterinářů a i humánních lékařů je to někdy do očí bijící. Prostě se musíme chovat taky tržně a být "furt ve střehu". Ne, nechci si dělat legraci z Vašeho pocitu, že jste v dobré víře čičinám ubližoval. Já dospěla ke střídání. Jak značek konzerv, tak i doma vařeného. Oni totiž miláškové jsou ochotni si zvyknout na jednu značku a já potom narazím na mezeru v zásobování :-(. Přece se nenechám peskovat za nedostatky ve stravování. Mám dotaz. Kam jste v Čelákovicích šel k veterináři? A jaké zkušenosti s ním máte?  Díky  Z.

Bláža 10.4.2006 8:14

Re: A jsme zase u toho.

Zdeno a myslíte, že se to týká jen kastrovaných kocourů, nebo i koček?

Rpuť 10.4.2006 8:54

Blážo, nechávala jsem vždycky kastrovat všechny kočky a tenhle problém nikdy nenastal.

Myslím, že je to tak, že to skutečně chce kastrovat jak kocoury, tak kočky, až když jsou zralí a plně vyvinutí.

Zdena 10.4.2006 8:02

kočíčí dieta - jen pro nemocného!!!!

Náš kocour měl před cca 4 lety také akutní problém se zástavou močení a kamínky a pískem v močových cestách. Najeli jsme na C/D diet Feline od Hill´s, suché krmení, používáme dosud. Prý už nikdy na normánlí stravu nepřejdeme. Bez problémů - ale je to vhodné jen pro toto konkrétní zvíře, ne pro jakékoliv jiné zdravé zvíře.

 Chtěli jsme si původně vzít ještě jedno kotě ke stárnoucímu kocourovi, ale protože jsme nedokázali technicky vymyslet, jak to udělat, aby měli každý svou oddělenou misku a aby nový přírůstek do rodiny nežral to, co by pro něj bylo škodlivé ( a zároveň aby kocour dietář nežral to, co nesmí), nevzali jsme si ho.

Pak přišel pes a kocour se s miskou přestěhoval na kuchyňskou llinku a do polic, kam pes nedosáhne - právě proto, aby pes neužíral kočičí dietní granule a aby si neublížil. 

Fakt se divím, že Vám někdo z odborníků doporučil, abyste dietním krmivem krmil i zdravé zvíře. Když jsme se rozhodovali o tom, zda další kotě přibrat nebo nepřibrat, konzultovali jsme právě ten problém s dietním- nedietním krmením jak u "našeho" běžného pana veterináře, tak na klinice v Praze 4 - Libuši, ul. Na Šejdru a výsledek byl v obou případech stejný: zdravé zvíře se nesmí stravovat dietou, protože by mu to uškodilo.

Blanka 10.4.2006 7:38

Veterinári

My máme šťastie, my máme "rodinného veterinára". S manželom sa poznajú od detstva, spolu začínali s kynológiou a manželove psi boli jeho prvými pacientami. A okrem toho, on má tie zvieratká skutočne rád, má prístup, aký som dávno nevidela. A kľud Angličana (čo je pri našich straštiprdlách dosť dôležitá vlastnosť).

Ináč, my máme veterinárov "zakategorizovaných": k jednému sa ide, keď sú problémy so srsťou, k inému ak s labkami, k inému ak s črievkami či bruškom. A nikdy nie naopak. Samozrejme, že popri tom využívame k overeniu aj iné zdroje, hlavne JPP (Jeden Psíčkar Povedal).

Bláža 10.4.2006 7:24

Je to hrozné,

ale jak poznat dobrého veterináře? Na doporučení jiných majitelů zvířat? Na základě vlastního dojmu a pocitu? Bohužel se na ně spoléhat musíme, když nám nic jiného nezbývá, ale člověk aby byl i v dnešní době sám polovičním lékařem a hlídal si všechny postupy (platí i u léčení lidí) a byl stále ve střehu.......

Rpuť 10.4.2006 6:18

Nejsem ani veterinář, ani biolog - ale konzervám nevěřím...zásadně.

A čtu příbalové letáky....taky zásadně. Mělo by to tam být uvedeno. Není-li leták, hodím dotyčnou konzervu do koše. Dieta rozpouštějící kameny není určena pro běžnou výživu jaksi automaticky - aspoň podle mne.

Jiná věc je, že i veterináři jsou jen lidé a snaží se vydělat - často ne zcela eticky. Nebo si prostě ten leták sami nepřečtou a vezmou jen na vědomí, co jim řekl agent. Takže zásadně platí ověřovat, prověřovat...nevěřit doslova. Nejen u veterinářů!

dino 19.4.2006 11:43

Re: Nejsem ani veterinář, ani biolog - ale konzervám nevěřím...zásadně.

Pravda pravdoucí. Jsem biolog a kočičář a ověřuji nejen na letáku, ale i na základě svých (snad školou daných) představ o fungování zvířecího metabolismu. A cosi mi říká, že např. antibiotika (ač účinně léčí) asi taky není dobré brát preventivně, že. Čímž si nedělám legraci z autora a naprosto chápu, že jest rozmrzen - komu jinému už věřit, ne-li vlastnímu "vetovi"? Kocoury kastrované nemám, čímž odpadá jedno dost významné riziko, protože ti kastrovaní (hlavně moc brzy) jsou náchylní k selhávání ledvin podstatně víc než ti "úplní". Ještě ani jeden můj domácí tygr neodešel na selhání ledvin a všichni se dožili víc než 15 let (až na jednoho, ale ten je omluven, protože ho přejel vlak). Tak snad tolik chyb nedělám... Krásný den, mňaauu