27.10.2021 | Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe


KOČKY: Neškodná dieta?

10.4.2006 21:17

Mám (vlastně jsem měl) dvě kočky domácí, celá rodina se o ně starala. Ve věku okolo 7 let (v roce 1999) měl kastrovaný kocour silné potíže s močovými kameny (struvity). Navštívil jsem tehdy mému bydlišti blízkou ordinaci MVDr. Riedlové, Maďarská 3 Praha 6, která ochotně problém vyřešila a začala mne zásobovat dietou rozpouštěcí struvitové kameny.

Výsledky byly velmi uspokojivé, přestože se nejednalo o malou částku okolo 500 - 600 Kč měsíčně, rád jsem ji nakupoval a byl jsem ujišťován, že kupuji nejzdravější krmení pro kočky z dovozu a že ho rozhodně nemám střídat s jiným krmení. Aby se kameny neopakovaly je to prý naprostá nutnost.

Bylo mi to dokonce doporučeno i pro zcela druhou naprosto zdravou kočku. Protože jsem vědecký a pedagogický pracovník ČZU v Suchdole, který se celý život zabývá biologickými objekty, během celých 7 let jsem se opakovaně důrazně ptal, zda tato dieta není škodlivá nebo návyková při dlouhodobém podávání, když žádné potíže nebyly.

Byl jsem opakovaně všemi střídajícími se veterináři ujišťován, že kupuji to nejlepší pro obě kočky, že se dožijí vysokého věku. Plnil jsem vše do puntíku a bez jakéhokoliv dokladu jsem postupně zaplatil (a rád) přes 45 000 Kč s vědomím, že kočkám dělám to nejlepší. Občas mně bylo nabídnuti zpestření ve formě konzerviček, taštiček (zase dražší) a já kupoval a to dokonce i tehdy, kdy jsem se přestěhoval na okres Praha - východ.

Celou dobu jsem byl spokojen a v ordinaci dobře znám. Nikdy jsem však nebyl ani slovem upozorněn nebo požádán na to abych kočku přivedl ke kontrole. Později jsem již očkoval v novém bydlišti.

Před několika týdny došlo ke zhoršení zdravotního stavu kocoura (již 13letého) a musel jsem navštívil rychle nejbližší veterinární ordinaci v Čelákovicích. Po provedených vyšetření byla zjištěny naprostá nedostatečnost ledvin a kocour musel být utracen. Za jednu z hlavních příčin bylo označeno dlouhodobé podávání jmenované diety, která se může podávat pouze omezenou dobu (měsíce) pod laboratorním veterinárním dohledem a v žádném případě bezdůvodně zdravému zvířeti. Dieta je však dostatečně drahá a vyplatí se prodávat. Má druhá kočka musí okamžitě také na vyšetření a je v nebezpečí života.

Nejde mi vůbec o peníze, ale vysvětlete členům rodiny včetně dětí, že co jsem je nutil v dobré víře téměř pedantsky krmit, vlastně škodilo, ale s dobrým ziskem pro paní doktorku. Život kocourovi to nezachrání, ostatně byl dost dlouhý, ale je takovýto přístup ke klientům, kteří dávají peníze za život zvířat etický? Dělá se to také důchodcům? Nemám bohužel žádné doklady, pouze několik svědků. Ale vím, že tento problém existuje u mnoha veterinářů.

Jsem připraven jakýmkoliv způsobem pomoci. Byl bych vděčný i za pouhé zveřejnění varování všem ostatním. Vše vysvětlím a ukáži.

Ing. Jan Kazda, CSc.

Jan Kazda


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!