28.9.2020 | Den české státnosti


KOČKY: Mumijka

15.5.2007

Jsou velmi plachá a jejich maminku se nepodařilo najít, pravděpodobně zahynula, mrňousci zůstali sami a jsou zřejmě nemocní. Koťátka jsme odchytili a odnesli do našeho útulku. Měli velké zdravotní problémy - herpetickou infekci (kočičí chřipku), záněty či vředy v očích - a kočička měla ještě na zádíčkách a levé přední tlapičce zánět podkožní tkáně a absces. PSOZ Mumijka 1

Jeden z chlapečků boj o život bohužel po čtyřech dnech prohrál, holčička a druhý kluk se po dvoutýdenní léčbě uzdravili z virózy, na pravém oku želvičky zbyla po prodělaném vředu na památku jen malá jizvička a vše vypadalo v pořádku. Ale ta horší část měla teprve přijít - kočičce na zádíčkách a tlapičce v místě abscesu a zánětu začala nekrotizovat kůže a udělala se obrovská nepravidelná rána velikosti asi 9 x 8 cm až na maso, na tlapičce byla rána od loketního kloubu až do podpaží… Rána se nehojila, neustále hnisala, kočička vypadala velmi špatně a my už pomalu ztráceli naději, že se může podařit holčičku zachránit.

Po marných konzultacích s mnoha veterinárními lékaři, vyzkoušení nesčetných předepsaných mastí a léků i "tahání rozumů" z lékařů lidských jsme naštěstí narazili na specialistku na hojení chronických ran pracující v LDN a ta nám doporučila zkusit použít prostředek firmy Johnsonn & Johnsonn, polštářky Actisorb.

Polštářky jsme (ne zrovna snadno, nejsou k dostání ve všech lékárnách, mnohde je vůbec neznají) zakoupili, přiložili na ránu, z želvičky pomocí obvazů udělali takřka egyptskou mumii, každý den převazovali a … postupně se stali svědky skoro zázraku. Rána přestala hnisat, začala se čistit a konečně nastal den, kdy se místo infikované, hnisající či nekrotizující hmoty objevila čistá svalová tkáň. Nastal čas na použití dalšího prostředku zmíněné firmy, tentokrát krycího obvazu Tiele. A "zázrak" pokračoval, začala se vytvářet nová kůže a rána se začala zmenšovat. PSOZ Mumijka 2

Teď už je tlapička zahojená a na zádíčkách zbývá rána o rozměrech 4 x 3 cm, která se týden co týden pomalu zmenšuje. Na uzdravených místech se obnovuje kůže a Mumijka vypadá čím dál tím lépe.

Ze začátku k nám kočička také měla značnou nedůvěru (přece jen to byl původně divoký tvor, který lidi vůbec neznal a maminka mu o nich asi nich hezkého neřekla), každé ošetření bylo od ní náležitě odměněno - prokousnutým prstem, podrápanou rukou, počůranými a pokakanými kalhotami (později plenkou "pamperskou"). Ale i od nás dostala za svou odvahu odměnu - nakrájené kuřecí masíčko. Teď už je z kočičky úžasný mazlíček, kterému budeme po úplném uzdravení hledat nový domov.

Léčba kočičky ale byla a je velmi finančně náročná: jeden polštářek Actisorb stojí kolem 100 korun (na ránu byly vždy potřeba tři), čtvereček Tiele stojí 140 korun (začínali jsme také se třemi, teď už naštěstí stačí jeden) a rány je třeba převazovat denně… Obvazy a náplasti raději ani nepočítáme.

Pokud nám budete chtít přispět na úhradu Mumujčiny léčby, zašlete, prosím, peníze na účet Pražského spolku ochránců zvířat č. 179500872/0300, variabilní symbol 17042007. Jménem Mumijky všem děkujeme.

PSOZ Mumijka 3

Jana Chlanová, Pražský spolek ochránců zvířat


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!