16.4.2024 | Svátek má Irena


KOČKY: Milovníkům koček

29.3.2023

O víkendu, v sobotu 18. a v neděli 19. března 2023, se ve sportovní hale v Praze Na Balkáně pořádala Mezinárodní výstava koček. A protože jsem se před lety chodila moc ráda dívat a fotit nejen na psích výstavách westíky, ale i kočičky všech ras na těch výstavách kočičích, velice ráda jsem se šla v neděli podívat na vlastní oči. A byl tu ještě jeden důvod, svou kočičku vystavovala i moje chovatelka, první „mamka“ mojí Arwenky.

Arwen, kanadský sphynx

Výstavy se zúčastnilo více než 160 koček, různých plemen, i z různých zemí „pocházejících vystavovatelů“. Asi nejraritnější bylo plemeno „Lykoi“, a to vůbec první jedinec tohoto plemene na výstavě v Čechách.

Lykoi, výstava koček Praha, březen 2023

Trochu mne zklamalo, že na klecích nebyly umístěny cedulky s uvedením toho kterého plemene, které se v kleci před vámi nachází. Takže, bez katalogu se jmény a s většinou fotek bez pořadového čísla, upustila jsem od nápadu nabídnout čtenářům Zvířetníku další kočičí kvíz. Ale i tak doufám, že milovníkům koček se zrychlí tep a srdíčko zaplesá i jen při pohledu na fotky v albu na Rajčeti.

Z výstavy koček, březen 2023 Praha

A teď ještě volně shrnuto trochu moudra z historie domestikace koček v naší společnosti:

Kočky jsou nejčastěji chovanými domácími mazlíčky na celém světě. Na začátku těchto vztahů byla oboustranná výhodnost – prvním zemědělcům přinášela její schopnost zbavit je hlodavců užitek, a kočka získala domov.

Kočky žily s lidmi již před více než 10 tisíci lety, tedy daleko dříve než v Egyptě, a to na Blízkém východě. Že jde o pravlast koček naznačuje i to, že typické „mourovaté“ zbarvení se prvně objevuje v Turecku ve 14. století.

Z výstavy koček, březen 2023 Praha

Staří Egypťané domestikovali kočky plavé (F. silvestris lybica) před 4000 lety. Věřili, že jsou kouzelná, božská stvoření, uctívali bohyni Bastet, spojovanou s ochrannou a mateřskou funkcí, vyobrazovanou jako napůl ženu, napůl kočku. Své kočky i mumifikovali, aby jim tak zajistili posmrtný život.

V Asii byly domestikovány kočky bengálské (Prionailurus bengalensis) a stepní (F. silvestris ornata) v Číně kolem roku 3000 př. n. l. Lidé je tu vnímali jako věrné mazlíčky, bývaly námětem pro obrazy, sochy a též chápány jako symbol štěstí.

Z výstavy koček, březen 2023 Praha

V Evropě se kočky postupně rozšířily přes Itálii, dále do Německa a Anglie, kde byly ve velké oblibě mezi 9.-15. stoletím. Stávaly se váženým darem. Ve středověku se jejich obliba snižuje, bývají považovány za démonické bytosti spojené s čarodějnictvím, tyto obavy a smyšlenky pak vyústily často v jejich mučení a zabíjení. V 17. a 18. století, kočky postupně svou zlou pověst ztrácely a stávaly se znovu oblíbenými.

Do Severní a Jižní Ameriky kočky dorazily s evropskými přistěhovalci. Dnes jich v USA v domácnostech žije na 74 milionů.

Národní klub chovatelů koček byl založen v Londýně. První novodobá výstava koček se konala v r. 1871 v Crystal Palace, zúčastnilo se jí 160 většinou krátkosrstých koček. Setkání majitelů a koček se uskutečnilo také již na konci 16. století na tržišti v Anglii, vítězem byl prohlášen nejlepší lovec myší.

Zdroj:

https://www.boehringer-ingelheim.cz/spolecenska-zvirata/spolecenska-zvirata/historie-kocek

https://cit.vfu.cz/pohoda/domestikace.htm

Foto: Jitur. Další obrázky najdete níže v klikacím okénku nebo přímo zde na Rajčeti.

Jitur Neviditelný pes



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !