7.5.2021 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

KOČKY: Melíšek

Milí Zvířetníci, poslyšte zvláštní příběh jednoho kocourka a jedné paní! "Jak kocourek ke štěstí přišel?" nebo "Jak ta paní ke štěstí přišla?" No, to posuďte sami. A nesuďte tu paní příliš přísně! Je šťastná jak nikdy!!!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
aida 14.1.2010 22:36

Re: Koňáci, pomozte prosím

Třeba viz tady

aida 14.1.2010 22:38

Re: Koňáci, pomozte prosím

To je první, náhodně nalezený a ještě k tomu starý předpis, který na mě z Eurlexu vylezl, mnohé se už dneska překládá jinak, ale je to tam. 

MaRi 14.1.2010 22:45

Re: Koňáci, pomozte prosím

hezké čtení...

Jakub S. 14.1.2010 22:57

Dura lex sed lex. Zákon - hloupý, leč zákon!

Že!? Takových věcí jsem převáděl v ODIS VTEI kvanta. Vrcholný kumšt, minuciózní. Nutnost se dlouho dokonale soustředit, vracet se, nepřerušovat... mezitím  telefonování, kafování, slavení bab a žel aji chlapů okolo. Bez jakéhokoliv uznání či ocenění, prostě za mzdu pracujícího intelygenta v lehkém průmyslu... A co z toho všeho. Všecko pryč. Tedy všecko = celé odvětví, informatika a vůbec. No nic. Opakuju se, promiňte.

aida 14.1.2010 22:58

Re: Koňáci, pomozte prosím

Jo, to byl dřív můj denní chleba, teď už na to naštěstí máme děvčata v Luxu.

MaRi, ještě mě napadlo - když kolikrát něco nemůžu najít, zadám si to (anglicky) do českého gůglu, s tím, že hledám stránky jen česky a občas na mě něco docela smysluplného vypadne; zkoušela jste to? Nejspíš ano, že se ptám. Berte to jen jako tip.

aida 14.1.2010 23:04

Re: Koňáci, pomozte prosím

Ale předtím samozřejmě prohledám všechny slovníky, které mám, tohle je jen jako poslední pomoc.

A nebo třeba anglická wiki, občas tam k tomu kterému heslu bývají obrázky, z toho se taky dá něco odhadnout; ve vzácných příležitostech je to heslo i česky, i když blbě, to je ale taky pomůcka.

A nebo třeba hledat přes gůglové obrázky? V AJ? Bývají u toho odkazy na články a odtud se dá hledat dál.

Ale že to tady píšu, určitě všechny tyhle "fligny" znáte. Já jen, že mě to napadlo.

Jakub S. 15.1.2010 0:03

Re: Koňáci, pomozte prosím

Já ani ne... pořád se učím věci pro druhé základní.

aida 14.1.2010 18:04

Jo tak Melíšek?

Tohle bylo to tajemství? Tak Vám, Karolíno, oběma držím pěsti, ať se Vám spolu pěkně žije!

zana 14.1.2010 18:04

O.T.

Karolíno, promiň, ale tenhle pán si zaslouží taky vzpomínku.

Jakub S. 14.1.2010 18:54

Re: O.T.

Ježiš bodejť - ! Paukertovo lahůdkářství, cukrárny U Myšáka, Sedláčkova atd. - trvalá součást národní kuptury, dějin! Ne, nemluvím silně či nevhodně. Asi to většinou nevíte, ale už dlouho existuje tzv. historie všedního dne, stolování, stravování, rodinného života atd.

Vynález světového významu, na tom trvám: zkuste to přeložit, když to v cílové zemi neznají. MMCh v talijánštině je to panino imbottito - chlebík  v y p o l s t r o v a n ý , polštářovaný! Pan Fronek (Manchester) navrhuje  o p e n  s a n d w i c h  - no... před čase tady o tom mluvila Hanka. A co George, no?! Frantíci mají kouzelné  c a n a p é  - ano, kanape! Ovšemže potom musí být větší, že? Taky je - jinak je to prostě sa(nosovka!)dvič, nespa. A hrdost jme člověka u Srbů a Chorvatů: převzali aji s chlupama obloženi krušac! Přičemž krušac je, podržte se, hrouda, hrudka.. Zajímá vás to? Da čort znájet... ja navjérno nět.

aida 14.1.2010 19:38

Re: O.T.

Jakube, nejsem si jistá, ale mám pocit, že teď se na Tebe světaznalejší kuchařky vrhnou; moc mi to, co píšeš, nesedí, ani v jednom z uvedených jazyků (snad ta francouzština jo, to je z polštiny - kanapki).

P.S. Krušac je, když už, od kruh = chleba. PPS. Podle výrazu pro chleba poznáš Srba a Chorvata, každý tomu říká jinak, i když kdysi (údajně) existovala srbochorvatština. Podle mě ne - oficiálně ano, to jo, i spousta slovníků a učebnic na to byla, ale v praxi ani náhodou.

Jakub S. 14.1.2010 19:51

Re: O.T.

No dyť já naznačuju, že open sandwich mi nesedí - my nesmíme ani naznačovat - ? Krušac je jistěže od stejného kmene jako kruh. Ovšem fakt znamená hrudu, hrudku, to slovo samotné. A tu talijánštinu uvádí aji pan Hodr - ovšem on slovní zásobu sbíral začátkem šedesátých let... časový faktor, jistěže. Sa(nosovka)dvíč´ možno slyšet v bufetech v Parízu snad aji dnes. Ale  já na ničem netrvám,  r á d  b ý t  po u č e n , my dear Watsoness! Já su v podstatě hlúpý chlap k ničemu a su rád, že se mnú také robečky ztrácajú čas...

aida 14.1.2010 20:01

Re: O.T.

No, popátrám, časem.

Teď jedna veselá, jak se řeknou "belgicky" (já vím, je to nonsens, proto to píšu v uvozovkách) různé ty předkrmy (včetně chlebíčků)? Vzpomeň na Waterloo a budeš blízko, sama jsem se tomu divila, ale prý to tak doopravdy je. Jde o belgickou (valonskou) francouzštinu.

Jakub S. 14.1.2010 20:04

Re: O.T.

Napoléon - ? Žžže by - ?

aida 14.1.2010 20:08

Re: O.T.

No a kam on jel předtím? A jak tam říkali předkrmům, no? ;-)

RenataE 14.1.2010 20:33

Re: O.T.

Naštěstí se pan Paukert zřejmě v poslední době příliš nezabýval stavem svého bývalého panství, ty výjimečné chlebíčky byly spíše výjimkou.

A k tomu chlebíčku jako takovému - polské kanapki podle mého názoru mají původ ve francouzštině. Stejně jako francouské canapés, polské kanapki, tak i  i česká varianta téhož "kanapátka" jsou rozměrově naopak menší než klasické obložené chlebíčky. Mohou to být jak jednohubky, tak menší chlebíčky, zhusta vykrojené do tvaru (třeba půlměsíčku) - viz Josef Bittermann Kuchařský lexikon.

Vave 14.1.2010 20:08

Re: O.T.

Jejda, chodívám na školení do paláce Dunaj, to je vlastně naproti, a vždycky si tam musím dojít pro chlebíčky ... kdysi jsem dělala ve Spálence a chodila jsem tam pomalu každý den.

Chlebíčky - to je název CD Bratří Ebenů. Mně se to moc líbí, takový název pro takovou muziku. A je to jakoby na počest.

Hanča 14.1.2010 17:46

Karolíno!

Tohle byl od CD poměrně odvážný tah, ale vyšel, vyšel na 100%. Když jsi najednou věděla, že toho mrňouska nemůžeš nechat tam, kde se mu tak strááášně nelíbí! Melíšek je krásné sametově hladké jméno pro něžného mazlivého kocourka a já vám přeju, ať jste spolu pořád tak šťastní jako teď. A uvidíme, jestli přednosta přeci jen nepoleví!

JiLe 14.1.2010 18:39

Re: Karolíno!

Moc blahopřeju k Melíškovi

Karolina 14.1.2010 20:00

Re: Karolíno!

No, asi nepoleví! Ten komentář k mému dnešnímu povídání nebyl zrovna naladěn pozitivně na přijímání opuštěných kocourků! Neva, my to s Meldou zvládneme!

Beda 14.1.2010 17:39

Evo Ž. - obzory

Evo, zkusila jsem ti hodit pár fotek na rajčátko:   http://meda-beda.rajce.idnes.cz/barevny_kocici_kozisek/

samozřejmě podíl, hustota u těch kouřových může být různá a taky se v čase někdy mění... a zajímavé třeba (z dalšího šuplíčku) je, že celá černá číča má někdy vousky a obočí zcela bílé :-)))) ...noooo, možná že má skrytě v kožíšku jeden solitérní bílý chloupek

ale bílá teda černý fousy faaaaakt nemá :-DDDDDDDDDD

sempervivum 14.1.2010 18:36

Re: Evo Ž. - obzory

Kouřové koťátko je překrásné. 

jiný Honza 14.1.2010 16:08

Milá Karolíno

jsem moc rád, že už jsi taky v majetku něčeho mňoukacího. Já jen čekal, kdy to bude. U tebe, stejně jako před tím i Matyldy byl vidět ten postupný přechod od nejde k možná jednou... až do stadia teď a nebo nikdy. 8-D

Takže teď a já si taky myslím, že přednosta během doby jednak vyměkne a hlavně pochopí, že živé zvíře je doma hlavně pro radost. Pomuchlej za mě Melíška. Ani nevíš, jak moc ti ho přeju!

Karolina 14.1.2010 20:04

Re: Milá Karolíno

Díky milý "jiný Honzo", já jsem moc ráda, že jsem se odhodlala, nebude to jednoduché, ale vše se dá zvládnout, i náročná práce, cestování, nechuť přednosty k čemukoliv i Melíšek. Potřebovala jsem ho! On to ví, já to vím, potřebovali jsme se navzájem. O tom to je a vůbec se na tom nebude nic měnit'! A přednosta živé zvíře? To, bohužel, nikdy nepůjde dohromady!

terra 14.1.2010 16:06

Melíšku, Melichare,

a samozřejmě taky Karolíno! Já vím, kdy se vynořit z bažin. Tohle je zpráva měsíce :-) Jste - a tak nějak vím, že ještě budete - pořádná dvojka. Kdepak, před CD se člověk neschová, zvlášť když se schovávat nechce, jen okolnosti jsou tak nějak proti. A máš pravdu, buďte si s Melíškem jeden pro druhého, taky znám lidi, kterým se prostě nedá vysvětlit, že kocouří předení a dotyk tlapky s pečlivě zataženými drápky jsou ta nejkrásnější óda na život. Přeju vám ve vašem bytečku a v recepci a vůbec všude, spoustu krásných, hebkých a mazlivých let. A gratuluju. Oběma.

Melíšek 14.1.2010 20:07

Re: Melíšku, Melichare,

Díky a všem hebkým tlapkám Terrovým posílám své hebké tlapičkové pohlazení!

Kytka 14.1.2010 15:53

Karolíno :o)

to je bezva že jste se našli!!! (srdíček hned 5) Užívejte si vzájemnou společnost, je to lék na nervy a na duši.

Beňa st. 14.1.2010 15:09

Melíšek

Milá Karolíno, ten Tvůj článek táááák zahřál u srdce, moc Ti přeju vytouženého kocourka Melíška. I kdybys nenapsala, ani slovo o tom, že jsi šťastná, tak to z Tvého povídání doslova vyzařuje až je člověk naměkko. Užívejte si oba naplno všech radostí soužití člověka se zvířecím kamarádem. Jinak já mám potkánka Melichara a říkám mu úplně stejně něžně Melíšku :-).

Karolina 14.1.2010 15:18

Re: Melíšek

Potkan Melichar je taky krásné spojení! Jsou milí, přítulní, inteligentní, ale bohužel, dožívají se krátkého věku, to mne na tom mrzí! Jednou jsem jednoho dostala od kamaráda, který ho v opilosti koupil synkovi, pak se mu to rozleželo v mozkovně a zjistil, že by doma dostal "držkovou", tak si ho "odložil" ke mně, ale myslel tím "na věčné časy". Koupil mu všechno - pítko, klícku, mlsky, podestýlku, hračky........... opravdu nešetřil! No, tak zůstala - nakonec to byla potkaní slečna, u mé paní prodavačky, dožila se celkem úctyhodného věku skoro 4 let a byla po celou tu dobu její zlatíčko, strašně přítulná..........nosila ji na rameni a v kapuci, jejich, tehdy 3 psy, obrovské ovčouny si omotala kolem lysého ocásku a moc to s nima uměla. Jmenovala se Jůlinka!

Jana Bu. 14.1.2010 15:50

Re: Melíšek

Ochočeného potkánka bych taky chtěla, ale obávám se, že to dohromady s kočkami nejde....