25.2.2021 | Svátek má Liliana


KOČKY: Na kočičí stezce, část druhá

11.4.2017

Bez peněz, bez věcí

a bez zubů,

docela sám

(japonský básník, piják a poutník Taneda Santóka (1882 až 1940)

V minulém článku uveřejněném ve Zvířetníku 27. března tohoto roku jsem vám přiblížila moji už téměř třicet let trvající kočičí anabázi a seznámila vás s kočičím problémem, s nímž se v poslední době potýkám. Krátce ho zopakuji. V jednom místním zanedbaném zahradnictví žije několik skupin lidí bez domova. Nijak je neposuzuji, neodsuzuji a ani nepátrám po tom, proč se do této situace dostali. Pokud mohu, pomohu i jim, většinou prostřednictvím organizace Naděje, ale nejčastěji mě žádají o pomoc pro zvířata, jimiž jsou obklopeni. Většinou je nechtěli, ona k nim však sama přišla. Opuštěná a zavržená. A oni v mnoha případech ty hladové nebožáky nakrmí z toho mála, co mají k dispozici a přijmou je do svých nuzných příbytků.

Návštěva v lokalitě

Návštěva v lokalitě

Velmi často jim však zvířata přerostou přes hlavu. Psi totiž čas od času onemocní, stejně tak kočky, jež se navíc nekontrolovatelně množí a oni je pak nestačí uživit. Ti lidé většinou peníze na veterináře či lepší péči nemají. Je to začarovaný kruh plný útrap všech zúčastněných živých bytostí. Když jsme se s kamarádkou Helenou dozvěděly, že v lokalitě se neustále rodí koťata, jejichž život nebývá dlouhý, věděly jsme, že nastal čas do děje vstoupit, a co největší počet koček nechat vykastrovat...

Byly jsme si vědomy toho, že pro jednotlivce je to příliš velké sousto, naštěstí se nám podařilo sehnat organizaci Cat World.CZ (fotky z dění najdete zde na jejich stránkách), která celou akci zastřešila a založila nám transparentní účet, kam je možno posílat peníze na odčervení, odblešení, zaléčení, boudičky, krmivo a mnohé další potřebné věci: číslo účtu veřejné sbírky najdete zde.

Přebírání koček po kastraci

Přebírání koček po kastraci

Peníze hodně pomohou, například na očkování tří koček z lokality, kterým hledáme domovy, a na krmivo a léčbu těch, co zůstaly v lokalitě. Samotné kastrace zaplatily organizace Feliti kastruje a Psí život, na jejichž stránkách též najdete fotky z návštěv lokality a průběhu kastrací.

Všechny snadněji chytitelné kočky a kocoury jsme dvakrát ošetřily Strongholdem proti vnitřním a vnějším cizopasníkům a prozatím odchytly a vykastrovaly sedm kočiček. Prodělaly pooperační péči v hezkém domácím prostředí u dvou dobrovolnic. Jedné z nich byly ošetřeny zoubky, další musela deset dní brát ATB, kvůli hnisavé rýmě.

Pooperační péče kastrovaných koček

Pooperační péče kastrovaných koček

Čtyři z nich byly po určité době vráceny do lokality (slíbily jsme to, jinak by nám kočky nebyly vydány), kde však budou nadále sledovány. Zatím se jim daří dobře. Ale jen zatím. Městská část Prahy 6 na dala v pátek na vývěsku záměr developerů celou lokalitu vykácet a zplanýrovat čili budeme brzy shánět domovy i jim.

Třem mladým kočičkám sháníme nové domovy už nyní. Kočičky mají za sebou negativní testy na FELV a FIV, jsou odčervené, odblešené a budou i očkované. Jsou velice přátelské, čistotné a opravdu vhodné k umístění. Podívejte se na ně zde a zde.

V domácím depozitu

V domácím depozitu

Na závěr bych chtěla poděkovat všem, kdo nabídli svou pomoc v reakci na první článek. Akce bude dále pokračovat, ale narazili jsme na určité meze, lidé bez domova nechtějí při odchytu plachých koček spolupracovat. Bez jejich součinnosti se to dá zvládnout jen těžko. A jak jsem se už zmínila, v lokalitě se zřejmě začne stavět dříve, než jsme se dozvěděli z dostupných informací... A to je obrovský problém. Kočky i kocoury budeme muset pochytat všechny a těm mazlivým se pokusíme najít nové domovy. Opravdu uvítáme každou pomocnou ruku. Děkujeme.

Soňa Thomová

telefon 606 433 384

sona@thoma.cz

www.thoma.cz

Soňa Thomová Neviditelný pes