25.10.2021 | Svátek má Beáta


KOČKY: Jak to bylo s doporučenou dietou

7.2.2007

Jak jsem zjistila ve své databázi, Ing. Jan Kazda CSc navštívil naší ordinaci kvůli onemocnění dolních cest močových svého kocoura - struvitové krystalurii. Po stanovení diagnózy jsem mu velmi přesně vysvětlila, co je příčinou tohoto onemocnění a že nezbytnou součástí léčby je doživotní dieta, která bude upravovat pH moči tak, aby se nadále struvity netvořily. Stejně jako každému klientu, který má doma pacienta se stejným problémem. Součástí mého vysvětlení, které podávám standardně v této situaci, je i informace, že se jedná o klinickou dietu, určenou VÝHRADNĚ pro nemocné zvíře s konkretním onemocněním.

Každý klient, který má doma koček více, se okamžitě zeptá, co se stane, když jiná kočka sežere toto krmivo. Moje standardní odpověď zní, že pokud si jen sem tam vezme granuli, nestane se nic, ale v žádném případě nesmí být toto krmivo zkrmováno zvířeti, které netrpí problémem, který dieta léčí. V případě, že se klient zeptá, zda je toto krmivo kvalitní, odpovím, že obecně řečeno klinické diety jsou vyráběny z velmi kvalitních surovin renomovanými firmami a že se tedy jedná o skutečně kvalitní produkty.

Jak Ing Jan Kazda CSc píše, řekla jsem, že nemá toto krmivo střídat s běžně dostupnými krmivy, neboť tím zvyšuje možnost recidivy. Mám takových pacientů v ordinaci několik desítek a nedomnívám se, že bych se výše popsaným způsobem snažila obohatit na konto klienta. A nyní k zásadní větě v celé stížnosti: Bylo mi to dokonce doporučeno pro druhou zcela zdravou kočku. Z mých předchozích informací předpokládám vyplývá, že mnou určitě ne. Bohužel Ing. Jan Kazda CSc neuvedl, kým mu toto bylo doporučeno a v úvodu dopisu uvádí, že většinou jednal s jinými veterináři než se mnou, takže se k tomuto tvrzení mohu těžko vyjádřit.

V době, kdy k nám Ing. Jan Kazda CSc. chodil, mohl o doporučení klinické diety pro zdravé zvíře hovořit (písemný zápis v našich záznamech k tomu není) s MVD. Martou Skrejvalovou, MVDr. Janou Závodskou a MVDr.Martou Pekárkovou. Dr. Skrejvalová a Dr. Závodská pracují v naší ordinaci i dnes, a podle svých slov ani jedna z nich nepodala Ing. Janu Kazdovi CSc. takovou informaci. Dr. Pekárková v naší ordinaci od roku 2003 nepracuje, takže její vyjádření nemohu reprodukovat.

Ráda bych se ještě vyjádřila k závěru nejmenovaného kolegy z Čelákovic, že úhyn 13-letého kocoura na renální selhání způsobilo podávání klinické diety na léčbu struvitové urolithiazy neznámo na čí doporučení. Kolega musí být vynikající diagnostik, jestliže může bez patologickoanatomického vyšetření říci, co bylo příčnou selhání ledvin. U 13-leté kočky domnívám se může být příčin mnoho a pokud jsem v konkretním případě při infaustních výsledcích biochemického vyšetření tázána na to, proč k tomu došlo, říkám, že bez pitvy to nemohu říci.

Je veliká škoda, že je mnoho veterinárních lékařů, kteří si předem neověří, co jim klienti říkají a vynášejí neuvážené a mnohdy nepodložené soudy. Osobně neznám žádného veterináře, který by doporučil klinickou dietu pro zdravé zvíře.

MVDr. Michaela Riedlová

P.S.: Revizní komise posoudila obvinění Ing. Kazdy jako neopodstatněné.

Původní článek najdete zde.

 

Michaela Riedlová


Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...