10.8.2022 | Svátek má Vavřinec


KOČKY: Jak funguje kočičí depozitum

28.1.2010

Takže co se děje poté, když k nám nějaká kočička přijede? V první řadě je nováček prohlédnut a ošetřen proti vnitřním a vnějším parazitům. Ve velkém depozitu si nemůžete dovolit, aby na vás začala útočit bleší armáda:D depozitum Kočičí naděje 1

K odstranění parazitů můžete dojít různými a různě drahými cestami - buď kapkou spot-on - používáme většinou Stronghold - je sice dražší, ale ke kočkám šetrnější - zde se zbavíte ušního svrabu, pobíhajícího hmyzu a kroutících se červíků (pouze škrkavek) najednou. Pak je ještě lacinější, ale pracnější cesta - Frontline (blechy, všenky) plus injekce (musí se opakovat) nebo kapičky (musí se opakovat ještě častěji) na ušní svrab a odčervovadlo na vnitřní červíky. Suma sumárum jsme někde na 150 - 250 Kč, jenom než se zbavíme různých zvířátek, která přišla i s novým přírůstkem.

Málokteré zvířátko (i když i takové výjimky jsou :-)) se dostane do depozita zdravé jako rybička. S velkou většinou nových přírůstků putujeme na veterinu - rýma, průjem a podobné "nenáročné" nemoci - prohlídka od 100-400 Kč, ATB - většinou okolo 50 - 100 Kč (záleží samozřejmě na veterináři a na tom, jak velkou slevu u něj máme vyjednanou :-)).

Pokud je onemocnění těžší, žádáme odběr a vyšetření krve, sonografické vyšetření, rentgen atd. a částky potom šplhají do jiných úrovní. Nebo se dělají odběry a stěry, které se posílají do laboratoře, což také stojí nemalé peníze.

Každá kočička před umístěním je minimálně jednou očkována základní trojkombinací, některé jsou v depozitu i přeočkovány. Cena očkování se pohybuje od 150 Kč - do v průměru 400 Kč (tedy ne, že by nebyli i dražší veterináři, ale těm se snažíme vyhýbat :)).

Každé dospělé zvíře je kastrováno - cena kastrace se pohybuje u kocoura od 350 - 1000 Kč a cena kastrace kočky od 450 - 1500 Kč (i tady se dá zaplatit i více, ale na to většinou nemáme). Takže, když to sečtu - kotě můžu připravit k odběru (jen po veterinární stránce) za 500,- (ale to málokdy a málokde) až 1500,- Kč (a jsou případy, které jdou opravdu do tisíců jen za veterinární péči).

Dospělou kočku za 650,- až 3000,- Kč (za nekomplikované a prakticky zdravé případy).

depozitum Kočičí naděje 2V depozitu, kde máme stabilně něco mezi 30 - 50 kočkami, denně "rozsypeme" dvě až tři kila granulí (snažíme se krmit alespoň prémiovkami). Granule mají kočky pořád k dispozici. Granule se v našem množství pohybují v ceně od 50 - 100 Kč za kilo. Teď máme nového a dobrého:) dodavatele na mražené maso a konzervy, takže dospělé kočky a odrostlá koťata dostávají někde jednou denně - většinou k večeru - zhruba dvě kila masa a nebo adekvátní množství konzerv (v hradeckém depozitu mají konzervy či maso 2x denně a náklady jsou vyšší úměrně většímu počtu zvířátek).

Malá koťata, březí a kojící kočky jsou krmeny min. třikrát denně - konzervami či masem, samozřejmě při permanentním přístupu ke granulím. Když nepočítáme tyto zvláštní strávníky - tak v mokrém krmení zkrmíme (stále mluvíme "pouze" o 30 - 50 kočkách) denně 50,- Kč za maso, 150,-Kč za konzervy denně (v Hradci opět více). Takže na jaké denní částce jsme? 200 - 450,- Kč/ jeden jediný den.

Dále v tomto množství spotřebujeme měsíčně do 25 kočičích WC minimálně tři balení 40 l steliva Cast Best Oko plus (při pořizovací ceně 500 - 600 Kč/1 balení).

Tedy: depozitum velikosti 30 - 50 kočiček měsíčně vydá něco mezi 6000 až 13 500 Kč "jenom" za krmení, 1500 Kč za stelivo a když jde všechno dobře (jakože skoro nikdy nejde), tak se vejde do 10 000 Kč za veterinu, ale bohužel skoro každý měsíc je někdo více nemocný nebo potřebný větší veterinární péče, tzn., že obvykle vydáme víc.

Nezahrnujeme zde náklady na "provoz" - praní (pereme momentálně mnohem častěji než jsme praly, když byly dcery mimina (každá máme dvě dcery) - a to jsme z generace, kdy se používaly látkové plenky :-)), úklidové prostředky, odvoz odpadků (denně vysypeme plnou igelitku nebo i dvě výkalů a steliva), ošetřování - odčervování, odblešování stálých členů smečky, nadstandardní očkování vlastních koček (a těch, které u nás musí zůstat, neboť jsou z nějakého důvodu neumístitelné) a veterinární péče o ně (také se bohužel setkávají s více nemocemi a riziky, se kterými by se, nebýt našeho depozitování, nesetkaly).

Není zde částka za projetý benzín při cestách na veterinu a i při různých "svozech" přírůstků. Také zde není částka, kterou "zaplatíme" za telefon. Neustálá výměna pelíšků a škrabadel - protože provoz a opotřebení na nich je opravdu veliké. Nákup nových přepravek a záchodů... A určitě jsme na mnoho jiných výdajů zapomněly.

Snažíme se o co nejúspornější využití finančních prostředků - vyhledáváme dodavatele, kteří nám dají slevy a jsou co nejlevnější při zachování kvality. Získáváme i slevy u veterinárních lékařů. depozitum Kočičí naděje 3

V roce 2009 jsme přijali do své péče 453 koťat i dospělých koček, umístili jsme 378 a zemřelo nám 45 koček (většinou koťat). Naprostá většina do dvou měsíců věku - jsou tam umělé odchovy a i problémy při odchovech koťat matkou. Ve třech depozitech jsme měli letos panleukopenii, naštěstí se nikde nemohla moc šířit, protože počet koťat v jednotlivých depozitech nebyl velký. Také umíraly kočičky velmi staré, starší třinácti let, v hradeckém depozitu třeba kočička, které bylo 22 let. Když to spočítáte, tak máme úmrtnost okolo 10 % - což je myslím celkem dobrý výsledek.

Závěrem bychom vás chtěly požádat o finanční pomoc k našemu snažení. Víceméně záleží na každém z vás, kolika kočičkám budeme moci (jako Kočičí naděje) pomoci. Depozitování je a bude pro všechny z nás především drahým "koníčkem" - i když do depozitování dáváme (a budeme dávat) každá z nás vše, co můžeme (nebo i to, co nemůžeme :-)) v rodinných rozpočtech postrádat.

Přesto všechno pořád vidíme, jak veliký je "převis" kočiček, které venku čekají na něčí pomoc. Nebudu psát, že chceme pomoci každé kočičce, o které se doslechneme - to absolutně není v našich a obávám se, že ani v žádných lidských silách, ale s vaší pomocí se podaří zachránit o něco více kočičích životů.

Abychom vyhověly všem zákonům a nařízením této republiky, požádaly jsme o schválení veřejné sbírky, která začala dnem 1. 1. 2010 a peněžní prostředky vybrané na jejím základě budeme shromažďovat na transparentním účtu č. 4906049001/5500, je to účet, na který bude vidět naprosto každý - kdo přispěl a na co peníze šly.

www.kocicinadeje.cz

Pavla Hybská a Mgr. Hana SmejkalováKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !