16.4.2021 | Svátek má Irena


KOČKY: Hledám stodolu!

8.11.2007

Jedno mají společné - jsou velice plaché, z lidí mají strach. V útulku zůstávají velmi dlouho a v jejich ochočování nejsou patrné téměř žádné pokroky. A přitom jim ke spokojenému životu stačí tak málo! Svoboda pohybu a miska jídla denně by z nich znovu udělala šťastné kočky. Kačeny - kočky hledající domov 2

Kam se hodí:

K domu se zahradou či alespoň dvorem, do stájí, statku, na tovární dvůr, všude tam, kde jsou problémy s myšmi a potkany. Plašanky byly schopné část svého života venku přežít, jsou opatrnější než domácí kočky, pokud nemají žít zrovna vedle dálnice či rychlíkové trati, je pro ně většina míst vhodných.

Co vám dají:

  • myšilov
  • dobrý pocit ze spokojeného zvířete, kterému jste pomohli
  • obsazené teritorium – jiné kočky se k vám těžko nastěhují a nenamnoží se
  • ušetření financí – kočky jsou vždy kastrované a očkované, s kotětem od sousedů by tyto úkony čekaly na vás

Co potřebují:

  • misku granulek pro kočky (či jiné kočičí stravy) denně
  • přístup k pitné vodě
  • teplý pelech (půda se senem, zateplená krabice v závětří či kůlně, …)
  • svobodu, volný pohyb po okolí
  • veterinární péče se omezuje na občasné odčervení v krmivu, ostatní je technicky nemožné
  • po přestěhování musí být nějaký čas zavřeny, aby se nevydaly hledat své původní teritorium

To je asi nejsložitější část adopce plaché kočky. Je potřeba ji na dva až čtyři týdny zavřít. Kde? V garáži, sklepě, kůlně, předsíni, na půdě… event. v námi půjčené skládací volierce. Když kočku přinesete a na zahradě otevřete přenosku, vyděšená číča se rozběhne přes několik zahrad pryč a zpět na tu vaši, kterou jen okamžik zahlédla, už netrefí. Za čas strávený například na půdě zjistí, že od vás dostane pravidelně najíst, vše okolo si "očuchá a oposlouchá", vloží do paměti a začne místo považovat za svůj domov, za bezpečí. Výjimkou jsou jen velké objekty, např. statky či stáje, kde je možno zvíře vypustit hned, aniž by se někam bezhlavě rozběhlo. Po "zvykací období", bude kočička potřebovat více péče, tzn. ještě "záchod" s kočičím stelivem či pískem, který budete muset vždy uklidit. Ale věřte, stojí to za to.

Čeho se nejspíš nikdy nedočkáte? Mazlení a jiných projevů přízně. Ale nebojte, v útulcích na vás čeká i spousta jejich mazlivých kamarádů, můžete si tedy vybrat i dvojici mazlík – plašan, abyste nebyli ochuzeni. Jsou mezi nimi kocouři i kočky, černí, mourovatí, zrzaví, flekatí… Stačí si vybrat. Ty plaché mají v očích psáno "hledám stodolu".

Jak pomoci plachým kočkám?

Pokud vás oslovily tyto řádky a rádi byste nějak pomohli plachým kočkám, které čekají v útulcích na příhodnou stáj či stodolu? Je to jednoduché! Stáhněte si propagační plakátky a rozvěšte je ve svém okolí (veterina, zverimex, jezdecký klub aj.). Plakátky jsou ve formátu PDF (77 KB), tři na A4.

Pokud disponujete stodolou či jiným myším rájem, ozvěte se prosím rovnou do příslušných útulků - OS podbrdsko (e-mail) či Bona (e-mail). Plaché myšilovné kočky vám předem děkují!

Autorka je jednatelkou OS podbrdska, malé organizace, která se stará o opuštěná zvířata na Praze západ a v okolí Berouna (nabídka koček k osvojení). Činnost organizace můžete podpořit příspěvkem na účet č. 152335352/0600 (veškeré dary lze ve smyslu zákona č. 586/1992 Sb. o daních odečíst z daňového základu).

(Ilustrační foto, pozn. red.)

Bára Kolmanová