24.1.2021 | Svátek má Milena


VIDEOČLÁNEK: Maso aneb Kočka domácí jako šelma

18.6.2014

Příroda je mocná čarodějka a naši domácí chlupatí vládcové nás někdy umí i pořádně překvapit.

Nynyška k nám přišla v létě roku 2002 jako prťavé kotě z vesničky na jihu Moravy, byl tady o tom ostatně článek. A stejně jako nebyla ošetřena u veterináře s očičkem, tak ani jídlo nebylo žádné extra kvality. Pokud vím od Kačky, většinou tam měla rohlík rozmáčený v mlíce (ale zas je pravda, že jí dodnes kravské mléko nepůsobí žádné zažívací potíže) anebo zbytky od lidského stolu.

Co podle mě určitě nikdy ani neviděla, bylo „skutečné“ maso – po příchodu k nám byla krmena většinou kočičími (ještě dřív kotěcími) konzervami a granulkami. Ehm, raději pomlčím o různých dobrůtkách, neboli bonbóncích, co dostává, to by bylo ale na celý samostatný článek… Přesto mě velice překvapila, když jsem úplně poprvé vyndala z ledničky maso – a stačila pouhá jeho vůně, kterou myslím si nikdy předtím nezacítila.

Miniaturní pidikotě se mohlo zbláznit, přiběhlo z vedlejšího pokoje(!!!) s ocáskem jako vlaječkou nahoře a domáhalo se svého podílu. Lítala jako šílená, vmžiku byla nahoře na kuchyňské lince, kde předváděla úplné cirkusové kousky, aby se k masu dostala, a otírala se úplně o všechno, co bylo v dosahu, takže věci jedna po druhé padaly dolů.

Z tohoto prvního „seznámení se“ s masem nemám ani fotky, natož video (ani jsem tehdy kameru neměla). Až po pár měsících jsem si půjčila videokameru od dcery a točila Nyjonečku při různých hrách apod., a tehdy vzniklo také toto „masové“ video – co vyvádí, uvidíte sami, a to šlo o zmrazené maso (které myslím voní míň), navíc mleté, které vlastně ani nejí, chicht.

Chuť k jídlu obecně a vášeň pro maso Nynyšku neopustila do dnešních dnů, kdy už je to 12-letá kočičí dáma, co jinak většinu dne prospí. To znají jistě i další kočkaři – i v nejhlubším spánku stačí otevřít ledničku, zašustit pytlíkem, cinknout talířkem… a kočka letí, div se nepřerazí. Bohužel ji musím jednak krotit, aby netloustla, druhak má stanovený jídelní režim s ohledem na cukrovku a píchaný inzulin.

Přesto jí ale občas chci dopřát to vzrušení z lovu a nadšení z ulovené KOŘISTI, a tak ji nechám, aby si ze stolu či přímo z talíře (koho to pohoršuje, nemusí číst) „ukradla“ větší sousto. Prostě je to jiné, než když jí já nabídnu kousek. A je to většinou hrozně legrační – ona ten kusanec uchopí do tlamy a ztuhne, chvíli čeká (asi jestli ji neokřiknu, nebo vůbec jestli byla viděna, nevím) a pak s ním přikrčená zdrhne někam do ústraní, nebo aspoň teda na zem, kde si to s chutí spořádá. A takto získanou kořist si dovede velice pěkně bránit.

No a takovou jednu akci mám také zdokumentovanou, i když tady úplně nekrade, tak trochu jsem jí to nabídla, ale ten pocit kořisti z uloveného velkého kusu tam je. A všimněte si, co dělá, když jí to chci jakože sebrat, a jak při tom tlumeně vrčí doslova jako pes. Nikdy jindy takto nevrčí, kočičí „výrazivo“ je jiné, na protivníka např. kočka hlavně syčí, případně i zařve – třeba takový lev, že ano. Ale když nechce vydat sousto, tak i kočka VRČÍ.

 

Mimochodem, kdybych jí takto brala kousky konzervy z misky, tak v takovém případě vůbec nevrčí. Nelíbí se jí to, snaží se to rychle sežrat, než jí to seberu, ale nezatahuje si to nikam pryč a nevrčí u toho.

Holt – šelma zůstane šelmou, a kořist je prostě kořist.

 

Beda Neviditelný pes


Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...