16.4.2021 | Svátek má Irena


KOČKY: Fotokvíz

4.9.2015

Nedávno Lika inzerovala tenčící se zásobu článků; napadlo mne tedy vytvořit tenhle kvíz kočičích plemen – zkusíte svoje znalosti a vyzkoušíte si, jestli se vám povede přiřadit správný popis ke správné fotografii? Nebo se jen tak, pro zábavu seznamte s charakteristikou jednotlivých plemen a jejich vzhledem na fotografiích.

Řešení je uvedeno v závěru kvízu.

Přeji hezkou zábavu!

Otázky:

A/ Devon Rex

– vznikl v Anglii r. 1960, jako samostatné plemeno byl uznán ve VB v r. 1967, v USA r. 1979. Devon Rex má zakulacenou klínovitou hlavu na štíhlém krku. Hrubé zkadeřené vousy. Tělo je středně velké, široké, ale ne robustní, přesto svalnaté. Srst je krátká, zvlněná. Potřebuje chránit před zimou, ale i před horkem, snadno se prochladí, nebo přehřeje. Jedná se o velmi společenské plemeno, které vychází většinou velmi dobře se psy. Je výborný lovec. Jde o „hlasitou“ kočku, často se ozývající a hlasitě předoucí.

B/ Ruská modrá

– původně nazývaná Archangelská kočka – patří mezi krátkosrstá plemena kočky domácí. Kocoura této rasy vlastnil i ruský car Mikuláš I. Srst těchto koček se od ostatních plemen liší dvojitou krátkou srstí, která je modrošedá. Ruská modrá je spíše drobná kočka se štíhlými končetinami, špičatými oušky, její oči mají sytě zelenou barvu a neorientální vzhled. Vytváří si zpravidla silný citový vztah k jednomu členu rodiny, ostatní je schopna tolerovat. Velmi dbá o osobní hygienu.

C/ Britská červená mramorovaná - D/ Britská modrá

– Britské krátkosrsté kočky byly vyšlechtěny v 19. století. Hlava je kulatá s plnými lícemi. Oči velké měděné, nebo zlatavé barvy; uši středně velké, zaoblené špičky. Tělo spíše zavalité a silné. Zbarvení je různé: Černá, čokoládová, červená, modrá, lila, krémová, želvovinová, čokoládově, modře, lila želvovinová, bílá nebo želvovinová zabarvení. Dále se objevují všechny barvy jako kouřové nebo se závojem. Dalším zbarvením jsou žíhané (mramorované nebo tečkované), stříbřitě žíhaná nebo s odznaky. Jde o velmi vlídné, chytré, ale nevtíravé plemeno. Nebojí se vody.

E/ Habešská divoce zbarvená

– první známky o jejím chovu pocházejí z r. 1896. Tělo je středně velké, svalnaté a mrštné s dlouhými končetinami. Hlava je klínovitá na dlouhém krku, uši jsou velké daleko od sebe posazené. Je to velmi inteligentní, hravá a činorodá kočka. Je nehlučná, přesto komunikativní. V současné době rozlišujeme 28 různých barevných variant.

F/ Egyptská Mau stříbřitá tečkovaná

– jak už název napovídá, plemeno je původem z Egypta. Tělo je středně dlouhé, elegantní, svalnaté. Hlava je klínovitá, střední, mírně zaoblená; tváře nejsou plné; uši jsou větší; oči velké, tvaru mandlí, lehce sešikmené k uším. Stojí-li kočka vzpřímeně, zdá se, jakoby stála na špičkách. Jde o velmi inteligentní kočku, snadno ji naučíte chodit na vodítku. Má velmi ráda hračky, které ráda aportuje. Vůči svému pánovi vystupuje „majetnicky“. Zajímavostí je delší březost než u ostatních kočičích plemen, a to 70 i více dní.

G/ Sphynx

má poněkud odlišnější povahu od klasických koček – je daleko mazlivější a závislejší na pánovi. Je velmi inteligentní, hravý, přátelský a pohodový. Jde o upovídanou kočku, velmi zvědavou, nesnášející samotu, zato dobře se snášející s ostatními zvířaty. Nejvýraznějším znakem Sphynxů je absence srsti. Kůže je vrásčitá, připomíná na omak kůži broskve. Sphynx má klínovitou hlavu s výraznými lícními kostmi, krátkým nosem, klenutým čelem, velkýma ušima a hluboce posazenýma očima tvaru citronu. Měl by se jednou za dva týdny vykoupat, aby se kůže zbavila mazu, zásadní pozornost je třeba věnovat čištění uší, kde se maz tvoří v extrémním množství.

H/ Kurilský Bobtail krátkosrstý

– pochází z Kurilských ostrovů a první zmínky o „kočkách s krátkým ocasem“ pochází z doby po 2. světové válce. V Rusku bylo plemeno uznáno v r. 1995, celosvětově pak až v r. 2006. Tělo je středně velké, svalnaté, s krátkým ocasem, který připomíná bambuli. Jde o vyrovnanou kočku, společenskou, mazlivou, přítulnou, zvídavou. Je velmi inteligentní a rychle se naučí vnímat příkazy, ovšem jako každá kočka poslechne, jen když to uzná za vhodné.

CH/ Bengálská černá tečkovaná

– jde o inteligentní, zvědavé, aktivní a temperamentní plemeno, je tudíž výborným lovcem. Je velmi hravá, bezproblémové je i soužití s ostatními kočkami a psy. Má dlouhé, svalnaté tělo, ocas střední délky, malou protáhlou hlavu, hustou krátkou srst.

I/ Evropská želvovinová mramorovaná

– obecně povahu evropské kočky lze popsat obtížně, každá je zcela individuální osobnost, vyznačující se samostatností, intelitencí, zvědavostí a přítulností. K cizím může být obezřetná až nedůvěřivá. Tělo je pevné a svalnaté, ocas středně dlouhý, hlava spíše zakulacená, středně velké uši, oči dále od sebe.

J/ Burmilla

– toto plemeno bylo vyšlechtěno relativně nedávno v r. 1981 ve VB, a to náhodným zkřížením modré Barmské kočky se stříbrným kocourem Perské činčily. Burmilla je kočka se středně velkým tělem, delšími zadními nohami, dlouhým na špičce zakulaceným ocasem a středně širokou a klínovitou hlavou, upoutají vás její velké, zářivé a výrazné oči. Směs obou povah zúčastněných plemen dělá z Burmilly jedinečnou osobnost, inteligentní, hravou, přizpůsobivou jak k prostředí, tak k jiným plemenům či psům.

K/ Mainská mývalí kočka

– je jedno z nejstarších amerických plemen. Tyto kočky jsou obzvlášť velké a robustní. Délka těla i s ocasem bývá až 1 m. Srst je polodlouhá. Tyto kočky jsou přítulné, mazlivé, se svou rodinou tvoří pevné pouto. Je-li už jako kotě seznámena s jinými kočkami, psy – mívá k nim zpravidla přátelský vztah. Stejně tak má ráda děti. Zvláštností je jejich způsob pití vody, některé mainské kočky nejprve do vody udeří několikrát tlapkou, jiné pijí vodu z tlapky, jakoby z naběračky. Hluboké předení pak připomíná holubičí vrkání.

L/ Turecká Van

– pochází z jihovýchodního Turecka. Srst připomíná kašmír. Koťata jsou po narození poměrně vyspělá a bohatě osrstěná. Tělo Van má být dlouhé, svalnaté a robustní. Má velké, oválné oči, většinou jantarové, nebo modré, ale mohou být i nestejné. Je to soběstačné, svérázné, temperamentní plemeno. V rodině se fixuje na jednoho člověka. Zvláštností tohoto plemene je jeho záliba v plavání, dříve se jí tak přezdívalo turecká plavající, nebo turecká vodní kočka.

A jak jste na tom se svými znalostmi koček právě Vy?

Správné řešení: A/13; B/5; C/7; D/9; E/3; F/1; G/11; H/2; CH/6; I/8; J/4; K/12; L/10

13 správných: paráda, jste nejen znalec kočičích plemen, ale nejspíš i velký milovník těchto šelmiček

5 – 8 správných: kočky pro Vás nejsou velkou neznámou

1 – 4 správných: nejspíš je Vaším oblíbeným zvířetem jiný druh, ale díky tomuto malému kvízu jste se možná dozvěděli něco nového

Použity informace z Miciny.cz a Wikipedie, foto JITUR

Jitur Neviditelný pes


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!