28.9.2021 | Den české státnosti


Diskuse k článku

VíP: Aneb víkendový pokecník

Zima je tady!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Matylda 10.1.2021 18:17

U nás odpoledne trochu vysvitlo slunko a bahno bylo lehce zmrzlé, takže jsme se nebořili až po kotníky. Byla to pěkná změna. Což ovšem neznamená, že bych domů dovedla psy ve stavu jen na otření. Čekám, kdy se ten odpad ucpe pískem a hlínou...

T. Zana 10.1.2021 18:29

Tady bylo bohužel odpoledne bahno docela tvárné :-/.

M. Crossette 10.1.2021 15:32

Zano dodatečně gratuluji k narozenínám!

.

U nás chladné ráno, ale avizovaný niční mrazík nebyl, na kašničkách ani tenoučký let. Krmítko vymetené, na něm a kolem po zemi 6 malých hrdliček (vzůstem, ne věkem), čemuž jsou moc ráda. Loni tu byl jen jeden párek, ale hnízdily, tak tohle jsou možná jejich potomci. Šla jsem honem dosypat.

Předevčírem jsem při raní procházce jsem na jedné silnici uprostřed viděla ležet mrtvou veverku. Ještě nebyla ztuhlá, stále lesklé oči. Tak jsem jí za ocas zvedla a položila u okraje silcnice, nějak jsem jí nechtěla vidět rozmačkat dalšími auty. Jenže o dva metry dál, ležela další mrtvá veverka, také ještě měkká. I tu jsem odsunula. Asi obě přebíhaly silnici, nebo se na ní honily a srazilo je auto. Tohle není hlavní silnice řtvrti jako naše, provz tedy minimální. Myslím, že řidič se jim mohl vyhnout. Dost daleko od nás, tak to jistě nebyly „naše“ veverky, ale stejně mě jich bylo líto. Druhý den (včera) jsem šla tou samou ulicí a najednou mi došlo, že jsem už přešla místo tragedie, ale že veverky tam neležely. Tak jsem se schválně vrátila, koukám u kraje silnice ani jedna tam nebyla. Kolem leželo neshrabané listí (že by ji dotyčný sebral i s ním), dívala jsem se i všude okolo na trávě u domu, ale obě veverky pryč. O další 2 ulice dál už asi týden leží u okraje mrtvý mladý mýval, částečně už ho „obrali“ supi, zbytek tam tlí. Ale tady žádný zbytek mrtvolek na kterých by hodovali supi poblíž nebyl. Tak jsem došla k závěru, že obě veverky auto porazilo jen krátce, než jsem šla kolem a byly jen omráčené. A tím odsunutím ke kraji jsem jim dala možnost se v bezpečí postupně vzpamatovat a utéci. Myslíte, že je to možné?

T. Zana 10.1.2021 16:26

Maričko, děkuju :-).

Bylo by skvělé, kdyby veverky byly jen omráčené. Ale neumím posoudit, jestli je to možné.

M. Crossette 10.1.2021 17:08

No právě Zano, mrtvé veverky na silnicích je tu dost běžný, smutný pohled. Tahle tělíčka asi nepotřebují moc silnou ránu na zabití. Když se to stane na silnici před námi, alespoň ty mrtvolky hodíme do popelnice, já to udělat nemohla. Ale kam do druhého rána a rovnou obě zmizely zůstává záhada, žádná popelnice u domu vidět nebyla a supi, jak se krmí, je někdy poponesou v zobáku kus dál, ale to se nestalo. .8-o

M. Crossette 10.1.2021 17:10

A už podruhý zapomínám pochválit všechny ty krásné fotky s nadýchaným sněhem. Užijte si ho co nejdéle (tedy, jestli to je vaše přání) !!!

A. Bytová 10.1.2021 18:13

Nechci se v tom nijak morbidně rýpat, ale byla ta tělíčka aspoň trochu teplá, když jsi je odklízela? Ono to opravdu dlouho trvá než mrtvolka úplně vystydne. Kocourek mojí tety se jevil mrtvým, nataženým a polotuhým (byl plnej broků), a zatímco ona doma přes noc sbírala sílu, aby ho pohřbila, on ráno škrábal čile na dveře, kdeže je ta snídaně. Tak třeba nějak podobně s veverama. :-)

M. Crossette 10.1.2021 18:28

Abyt tělíčka byla měkká, přes jejich kožich jsem teplo necítíla, ale u té druhé jsem chvíli držela ruku na těle, jestli neucítím tukot srdce - nic. Někdy vidíme (před domem) mrtvou veverku, ještě vypadá načechraně, není tuhá, ale oči už má už jasně mrtvé. U těhle dvou se ještě krásně leskly. A protože jsem tohle zažila poprvé, radostně jsem se rozhodla, že když tak záhadně obě do druhého rána zamizely, že se tedy oprobraly a packu v pacce utekly na nejbližší strom :-) Jako kocourek tvojí tety :-)

A. Bytová 10.1.2021 19:06

Já zas už víc jak týden řeším malinkého slepýška, který vylezl z hromady připraveného naštípaného dříví u krbu. Aby ho nechytily koče, vynesla jsem ho ven, přihrnula listím a přikryla folií, a pak jsem se, během čtvrt hoďky, rozhodla přemístit ho do venkovních polen, a nebyl. Tak snad mi nezmrznul, jen hbitě přemigal. :-)

M. Crossette 10.1.2021 23:27

Zřejmě se pod listím a folií dostatečně prohřál aby mohl zmizet do jiného úkrytu. My zatím ještě v krbu netopili (není na to dost chladno), ale když topíme, manžel vždy polena nechá dost dlouho venku na slunci, aby z nich (než je odnese dovnitř) mohli vylézt všichni broučci a jiné breberky

Z. Jajka 10.1.2021 11:34

Tak včera u nás na krmítkách ani pírko... :-(

Začátkem prosince všechny sýkorky (krmili jsme i přes léto) zmizely. Časem se tu a tam nějaké začaly objevovat, ale že by vyžraly válec slunečnic za den, dva, už ani náhodou.

Z. Iva 10.1.2021 13:35

U nás, stejně jako předchozí roky, v době sčítání, pusto prázno.

Z. Xerxová 10.1.2021 13:53

to jsem měla loni - minimum pipin. Letos je svět zase v pořádku - k místním starousedlíkům dorazili nájezdníci z lesa - a počet sýkor, kosů i zrnožravých potvor se znásobil. Ale jinak přelétaví zimní hosté (jíkavci, hýlové, stehlíci...) ještě nejsou.

Z. Hanča 10.1.2021 16:45

Nedávno jsem tu poznamenala, že letos mi chybí některé druhy na krmítku a ejhle! V pátek řady sýkor rozšířila první sýkora babka a v sobotu se dostavilo poprvé i hejno mlynaříků. Tady se snad mezi opeřenci rozkřiklo, že se sčítá! ;-D Jen kosové se zdaleka neobjevují v tak hojném počtu jako po celý rok, kdy chodili pravidelně mlsat jablíčka. Teď vidím hopsat pod krmítkem tak jednoho za týden.

L. Blaza 10.1.2021 17:40

U nás sečteno: vrabci, sýkorky, červenky, kosi. R^

A. Lex 10.1.2021 10:19

Hezké nedělní dopoledne. Teprve nyní začíná svítit sluníčko. Chystáme se s Ajvi do lesa, ale začíná být bláto!

Z. Xerxová 10.1.2021 9:16

jen Pepa odložil foťák a odešel od okna u krmítka - tak tam byla úžasná kompozice - sojka, kos, pěnkavák a střízlík... No nic - alespoň jsou sečtení

T. Zana 10.1.2021 12:20

Doufám, že aspoň jiné fotky jsou.

Z. Xerxová 10.1.2021 7:12

hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům :-)

a padá a padá... bílá pohádka pokračuje, čistý lehoučký prašánek se líbí mně i psisku. Už jsme byli na první miniprocházce, teď půjdeme vyhrnout tu novou vrstvičku, co v noci napadla.

Z. Jenny 10.1.2021 9:25

U nás je jaro, večer trošku namrzlá tráva ale už zase svítí sluníčko,tedy prosvítá přes mraky. Na ptáci se jdu podívat na kameru v Makově.:-)

T. Zana 10.1.2021 12:19

Tady sněšhu hodně ubylo, ale něco ještě vidět je. Ptáci létají velmi, velmi řídce, mnohem méně než v létě nebo na podzim.

Z. Asteris 9.1.2021 21:48

Na Barrandově je sníh, včera ještě s blátivým podkladem, dnes už se to zpevnilo. Byly jsme tři ženské a čtyři strakaté fenky na výletě. Bořeň a Milešovka. Dole sníh žádný, na Bořeni slabší vrstva, ale cesta pěkně uklouzaná, nahoru to ještě šlo, ale dolů to byl mazec a na Milešovku to klouzalo ještě víc. Pravda spousta lidí, dětí, psů. Ale vládla tam velice přátelská atmosféra, lidi se zdravili, cestou dolů to brala část lidí po hmmm prodloužených zádech, takže tu cestu uklouzali ještě víc, ale bylo veselo. První jsem sebou řízla já, ale kamarádky mě v tom nenechaly samotnou. Nahoře to byla zimní pohádka. Moc jsme si to užily, ale doma jsem poněkud odpadla ;-).

T. Zana 9.1.2021 20:08

Děkuju všem za přání VV!!

A. Zemanová 9.1.2021 19:48

Odpoledne se vyjasnilo, bylo tááák krásně!

Z. Yga 9.1.2021 20:20

Pche!

Z. Nelina 9.1.2021 17:16

Zano, přeji kromě zdraví i stále hodně energie na vaše věčné putování a z nich co nejvíce krásných zážitků R^

U nás se sněhová pokrývka nezměnila, i jíní na holých větvích zůstalo, přece jen jsme dost vysoko. Starostlivé město nechalo posypat chodníky i silnici co nejjemnějším štěrkem a jelikož boty mají většinou traktory a v kočičích tlapkách se také výborně drží, tak do jara je postaráno o křupot v domě.

A. Alimo 9.1.2021 16:18

Všechno nejlepší Zano, hlavně samé zdravíR^

W. Glover 9.1.2021 14:23

Také přeju krásné narozeniny Zano a pěknou oslavu v mezích součaných možností. Jinak fotky krásné, to je taky jediná možnost kde na jihu Anglie uvidím sníh. Poslední dvě noci byl konečně jeden stupeň pod nulou, ale sníh nenapadl a ode dneška se má zase oteplovat. Některé odolné luční kvítí na zahrádce ještě nepřestalo kvést od minulého jara. Mám vlčí máky, měsíčky a podobně

T. Zana 9.1.2021 15:40

Měsíčky u nás taky vykukují zpod sněhu. Meteorologové slibují mráz - no, uvidíme, pokud by to nebylo moc velké, myslím, že ještě vydrží kvést. Loni myslím taky kvetly až do jara, to už se vyčerpaly.

T. Zana 9.1.2021 13:59

O.T. : YGO - šumajstr byl úspěch R^.

Teda ty brambory mohly být na menší kostičky (já nejsem moc na jemnou práci :-P), ale to příště vyladím.

Dobrý recept R^.