23.2.2020 | Svátek má Svatopluk


PSI: Čtvrté strakaté narozeniny

8.6.2015

Světluška měla už čtyři roky! Letí to, letí.

Bílohnědá slečna s výrazem tragické operní heroiny byla původně pořízená jako parťák a lék pro Borůvku. Parťák proto, že k malé kavalírce nechtěli zdejší lidé pouštět větší psy a Borůvka začala být protivná, lék proto, že Borůvka kulhala. Ortopedi problém vyhodnotili- netušili, čím to je, rentgen nic neukázal, a tak navrhli několik drahých operací, které by snad mohly zabrat. Já jsem situaci vyhodnotila jinak. Problém je zřejmě takového druhu, že by pomohlo, kdyby bolavý kloub a vazy kolem pořádně držely svaly. Borůvka se hýbat sama nechtěla, hrát si neměla moc s kým, a tak jsem došla k názoru, že potřebujeme dalšího psa.

Veterináři se můžou chytat za hlavu, ale ono to pomohlo. Bílohnědé štěně Borůvku rozhýbalo a viditelně jí pozvedlo náladu. Borůvka ji na oplátku naučila norovat, oštěkávat cizí kočky, válet se v mršinách a časem i to důležité – hlídat dům.

Když měla Světluška tři roky, připadalo mi, že se dostavují první náznaky rozumu. Do té doby se něčím tak zbytečným nezabývala – Borůvka všechno vyřešila a Světluška mohla jen lítat a užívat si.

Teď už má slečna i trochu povinností. Musí střídavě s Borůvkou hlídat dům. Jako svůj velký úkol přijala vyhánění hrdliček ze zahrady. Hrdličky se chodí koupat do jezírka a to Světluška nevidí ráda.

Taky jí připadla povinnost občas doběhnout pro Borůvku. Černobílá madam celou zimu usilovně předstírala výrazné zhoršení sluchu. Mysleli jsme si, že je to fakt špatné. Ale nakonec jsme zjistili, že v 85 % procentech případů Borůvka lehce pozvedne černé šedivějící uši a jako hluchá se jen tváří. Pokud ovšem venku hulákám, Světluška pro ni doběhne. Nemusí do ní drcnout, stačí k ní přiběhnout. Nemá ráda moje vřískání stejně jako Borůvka, které se s příchodem jara sluch zázračně zlepšil.

Psí narozeniny neslavíme – obě dostanou jen nějakou dobrůtku navíc. Dostatečnou oslavou byla procházka den po narozeninách – kolem rybníků v Lednici. Myslím, že si ji užily obě – jen Borůvka se nemusela válet v té zdechlé rybě...

Tak, Světluško, dodatečně všechno nejlepší!

Oslavenkyně Světluška

Oslavenkyně Světluška

Foto: autorka. Další fotografie najdete zde a taky zde.

 

Matylda Neviditelný pes