Neviditelný pes

VETNÍK: Kastrace koček – klady a zápory

10.3.2016

Kastrovat kočku? Ano či ne? Má smysl kočku, která žije venku a domů chodí pouze na jídlo, kastrovat? Tento článek bude zaměřen hlavně na tyto otázky.

V dnešní době veterináři všeobecně doporučují kastrovat psy a kočky v případě, pokud nejsou určeni k chovu, to znamená, jsou bez průkazu původu, nebo jej mají, ale majitel je nechce k chovu užívat. Nebudu zde rozvádět negativní vliv kastrace na výcvik a vlohy psů, tento článek je zaměřen jen na kočky.

Pokud tedy máme doma kočku domácí (jedno zda samce či samici) a tento je křížencem, pak bychom měli vážně uvažovat nad kastrací. Co se kocourů týče, mnozí si řeknou: kocour mi domů koťata nedonese, tak proč bych se tím měl/a zabývat. Tento názor je veskrze prehistorický. Kocour totiž po dosažení pohlavní dospělosti přirozeně hledá kočku, kterou by nakryl. A ejhle, pak sice nedonese domů koťata, ale inkriminovaná nakrytá kočka ano.

Taková koťata (budeme jim říkat „nechtěná“) pak končí buď jako volně žijící zvíře, nebo jsou majitelem kočky po porodu „zlikvidována“ (ano, mnozí stále volí jednodušší a finančně nenáročnou formu euthanasie koťat, jako je utopení, umlácení v pytli, zastřelení, atd.). Třetí nejčastější možnost je, že je majitel kočky odevzdá do útulku, snaží se je rozdat po sousedech, nebo si je ponechá.

Kastrace u kocoura je jednoduchým zákrokem. Její cena se pohybuje dejme tomu od 500 Kč. Kastrace kočky je na rozdíl od kocoura složitější. Jedná se o chirurgický zákrok s otevřením dutiny břišní, což přináší mnohá rizika a specifika. Proto také cena tohoto zákroku začíná zhruba na 1500 Kč. Doby, kdy obvodní lékaři kastrovali kočky a kocoury tzv. „na koleni“, jsou naštěstí téměř v nenávratnu. U jakékoliv kastrace je nutné dodržovat sterilní prostředí, používat sterilní nástroje a materiály a v případě kastrace kočky bývá často nutná asistence ještě minimálně jedné osoby, vzdělané v oboru veterinárním.

Kastrace kočky

Často se mi stává, že se lidé pobuřují nad cenovou výší tohoto zákroku (nyní mám na mysli kastraci kočky). Slýchávám: „Vždyť to jsou ceny jako v Praze!“ Nebo zase „kastraci kočky mi před lety dělal veterinář za 600 Kč“. A jiné různé další řeči. Bohužel, nebo snad bohudík, veterinární medicína pokročila, užívané materiály a léky jsou stále dražší a jak jsem již výše uvedl, mnohdy je nutné, aby u zákroku asistoval ještě alespoň jeden další člověk (minimálně jako anesteziolog), kterého veterinář musí zaplatit. Dovolím si zcela jistě trochu kontroverzní poznámku: mnoho lidí se pobuřuje nad cenou zákroků, avšak denně utratí v supermarketech cenu takové jedné kastrace.

No nic, vraťme se zpět k tématu. Takže, každý majitel kočky domácí by měl vědět, že se jej týkají stejná pravidla a povinnosti, jako každého jiného chovatele. Nese za své zvíře odpovědnost a je povinen řešit problémy vzniklé ve spojitosti s ním.

Další možnou metodou je antikoncepce. Jednoznačně se jedná o nejlevnější možnou prevenci zabřeznutí kočky. Existuje řada přípravků. Nejčastěji se používají preparáty na bázi steroidních hormonů. Velmi efektivně zabraňují zabřeznutí, avšak bohužel se železnou pravidelností způsobují kočce těžké potíže.

Zánět

Mezi nejčastější takové potíže patří hnisavý zánět dělohy, nádory vaječníků a dělohy, nádory pochvy, cystické onemocnění vaječníků, atd. Pokud dojde k podání antikoncepce u gravidní kočky, má to za následek odúmrť plodů a jejich rozklad přímo v děloze. Pak je samozřejmě kočka bezprostředně ohrožena na životě.

Pokud opravdu majitel nechce do kočky investovat za kastraci, pak lze z antikoncepčních preparátů doporučit v zásadě jen jedno. A tím je Megace. Prodává se buď ve formě tablet či v sirupu. Dávkování se různí. Většinou je interval podání antikoncepce Megace jedna dávka na čtrnáct dnů. Tato antikoncepce je ze všech možných ta nejcitlivější, ovšem i ona sestává ze steroidních hormonů, a tak může způsobit výše jmenované potíže.

Kastrace kočky

Poslední možností je kastrace pomocí čipu, který se aplikuje pod kůži. Obsahuje desorelin, což je antagonista GnRh (gonadotropin releasing hormone). Tato metoda se v naší zemi u koček moc nepoužívá, protože cena jednoho čipu je v zásadě shodná s průměrnou cenou za kastraci kočky a tudíž majitelé raději nechají kočku vykastrovat chirurgicky. Navíc, čip má životnost v průměru asi 12 měsíců, pak je nutné aplikovat nový.

Klady a zápory kastrace koček:

Začnu nejprve zápory. Na prvním místě jednoznačně úhyn kočky během zákroku či po zákroku, nebo různé komplikace, které souvisejí se zákrokem (špatně se hojící rána, infekce, propuknutí skryté infekce vlivem zákroku, aj.). Druhým záporem je sklon k obezitě.

Klady: Zabránění bojům a nežádoucí graviditě. Zabránění přenosu většiny nebezpečných smrtelných infekčních onemocnění koček (FeLV/FIV). Kastrovaní jedinci se víc drží doma, nemají tendence se toulat, čímž se brání i lovu drobné zvěře kočkami (proto myslivci kočky považují za „škodnou“).

Sečteno a podtrženo:

Stále je víc toulavých koček jak toulavých psů. Je nutné snažit se o regulaci počtu toulavých koček. Proto, máte-li doma kočku či kocoura, kteří nejsou určeni k chovu, pak je nejlepší možností je včas nechat vykastrovat. Myslím si, že ve většině případů je důvodem k odmítnutí kastrace finanční náročnost zákroku. Věřím, že v dlouhém kočičím životě by byla i jednorázová několikatisícová suma za kastraci pro většinu majitelů koček naprosto snesitelnou. Myslete prosím na to, že většina kočičích útulků už tzv. „praská ve švech“. Tak proč produkovat další jejich budoucí obyvatele.

Foto: autor. Fotografie z operačního stolu jsou velmi názorné a poučné, kliknutím do obrázku v článku rozbalíte fotogalerii.

MVDr. Martin Kopic Neviditelný pes


zpět na článek