26.5.2020 | Svátek má FilipDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


FEJETON: O hodinkáchŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 22, poslední: 2.9.2016 11:03, přehled diskusí

Moc zajímavé:
Autor: Z. Jenny Datum: 2.9.2016 11:03

čtení o měřidlech času. Moje první odinky zn. Zarija mi ukradli u vody. Taková vzácnost tenkráte, pak jsem měla hodinky různé i primky. Nezůstal ymi ani jedny, nosím mobil a hodinky jen obdivuji. Jinak mám čas v hlavě, za ta léta bez hodinek se spletu max. o čtvrt hodiny. Díky Aleši, pěkný článek, těším se na další obohacení mých vědomostí, ráda Vás čtu.

Po babičce:
Autor: R. Enatae Datum: 1.9.2016 19:53

mám dvoje hodinky, na které jsem neviděla, ani když jsem ještě měla ostrý zrak. Jedny mají ciferník 6x12 mm, druhé kulatý 10 mm. Já jsem k jedněm kulatinám dostala krásné s velkým černým ciferníkem, kde celou, čtvrtě i půl označují maličké diamantíčky. Ačkoliv cenu těch kamínků odhaduju tak do tří stovek celkem, přesto byl k hodinkám "rodný list" kamenů.

Nejzajímavější jsou hodinky po dědečkovi, které mají na plášti vyryto "Majetek vojenské správy". Bohužel je nemůžu nosit, ačkoliv stále jdou, protože mi přesahují přes zápěstí.

Nosím hodinky každý den, ale také jsem zvyklá koukat na různé pouliční hodiny. Protože mě zajímá architektura, baví mě hledat hodiny na různých veřejných budovách. Jedny z nejhezčích moderních hodin jsou na budově, která uzavírá Václavské náměstí na Můstku.

Aleši!:
Autor: T. Zana Datum: 1.9.2016 18:31

Dobrý článek, moc!

My prosím hodináře máme, kousek od nás v jedné ulici má krámek takový relikt minulosti, pán už se blíží důchodovému věku, dneska zejména prodává hodinky, baterky do hodinek a nějaké stříbrné šperky, ale když na to přijde, má zlaté ruce a opraví kde co.

Tuhle jsem za ním chtěla zajít, když mi přestala fungovat bezdrátová myš a já nebyla schopná ji otevřít (určitě by to uměl, ale nakonec se do ní dostal Franta).

ano hezké téma:
Autor: M. Crossette Datum: 1.9.2016 18:20

hodinek mám nejméně deset :) Jenže tady hodinky nosím jen mimo dům, protože doma mám ruce furt ve vodě, nebo hlíně. Ale nedokážu ani jedny vyhodit, většina jsou dárky od manžela. Tak je postupně odkládám do krabice. Jsem na tom jako Alex. Mám hodinky malé s hezkými ozdobnými rámečky,nebo se vzorečkem uvnitř. ALE přestávala jsem na ně vidět a vytahovat brýle jsem odmítala. Takže jsem si koupila velké s bílým ciferníkem,černými ručičkami i čísly. Těm jsem říkala ̈"nákupní", čas jsem přečetla i když jsem měla třeba v obchodě plné ruce a chtěl zkontrolovat čas. Asi před třemi lety mi choť koupil hodinky nové. Už znal můj "problém" a koupil dámsky malé, ale s bílým ciferníkem, kde ručičky jsou výrazně černé, žádná čísla, jen každou čtvrthod. černá čárka a vteřinovka tenká jako vlásek, takže si ji nepletu. Celá "tvář" hodinek je jasná a přečtu čas i s rukou v klíně. To jsou teď vlastně jediné hodinky, které nosím.

Digitální jsem take měla. Sama jsem si je koupila, když se před lety staly hitem. Byly maličké, obdélníkové, ale nenosila jsem je moc dlouho, nemohla jsem si na ně zvyknout a blbě se čas četl. Když se rozbily, nijak jsem nelitovala a schované je nemám.

Ale v krabiči mám i svoje první hodinky Prim, které jsem dostala v dětství, už si nepamatuji kdy. Ty už ale nejdou, mám je jen jako vzpomínku. Stejně tak mám dvoje hodinky po mamince. Jedny jsou Čajky, maličké, jen 2cm v průměru, ale jasný ciferník a černá čísla přečtu i bez brýlí, jako hodinky od manžela. Druhé jsou také menší, obdelníkové Glashutte hodinky a páskem/náramkem, který je jejich součástí. Jenže ani jedny nejdou (GUB mají ulomené postranní kolečko-ale mám ho). Odnesla jsem je do klenotnictví (hodinářství tu není), koukli se na ně, ale pak jen zavrtěli hlavou, že tady by na tyhle staré evropské hodinky součástky nesehnali. Tak je mám také v krabici jako vzpomínku. Od těch GUB bych si ráda přendala alespoň ten hezký pásek (je postříbřený jako hodinky od manžela), jenže na moje hodinky nepadne. Skoda.

Aleši,:
Autor: A. Lex Datum: 1.9.2016 15:53

hezké téma. Patřím k těm, kteří hodinky nosí stále. Poslední desetiletí, jak se mi horší zrak a potřebuji na každé blízké kouknutí vytáhnout brýle na čtení, tak jsem skončila u velkých pánských cibulí, na které dobře vidím a nejlépe když jsou odolné proti vodě, abych si při plavání nemusela hodinky sundávat, nebo aby jim nevadilo náhodné namočení do škopku s vodou při domácích pracích. A tím pádem na každou výměnu baterie musím navštívit speciálního hodináře, který hodinky musí vyzkoušet na tlak. I když vlastním mobil, hodiny jsou všude, kam se člověk podívá, stejně mě pohyb v zápěstí a mrknutí na hodinky uklidňuje, že vše je tak, jak má být :-).

Re: Aleši,:
Autor: T. Zana Datum: 1.9.2016 18:37

Taky mám raději hodinky na ruce. Ono pánové mají mobil v kapse, ale ženské se obvykle nikam nevejde a než ho někde lovit...

Mám dvoje - jedny "dámské" do práce, hranatý bílý ciferník (mám úchylku na nestandardní tvary hodinek, už jsem měla i trojúhelníkové) a docela výrazné ručičky.

Druhé jsou "do lesa", takové ty "pánské" velké s umělohmotným páskem. Ne že by byly lepší , jak jsou velké, tak za ně furt chytám, ale dostala jsem je přídavkem k těm do práce ;-)

Milý Aleši, díky za krásné zamyšlení!:
Autor: D. Ruščáková Datum: 1.9.2016 14:08

Ptal ses na opravy hodinek - tak ano, hlásím, že jsem musela na svých nechat opravit atypickou osičku, pořád vypadávala. Jsou to hezké hodinky, ale tak trvanlivé, jako jsou ty z tvého fejetonu, opravdu nebudou.

Jinak si myslím (nečetla jsem komentáře, tak nevím, jestli je to obvyklé:)), že mobil hodinky nenahradí - aspoň mě ne. Mobil je totiž nejdřív třeba odněkud vylovit, kdežto hodinky jsou na ruce po ruce pořád:))

Jo a taky je pořád nosím - když jdu ven a nemám hodinky, připadám si neoblečená:))

Re: Milý Aleši, díky za krásné zamyšlení!:
Autor: T. Zana Datum: 1.9.2016 18:37

Jasně, vylovit! Kde to má furt hledat :-)

bublinková obálka:
Autor: M. Beda Datum: 1.9.2016 13:10

kam se vyhazujou bublinkové obálky????

(jenom) papír to není, (jenom) plast to taky není... tak to je komunální odpad, čičo?????

Re: bublinková obálka:
Autor: Z. Jitur Datum: 1.9.2016 13:17

...roztrhla bych to, Bedo, pokud to jde na plast a papír...

Re: bublinková obálka:
Autor: M. Beda Datum: 1.9.2016 17:22

no právě že oddělit se moc nedá, bohužel není to jako by strčili bublinkovou kapsičku do normální obálky, to bych se neptala

Taky jsem měla :
Autor: Z. Dalmi Datum: 1.9.2016 12:03

první hodinky Čajky. Strašně se mi líbily za výlohou a našla jsem je pod stromečkem. Byla jsem v páté třídě (dost pozdě, že?)

Taky nosím hodinky. Mám ráda velké a ručičkové. Digitální jsem nikdy neměla a ani nechtěla. Nečtu totiž číslo, stačí mi pohled na ručičky. Zrovna dnes mám jedny úplně bez čísel. To mi nevadí. Zajímavé je, že kdyby se mě někdo zeptal, zda tyhle hodinky mají nebo nemají čísla a jaká, tak bych nevěděla. Teď už jo :-)

Moje nejmilejší mají jen čárky, taky tam nejsou číslice. A ty třetí mají jen trojku a devítku - nebo tak nějak.

Hmm, zajímavé, nikdy jsem o tom nepřemýšlela. Takže děkuji za jiný pohled na hodinky :-)

Re: Taky jsem měla :
Autor: D. Ruščáková Datum: 1.9.2016 14:11

Dalmi, taky nemám na hodinkách čísla a přesný čas vlastně odečtu jen v celou a v půl - a nevadí mi to:))

A nemám ráda digitální hodinky... vždy dám přednost ručičkám. Stejně jako ty nečtu čísla - koukám na polohu ručiček:))

Jo a mám ráda krásné hodinky! Jen ty podle mého vkusu (větší, nezvyklé a přitom jednoduché) se hůř shánějí...:))

Re: Taky jsem měla :
Autor: T. Zana Datum: 1.9.2016 18:42

Nemám nic proti digitálkám, ale poslední dobou jsem nepotkala hezké.

Hezké hodinky pro mne nemusí být velké, ale nějaký méně běžný tvar. Ovšem k dokonalosti to dovedl synek, který si nějak přes internet koupil takové ty hodinky, nevím, jestli to znáte, které vlastně neukazují čas. Tam se rozsvěcela nějaká digitální světýlka, z nichž měl člověk odečíst, kolik že to jako je. Osobně bych je hodně brzo prohodila oknem, ale synek tvrdil, že to je jednoduché a že bych se to taky naučila (on je to vcelku hodnej kluk ;-)

chvála hodinkám...:
Autor: Z. Jitur Datum: 1.9.2016 11:07

...díky za článek, myslím, že hodinky si chválu zaslouží. Také v poslední době spíš spoléhám na mobil, hodiny na křižovatkách, atp. Ale hodinky jsou hodinky, některé třeba i jako módní doplněk. A v hodinářství jsem byla před prázdninami s tetou při návštěvě příbuzných v Příbrami - také vytáhla na světlo několikery starší hodinky a nechala je opravit...

hodinky na ruce - plus AVÍZO:
Autor: M. Beda Datum: 1.9.2016 11:03

hodinky na ruce nosím setrvale od nějaké první třídy, kdy jsem dostala - jak jinak - Primky... pár se jich za tu dobu vyměnilo, ale ne moc, jsem k věcem šetrná takže mi vydrží a navíc nemám ráda změnu... pak jsem dlouho, předlouho toužila po "digitálkách" a ty nosím dodnes, takové větší, spíše sportovní, rozhodně to nejsou žádné dámské hodinčičky - ukazují čas, datum a den v týdnu, což je pro mne naprosto ideální, a už mnoho let značka Casio

stejně jako Matyldě by mi rozhodně nevyhovovalo dívat se na čas do mobilu - než ho vyšátrám z tašky nebo kapsy, dávno na náramkových čas vím... jo a když si je nedej bůh zapomenu, jsem celej den jako bezruká, nervózní, tu prázdnou ruku pořád cítím a ještě mám puzení podívat se na ně asi tak pětkrát do hodiny :-DDDDDDDDDD

doma se zase dívám nejvíc na nástěnné v kuchyni, je to úplně automatický pohyb hlavou, a na nočním stolku mám elektronické svítící, to abych se mohla podívat i v noci

a dnešní Vaví 105-ka je zde:

http://www.vave.biz/index.php/105-x148/-2016/459-nepopsany

PCHE!:
Autor: Z. Rpuťová Datum: 1.9.2016 9:05

Mám "stolní" hodinky vyrobené z palubních hodin sestřeleného messerschmitta. A jak jsou přesně! CHA!

Zajímavý článek:
Autor: M. Sedláková Datum: 1.9.2016 8:47

Já se přiznám, že jsem se zase vrátila k hodinkám na ruku.

Protože nosím brýle, potřebovala nějaké se výrazným číselníkem a hlavně arabskými čísly. Já nevím, jak vy, ale mě ty římské číslice vadí.

Jako dítě jsem dostala hodinky,kde byl uprostřed Mickey Mouse a jeho ruce ukazovaly čas.

V vnoučkovi, který miluje traktory, jsem koupila k narozeninám tyhle :

http://eshop.agrico-sro.cz/files/thumbs/mod_eshop/produkty/full/4561.384789483.jpg

... a k hodinářům...:
Autor: Z. Xerxová Datum: 1.9.2016 7:17

máme v Liberci skvělého hodinkového opraváře (Pepa k němu vždy tak po pěti letech odnesl na vyčištění a seřízení docela drahé hodinky - a naposled mu bylo doporučeno již je odložit - nevyrábí se už těsnění ani další náhradní díly) a taky (jiného) skvělého hodinového opraváře. Teď jsme u něj měli hodiny - a doba opravy až 4 měsíce - neb je zavalen prací. Stihl to za tři měsíce - a na to holé místo na zdi jsem si celou dobu nezvykla...

Re: ... a k hodinářům...:
Autor: Z. S 049 Datum: 1.9.2016 15:19

Dovezte si je do Turnova, tam je opravář nejen zaměstnáním ale i povoláním.

Hodinky nosím,:
Autor: Z. Matylda Datum: 1.9.2016 7:03

protože vytahovat mobil z kabelky kvůli času je pro mě strašně nepohodlné (rozepnout kabelku, dlouze šátrat, než nahmátnu mobil, pak ho teprve zapnout a kouknout). Hodinky na ruce jsou nekonečně rychlejší :) Mám hodinky na baterii a slouží dobře. Ale jako první jsme měla natahovací, tuším že Čajky :)

hezký den:
Autor: Z. Xerxová Datum: 1.9.2016 6:54

hezký čtvrtek všem Zvířetníkům a zvířátkům :o) těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej. A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp.

Taky jsem hodinky dostala v první třídě - sovětské Luč :o) - a měla je do pětadvaceti, kdy jsem dostala nové... Našemu dnešnímu prvňáčkovi je budeme kupovat taky ... k Vánocům.