16.10.2021 | Svátek má Havel


AUSTRÁLIE: Kamélie.

11.6.2019

Poslední týden v květnu k nám náhle přikvačila zima. Tedy zdejší zima, kdy funí od jihu polární vzduch a ranní teploty se zde, kolem našeho domečku v Blue Mountains, pohybují kolem 5 °C a výše v horách napadl první letošní sníh. Dny se nám také náležitě zkrátily a tak jak už je v přírodě zvykem, dostaly rostliny, co kvetou za krátkých a chladných dnů, signál, že je načase nasadit květy.

Takže v buši kvete kde jaká akácie, tedy mimóza, a patří mezi ně i Acacia pycnantha – florální symbol Klokánie, jakási klokaní lípa, a také zdejší fialka a doma se zbláznily vánoční kaktusy a velký keř kamélie před domečkem se také obsypal květy. Prostě víme, že u klokanů nastala zima.

Kamélie před domem

Kamélie před domem

Kamélii asi před 45 lety moje žena Míla vetkla do země coby proutek a dnes to je keř, že s prvního patra na ulici nevidíme. Zdroje z českého internetu (např. zde) nám říkají, že kamélie je choulostivá a vyžaduje extra péči. Asi tedy v české kotlince, protože zde i bez velkého opečovávání roste jako zběsilá. Je libo kamélie, dámy? Kdyby se keř otrhal, tak by bylo na dva velké pytle květů.

Kamélie

Kamélie

Několik druhů vánočních kaktusů ve svých kořenáčích už také rozkvetlo a tak je na čem okem spočinout. Jak v buši, tak i kolem domečku.

Vánoční kaktusy u nás doma

Vánoční kaktusy u nás doma

Foto: George Švehla

Psáno 4/6/2019

Další obrázky si můžete prohlédnout přímo zde na Rajčeti.