27.3.2023 | Svátek má Dita


AUSTRÁLIE: Čtvrté výročí.

12.12.2017

Čas pádí jako stádo vyděšených mustangů a navíc se s naším přibývajícím věkem jaksi smršťuje, či zkracuje. Jednotlivé dny se s nocemi střídají jako políčka starých filmů a jednomu připadá, že popelnici vyváží každý den, i když to je jednou za týden. Přírodní zákony jsou neúprosné a relativita času a prostoru pracuje spolehlivě.

4. výročí založení osady Echidna v Austrálii

Čas se navršil a přiblížil se listopad, kdy se zdejší trampi z Kotlinky, moravských úvalů a slovenských hor sjíždí k setkání kamarádů a kamarádek u příležitosti výročí založení osady Echidna – Ježura. Vše se odehrává na kouzelném místě, které patří a kde bydlí jedna z kamarádek. Jsou to pěkné louky obklopené deštným lesem, jsme tu v subtropech. Domeček je posazen nahoře v koutě u lesa, asi 180 m od ulice a je obklopen nádhernou Zahrádkou plnou exotických květin a rostlin. Prostředí, které oko pohladí a duši uklidní a potěší. Je zřejmé, že domácí paní to vše tvoří a udržuje s láskou a citem. Trávník na loukách udržují stáda klokanů, kteří se chutnou trávou živí.

4. výročí založení osady Echidna v Austrálii

Když tu je všední den a na loukách netáboří horda trampů, tak okolní fauna chodí a létá až do domečku, kde obvykle najde něco na zub a nebo do zobáku. Je tu takový malý, soukromý ráj na zemi. Tak to zde vypadalo před třemi lety a je to stále skoro stejné (k nahlédnutí zde).

Letos se nás na této slezině u příležitosti čtvrtého výročí založení osady Echidna sjelo kolem 35 z blízka i daleka. Abych to upřesnil, z blízka znamená 5 minut autem a z daleka kolem 20 hodin a něco přes 1800 km, z města Adelaide v Jižní Austrálii. Většina však dojela ze Sydney a přilehlého okolí, což představuje něco mezi 500 až 600 km. Někteří kamarádi nedojeli, buď jim těla odmítla kooperovat a nebo už sedí u věčného ohně, kde nám drží místo.

4. výročí založení osady Echidna v Austrálii

Sjelo se hafo muzikantů, každý odjinud, ale dohromady jim to šlo báječně. Sehráli se za chvíli a pak už hudli, jako by spolu hráli odjakživa. Kytary, 6 i 12 strunné, bendža, dobra, mandolína a basa. Nevím, jak se to líbilo okolní zvířeně, ale my jsme si pěkně za občasného mazání hlasivek zazpívali a potom i navzájem sdělili poslední novinky z našeho světa. Jsme už skoro všichni penzisti a tak je vždy o čem hovořit.

I okolní příroda se zasloužila o naši zábavu a to tak, že s velkého eukalyptu z ničeho nic upadla větévka. Je to jev přirozený a častý. Proto není radno pod stromy tábořit. Těmto stromům se zde říká „widowmaker“ tedy něco jako „tvůrce vdov“. To proto, že dříve zdejší chlapi vydělávali na chléb vezdejší povětšině v buši a sem tam na některého taková větévka upadla a tak se jeho žena stala vdovou.

4. výročí založení osady Echidna v Austrálii

Na místě dopadu „naší“ větévky naštěstí nic a nikdo zrovna nebyl a tak jsme jen při jejím dopadu zaznamenali menší zemětřesení. Ono když zhruba s 10 metrů buchne na zem kolem tuny dřeva, tak se země zatřese. Další den byla větévka rozřezána a uklizena, aspoň bude příště čím přikládat na oheň.

Počasí nám povětšině přálo, i když večer, kdy byl slavnostní oheň, se těsně před zapálením přehnala vydatná přeháňka. To nás však neodradilo a po několika pokusech se podařilo oheň zažehnout a zábava mohla začít. Na tom měli lví podíl naši muzikanti a někteří kamarádi zůstali u ohně až do svítání.

Protože jsme všichni bratři Slované, Češi, Moraváci i Slováci, tak nescházelo dobré jídlo a pití. Jedno odpoledne byly vynikající bramboráky z několika kýblů suroviny, až už kamarádi nemohli, a další odpoledne to byl výborný bramborový salát tak do neciček a k tomu šnycle z kuřat a prasátka a 2 vrchovaté mísy nakrájené uvařené uzené vepřové kýty. Vše bylo Mňam, Mňam. Takže hlady jsme nikdo neumírali, a holky se v kuchyni vycajchnovaly, i když za ty bramboráky mohl kamarád Venca.

4. výročí založení osady Echidna v Austrálii

Výroční slezina se k všeobecné spokojenosti vydařila a po neděli se kamarádi pomalu začali vracet ke svým domovům. Někteří hned a někteří později, jsme většinou penzisti a tak na nějakém tom dnu nám nesejde, že ano.

Teď nám už nezbývá než poděkovat Manitouovi, že tentokrát naše těla spolupracovala a že zařídil počasí tak akorát přívětivé. Kamarádům muzikantům, že naladili kytary, banja, dobra, basu a mandolínu, že mohla vypuknout bujará zábava nenapravitelně romantických staříků a stařenek, kteří se stále cítí na 20+. Těm, co se o to zasloužili, za hojnost dobrot pro mlsné jazýčky a hlavně lahodná mazadla s různým obsahem alkoholu na stářím vysychající hlasivky. Tato neslouží pouze k údržbě hlasivek, ale také jako společenské mazivo, kdy z nevrlých, vznětlivých a ubrblaných staříků se stávají žoviální zralí muži a dámy jsou také jaksi uvolněnější, přívětivější a přítulnější.

4. výročí založení osady Echidna v Austrálii

Vzájemná vstřícnost, pochopení a láska se rozprostře mezi zúčastněnými a okolní krajinou. Nebezpečí, že by se někdo sežral jako ten dobytek, už dlouho nehrozí. Metabolismus vetchých těl to už bez krutých a někdy i vážných následků nedovolí. Buďme rádi, že večer u ohně jsme si všichni vzpomněli na slova písniček, které nás provází naším podivným, avšak krásným životem.

Psáno 28. 11. 2017.

Foto: autor. Další obrázky si můžete prohlédnout přímo zde na Rajčeti.
KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !