Neviditelný pes

MLSOTNÍK: Vepřové na houbách a bůček na víně

22.1.2021

Mezi vánocemi, kdy jsou všichni přerybovaní, přesalátovaní, přeslazení a přež... ehm, zkrátka přejedení, přišlo vhod něco jiného než štěpánská husa či kachna.

My to pojali tak, že o „vánočním“ volnu nesmějí chybět houby a omáčky.

A tak se u nás na Beaveru rozvoněly lesní houby, které skvěle doplnily vepřovou plec a dodaly omáčce nejen nádhernou barvu, ale i chuť. A aby to nebylo hutné a uspávající, byla jako příloha zvolena pečená rýže.

Všimli jste si někdy, že houby v zimě u kamen tak nějak víc voní­­?

Vepřové na houbách

  • 2 kg vepřového plecka na kostky (na plátky by mi to na počet lidí nevyšlo)
  • 0,5 kg mražených, zblanšírovaných hub
  • 4 velké cibule
  • vavřín, drcený kmín, sůl
  • sádlo

Na sádle opráskneme na drobno pokrájenou cibulku, jak začne zlátnout, přidáme kmín a pomletý vavřínek, promícháme a vhodíme pokrájené maso, opět promícháme a necháme zatáhnout.

Následně podlijeme horkou vodou, přiklopíme a necháme dusit. Po půl hodině vložíme houby a opět podlijeme a přisolíme.

Jelikož podáváme s rýží (pečenou v troubě) a potřebujeme více omáčky, přidáme trochu maizeny rozmíchané ve studené vodě, kterou přilíváme za stálého míchání a to do takové konzistence, aby tekutá omáčka obalovala rýži a neměli jsme z toho „pudink“.

Necháme probublat, stáhneme z plotny a během chvilky podáváme.

Vepřové na houbách

Bůček na víně

Zato taženej bůček na víně, to je jinej level…

Nesmíte být troškaři. Bez mrknutí oka kupte 4 kg bůčku s kůží a 2 litry kvalitního polosuchého bílého vína, a tvařte se jak francouzští šlechtici, když vám řeknou cenu. Nebudete litovat. Ruce si zamnou i distributoři el. energie, Gréta zapláče. Bůček budete 10 hodin pomalu táhnout pod poklicí v troubě. Ale co, neděláte ho každý den.

A ta vůně, ta vůně… ve stoupačkách v paneláku to bude hučet jako v úle. Povznesená nálada se dostaví po 5 hodinách pečení, a to zatím jen inhalujete… A dalších 5 hodin je před vámi. Už jen pro tu vůni si taženej bůček budete chtít zopakovat co nejdříve.

Čtyřkilovému bůčku prokrájíme kůži, osolíme ho, opepříme a přidáme trochu tymiánu, zalijeme bílým polosuchým kvalitním vínem – 1,5 litru a dáme do studené trouby, kterou nastavíme na 100 °C.

Pomalu pod poklicí dělat a cca 6 hodin si toho nevšímáme. Ono jen to cítit vzbuzuje touhu vypít ten „mastnej svařák“.

Po 6 hodinách maso obrátíme kůží dolů, protože část tekutiny se odpařila. Vrátíme na další 3 hodiny – opět přiklopené, do trouby.

Po uplynutí této doby maso opět dáme kůží hore a už bez přiklopení vrátíme do trouby, a přidáme na teplotě – nastavíme 160 °C, zhruba na hodinku. Kůže zčervená – tak jak je na fotce, ne víc. Má barvičku, ale nekřupe...

Bůček na víně

A teď je čas maso vyndat z toho božského nektaru a nechat ho okapat a vychladnout. Teplé to opravdu nejezte. Je to dobré, ale není to ono.

Nejlepší kus masa nechte vcelku a poskytněte ho konzumentům tak, aby si na prkénku mohli sami odkrajovat. Část vinného výpeku nechte ztuhnout v misce, aby si mohli přimáznout čerstvý domácí chléb.

Zbytek nemilosrdně prožeňte Porkertem (zde masovým mlýnkem – ručním) a promíchejte, a to velice dobře, s výpekem. Vznikne skvělá „natierka“ (pomazánka ani paštika bych tomu neříkala).

Chlapi vás budou velebit, na rukou nosit – ano, ty prostorově výraznější také! A ženským nedovolí jejich mlsnej jazyk vás nenávidět nebo vám tu pozornost závidět.

Dobrou chuť!

Foto: Sharka.68

Sharka.68 Neviditelný pes


zpět na článek